3 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenijska i etiopska reprezentacja na Mistrzostwa Świata


W sobotę 1 sierpnia odbyły się w Nairobi (1700 m n.p.m.) kenijskie eliminacje do Mistrzostw Świata. Po zawodach Kenijska Federacja Lekkoatletyczna ogłosiła skład reprezentacji na te zawody, które już za kilkanaście dni rozpoczną się w Pekinie. Jak by nie patrzeć, ten zestaw nazwisk budzi dreszcz emocji.

Wśród osób orientujących się w lekkiej atletyce wielu z tych zawodników już od dawna nie jest bezimienną grupą biegaczy. Ale dla tych mniej zorientowanych warto dziś przedstawić kogo Kenia wysyła na Mistrzostwa Świata, żeby być nieco lepiej przygotowanym do kibicowania.

800 m mężczyzn, to jedyna konkurencja, która jest także bardzo mocno obsadzona przez Polaków, minima kwalifikacyjne wykonało trzech z nich: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski i Artur Kuciapski. Wśród Kenijczyków wystartuje oczywiście David Rudisha, rekordzista świata, który jednak w tym roku jeszcze nie błyszczy. W biegu finałowym w Nairobi, mimo że prowadził od początku, to sporo stracił na ostatnich 200 metrach i w końcu przegrał z teoretycznie znacznie słabszym od niego kolegą: Fergusonem Rotichem. 

Jeśli chodzi o Panie, to minima na dystansie 800 m także wypełniły trzy nasze zawodniczki (Joanna Jóżwik, Angelika Cichocka i Sofia Ennaoui), przy czym Sofia jedzie z zamiarem startowania na 1500 m. U Kenijek nie ma wątpliwości: pojedzie najlepsza na tegorocznych listach Enice Sum oraz mistrzyni świata z Osaki – Janeth Jepkosgei.

Na 1500 m Panów, Kenijczycy zdecydowali się wysłać aż czterech zawodników z Abselem Kipropem i Silasem Kiplagatem na czele. 

Kiprop, który start w Pekinie miał już zapewniony dzięki dzikiej karcie (przyznawana jest ona obrońcom tytułu) ze zwycięstwa w Nairobi cieszył się już przed metą.

Czterech kenijskich biegaczy – wszystkich z szansami na medal – zobaczymy także w biegu przeszkodowym. Na 3000 m pprz. pobiegnie m.in. obrońca tytułu – Ezekiel Kemboi – który jednak na kenijskich eliminacjach był dopiero czwarty. 

W maratonie zobaczymy aktualnego i byłego rekordzistę świata – Dennisa Kimetto i Wilsona Kipsanga oraz obrończynię tytułu – Ednę Kiplagat.

Skład Reprezentacji Kenii na Mistrzostwa Świata w Pekinie

Mężczyźni

200 m: Mike Mokamba, Carvin Nkanata
400 m: Alphas Kishoyian
800 m: Ferguson Cheruiyot, Alfred Kipketer, David Rudisha
1500 m: Asbel Kiprop, Silas Kiplagat, Elijah Manangoi
5000 m: Emmanuel Kipsang, Isaiah Koech, Caleb Ndiku, Edwin Soi
10000 m: Geoffrey Kamworor, Bedan Karoki, Paul Tanui
Maraton: Dennis Kimetto, Wilson Kipsang, Mark Korir
3000 m pprz.: Jairus Birech, Ezekiel Kemboi, Brimin Kipruto, Conseslus Kipruto
400 m ppł.: Nicholas Bett, Harun Koech, Boniface Mucheru
Kobiety
400 m: Maureen Jelagat, Joyce Zakari
800 m: Janeth Jepkosgei, Eunice Sum
1500 m: Nancy Chepkwemoi, Faith Kipyegon, Violah Lagat
5000 m: Irene Cheptai, Mercy Cherono, Viola Kibiwot
10000 m: Vivian Cheruiyot, Sally Kipyego, Betsy Saina
Maraton: Visiline Jepkesho, Edna Kiplagat, Helah Kiprop, Jemimah Sumgong
3000 m pprz.: Rosefline Chepngetich, Hyvin Jepkemoi, Virginia Nyambura

Dibaba na czele reprezentacji Etiopii

Bliscy ogłoszenia finalnego składu na zbliżające się mistrzostwa świata są także Etiopczycy. Obok Kenii, drugi kraj, który w biegach średnich i długich powinien wywalczyć najwięcej medali także wysyła do Chin bardzo mocną ekipę.

Liderką reprezentacji będzie oczywiście Genzebe Dibaba. Świeżo upieczona rekordzistka świata w biegu na 1500 m zgłoszona została do biegów na 1500 i 5000 m. W obu będzie zdecydowaną faworytką.

g dibaba

Kandydatem do medalu będzie także Mohammed Aman. 800-metrowiec, który w tym sezonie pokonywał już najlepszych zawodników świata podczas mityngów w Eugene i Rzymie, podobnie jak Yomif Kejelcha – objawienie tego sezonu i triumfator tych samych mitingów w biegu na 5000 m.

Co ciekawe w składzie reprezentacji Etiopii znalazł się Lemi Brhanu, czyli tegoroczny triumfator maratonu w Dubaju i… Warszawie. Razem ze zwycięzcą kwietniowego ORLEN Warszaw Marathon w maratonie pobiegnie m.in. także Lelisa Desisa, wicemistrz świata i triumfator tegorocznego maratonu w Bostonie.

Skład Reprezentacji Etiopii na Mistrzostwa Świata w Pekinie (z rezerwowymi)

Mężczyźni

800 m: Mohammed Aman, Jena Omer
1500 m: Aman Wote, Mekonnen Gebremedhin
5000 m: Yomif Kejelcha, Hagos Gebrhiwet, Dejen Gebremeskel, Yenew Alamirew
10000 m: Muktar Edris, Imane Merga, Mosinet Geremew, Adugna Takele 
3000 m pprz.: Jiksa Tolossa, Hailemariyam Amare, Tafese Seboka, Chala Beyu 
Maraton: Lelisa Desisa, Yemane Tsegaye, Lemi Brhanu, Endeshaw Kasa
Kobiety
800 m: Habtam Alemu, Chaltu Shume, Kore Tola
1500 m: Genzebe Dibaba, Dawit Seyaum, Senbere Teferi, Axumawit Embaye, Gudaf Tsegaye
5000 m: Almaz Ayana, Genzebe Dibaba, Senbere Teferi, Alemitu Hawi, Azmera Gebru, Meseret Defar
10000 m: Gelete Burka, Alemitu Haroye, Belaynesh Oljira, Mamitu Daska 
3000 m pprz.: Hiwot Ayalew, Sofia Assefa, Birtukan Fente
Maraton: Tirfi Tsegaye, Mare Dibaba, Tigist Tufa, Berhane Dibaba

Możliwość komentowania została wyłączona.