10 kwietnia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nieudane występy polskich maratończyków w Rotterdamie i Wiedniu

Żadnemu z naszych czołowych maratończyków startujących w niedzielę w Rotterdamie i Wiedniu nie udało się uzyskać minimum kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie. Co więcej – jedynie Mariusz Giżyński zdołał ukończyć swój bieg. Błażej Brzeziński, Emil Dobrowolski i Michał Kaczmarek zeszli z trasy i być może spróbują swoich sił na innym maratonie.

Wszystkie podane wyniki to wyniki nieoficjalne.

Trwa gorący okres dla naszych maratończyków. 30 kwietnia upływa termin uzyskiwania wskaźników na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro – nic więc dziwnego, że niemal każdy z naszych czołowych biegaczy zdecydował się na start w kwietniowym maratonie i atak na minimum (2:11:30 wśród mężczyzn i 2:30:00 wśród kobiet). W niedzielę 10 kwietnia na taki krok zdecydowali się Błażej Brzeziński i Mariusz Giżyński (w Rotterdamie) oraz Emil Dobrowolski i Michał Kaczmarek (w Wiedniu).

Niestety nasi zawodnicy nie zdołali zrealizować zamierzonych celów. W Rotterdamie Mariusz Giżyński zajął 11 miejsce z czasem 2:14:43, natomiast Błażej Brzeziński wycofał się z rywalizacji po półmetku, który pokonał w 1:06:09.

W Wiedniu natomiast Emil Dobrowolski ukończył bieg już po ok. 15 km, zaś Michał Kaczmarek na 26 km (miał problem ze ścięgnem Achillesa).

Wobec nieukończenia biegu przez Dobrowolskiego i Kaczmarka najszybszym Polakiem w Wiedniu okazał się Piotr Mielewczyk, który zajął 17 miejsce z czasem 2:24:38 (nieoficjalny).

Rekord życiowy Dominiki Stelmach

W cieniu walki o igrzyska dobry start podczas niedzielnego maratonu w Rzymie zanotowała za to Dominika Stelmach. Polka, która od jakiegoś czasu doskonale radzi sobie w biegach ultra, zajęła w stolicy Włoch wysokie, piąte miejsce z czasem 2:43:53.

Zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Wings for Life World Run poprzedni rekord życiowy (z 2011 roku) poprawiła o prawie 3 minuty.