3 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Niesamowite dochodzenie Hajo Seppelta – czy celem RUSADA jest tuszowanie dopingu?


Wczoraj pisaliśmy o tym, że prawdopodobnie IAAF od lat akceptuje doping.

Oto dalsza odsłona tematu.

Polecamy wszystkim znajacym angielski (lub niemiecki) obejrzenie ciekawego filmu Hajo Seppelta, niestrudzonego śledczego dziennikarza, który ujawnia afery dopingowe.>>>

Pod koniec 2014 roku ukazał się dokument, w którym Sppelt obnażał jak działa doping w Rosji (czytaj). W najnowszym dokumencie, do którego część analityczną przygotował z dziennikarzami Sunday Times (czytaj), idzie dalej, sprawa obejmuje juz nie tylko rosję ale cały IAAF.

Poniżej skrót ciekawszych fragmentów:

Seppelt zaczyna od tego, że sprawdza czy i co się zmieniło. Rzeczywiście WADA rozpoczełą dochodzenie, niektórzy szefowie rosyjkiej Federacji zostali zwolnieni, Rosjanie musieli wycofać całą drużynę chodziarzy z zawodów. Ale Seppelt ma kolejne dowody na to, że topowi rosyjscy zawodnicy stosują doping nagminnie. Są to naprzykład nagrania rozmów z czołowymi rosyjskimi biegaczkami na 800m. Są to: Mariya Savinova (złoto na Igrzyskach w Londynie), Yekaterina Poistogova (brązowy medal na Igrzyskach w Londynie 2012), Anastazja Bazdyreva (pierwsza w półfinałach na Halowych Mistrzoswtach Europy w Pradze zdyskwalifikowana za przekroczenie toru, biegała ostatnio na Memoriale Sidły w Sopocie), oraz ich trener Wladimir Kazarin. Seppelt mam nagrania, w których mówią jak pracują z EPO i steroidami anabolicznymi. Są to najprawdopodobnie zawodniczki, które maja wystąpić w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Pekinie, które odbędą się już za kilkanaście dni.

Następnie następuje chyba najbardziej kuriozalna część ze wszystkiego co do tej pory Seppelt pokazał.

Seppelt znalazł wywiad ze Swietłaną Żurową (niegdyś łyżwiarką szybką), dziś jedną z prominentnych działaczek RUSADA (Rosyjskiego ramienia agencji antydopingowej) która pokazuje, że w ich (RUSADA) rozumieniu ich zadaniem jest zupełnie coś innego niż to co myślimy my. Ten fragment jest tak niesamowity, że prosilibyśmy kogoś, kto dobrze zna język rosyjski o potwiedzenie treści.

Wg Żurowej (wg także naszego tłumaczenia) zadaniem RUSADA jest tuszowanie dopingu. W wywiadzie który można znaleźć na stronie http://portal-kultura.ru/articles/person/81879-svetlana-zhurova-nashi-sportsmeny-seychas-kak-na-fronte/ mówi:

"Zadaniem RUSADA jest międzyinnymi wykrycie dopingu u zawodnika, który dzięki temu nie pojedzie na zagraniczne zawody i będzie mógł przeczekac w domu aż substancje które brał zostaną zneutralizowane."

rusada svietlana

Ponieważ podobno Swietłana Żurowa usuneła już link do tego wywiadu ze swojej strony na Twitterze istnieje ryzyko, że zniknie on także z wyżej wskazanego linku, tutaj jest skopiowana całość. Dokument w PDF

Czy RUSADA faktycznie zajmuje się chronieniem zawodników, żeby nie wpadli na dopingu ?! I coś takiego publicznie mowi przedstawicielka RUSADA? To wydaje się tak absurdalne, że nadaje się na jakies międzypaństwowe śledztwo. W kontekście tych wypowiedzi, żadne Państwo nie powinno się zgodzić na startowanie w zawodach z Rosjanami !

Seppelt mówi, że zadawał im pytania, czy oni rozumieją jakie są ich zadania. Ale nie było odpowiedzi.

Szefowie WADA, którzy powinnie wiedzieć najwięcej zachowują się jak dzieci we mgle. W rozmowie z Seppltem mówią: Jeśli to wszystko okaże się prawdą to problem jest więkzy niż myśleliśmy.

Następnie nastepuje długa część filmu gdzie Seppelt jedzie do Kenii. Spotyka kilku lekarzy, którzy na jego oczach robią zawodnikom zastrzyki, twierdzą, że to EPO lub steroidy anaboliczne i twierdzą, że w ten sposób pracują z wieloma czołowymi zawodnikami. To jest nie do zweryfikowania. Ale pojawia sie jeszcze dodatkowy wątek w którym widac, że w Kenijskiej Federacji można "wykupić" się od dyskwalifikacji odpowiednio dużą kwotą. Seppelt spotyka też Ritę Jeptoo (zwyciężczynię maratonów w Chicago i Bostonie), najbardziej spektakularnykenijski dopingowy przypadek ostatnich lat która mówi, że w Kenii nigdy nie miała pobieranej krwi na potrzeby badań antydopingowych (to akurat nas nie dziwi, dopiero niedawno KA ustaliły z WADA, że takie testy będą robili).

Następnie pojawia sie znany już wątek o 12000 testów krwi i ogromnej liczbie podejrzenia o doping krwi za którym nie poszło w IAAF żedne dochodzenie.

Możliwość komentowania została wyłączona.