23 marca 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Najtrudniejsze zawody świata – Kampala 2017


Zagadka: z jakich Mistrzostw Świata pochodzi powyższe zdjęcie?


26 marca, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy w Polsce skończą się Największe Biegowe Imprezy :), w Kampala w Ugandzie rozpoczną się Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych.

Do 2011 roku mistrzostwa organizowane były w cyklu rocznym, teraz odbywają się w cyklu dwuletnim. Zazwyczaj ściągają duże grono bardzo mocnych zawodników. Przez wiele lat zwyczajem było, że czołówka z bieżni przyjeżdżała także na przełaje. Największym multimedalistą Mistrzostw Świata jest Kennenisa Bekele, który zwyciężał rok w rok w latach 2002 – 2008 z przerwą w roku 2007 (pamiętne Mistrzostwa w Mombasie).

Niektórzy twierdzą, że przełaje to najtrudniejsze zawody na świecie. Są bez wątpienia bardzo wymagającą i selektywną imprezą, która niejednego giganta bieżni czy szosy sprowadziła do parteru, dosłownie i w przenośni. Zawodnik może być świetnie przygotowany wytrzymałościowo a i tak skończyć daleko za podium. Haile Gebrselassie w czasach swojej świetności tylko raz skończył na podium (3 miejsce w 1996 roku) podczas kiedy jego główny rywal z bieżni Paul Tergat wygrywał aż pięciokrotnie.

Wśród kobiet świetnie radziły sobie Grete Waitz (pięć zwycięstw), Derartu Tulu i Tirunesh Dibaba (po 3).

Mo Farah ostatni raz był w …… Bydgoszczy w 2010 roku, czyli przed rozpoczęciem swojej wielkiej kariery a raczej na jej początku, bo właśnie w roku 2010 zaczęły się jego największe sukcesy.

Jedyne polskie sukcesy, to Bronisław Malinowski, drugi w 1979 roku i Bronisława Ludwichowska, też druga w 1975 roku.

Rok 2017 – będą Kiprop i Dibaba

Czy w tym roku przyjadą najwięksi z największych? Etiopia i Kenia traktują przełaje poważnie, organizują krajowe kwalifikacje więc w ich reprezentacji mogą się pojawić zupełnie nowe i nieznane do tej pory nazwiska.

Krajowe kenijskie kwalifikacje wygrał Leonard Kiplimo BARSOTON, czyli zawodnik notowany, ale nie z „pierwszych stron”. Był drugi w biegu juniorskim w Bydgoszczy 2013, piąty w seniorskim 2015. Na pewno w reprezentacji Kenii pojawi się Geoffrey Kipsang KAMWOROR, czyli zwycięzca z Mistrzostw z 2015 roku (zwycięzca z biegu Juniorskiego z 2011 roku) Wicemistrz Świata na 10000m z Pekinu 2015, choć na igrzyskach w Rio był „dopiero” 11. Będzie także Leonard Patrick KOMON, czyli Rekordzista Świata na 10 km, zawodnik ze świetnymi wynikami z bieżni (12:58 i 26:55 odpowiednio na 5 i 10 tys m).

Wśród Pań kwalifikacje wygrała Irine Cheptai, siódma w finale na 10000m w Mistrzostwach Świata w Pekinie 2015, druga w biegu juniorskim w przełajach 2008. Wystartuje też Alice Aprot NAWOWUNA, czwarta zawodniczka pamiętnego biegu na 10000m z Rio, jedna z kilku zawodniczek na świecie, które mogą poszczycić się złamaniem na tym dystansie 30 minut.

Kraje europejskie przysyłają kilkunasto a nawet kilkudziesięcio osobowe składy, Hiszpania aż 24 zawodników i zawodniczki. Będą spore reprezentacje z Australii, Kanady, Japonii. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych to 28 zawodników i zawodniczek, spośród których samo brzmienie nazwisk budzi szacunek: Samuel Chelanga, Stanley Kebenei, Shadrack Kipchirchir, Leonard Korir, Paul Chelimo. Oczywiście najwięcej będzie krajów afrykańskich, dla których jest to okazja do pokazania się na swoim kontynencie.

Polska nie wysyła na Mistrzostwa żadnego zawodnika. PZLA ma chyba tę zasadę, że: „oszczędza”, czyli wysyła zawodników tylko tam, gdzie mogą zdobyć medale. Typowy komentarz ze strony Związku brzmi zazwyczaj: „A po co mają jechać, na wycieczkę” ?

Kampala, leży na wysokości 1190 m npm, przewidywana temperatura to około 28 stopni, wilgotność 73%m. Odbędą się następujące biegi:

U20 Kobiety 6km
U20 Mężczyźni 8km
Seniorki Kobiety 10km
Seniorzy Mężczyźni 10km
Mieszane Sztafety 8km

W sztafetach startują czteroosobowe drużyny, po dwie kobiety i dwóch mężczyzn, kolejność zmian w drużynie jest dowolna ale musi być zadeklarowana przed startem. W reprezentacji Kenii wystartuje Absel Kiprop a w reprezentacji Etiopii Genzebe Dibaba. Jak widać, potraktowali tę konkurencję bardzo serio.

Wszystko zaczyna się właśnie od sztafet, 14:00 lokalnego czasu a kończy biegiem masowym o 18:00. Prawdopodobnie nie będzie transmisji online, ale gdyby ktoś znalazł link to będziemy zobowiązani.

Rozwiązanie zagadki. Mistrzostwa Świata w Bydgoszczy w 2013 roku, foto: Piotr Łudzik.
mistrzostwa swiata 2013 1

Możliwość komentowania została wyłączona.