zonglerka
23 lutego 2023 Łukasz Telejko Sport

Najdziwniejsze rekordy biegowe na świecie


Większość biegaczy na pewno wie ile wynosi rekord świata w biegu na 100 metrów i kto jest jego autorem. Równie znany jest rekordowy czas maratonu Eliuda Kipchoge. Jednak kto z nas wie jaki jest najszybszy bieg maratoński z jajkiem na łyżce, najszybszy kilometr na szczudłach, ile ma najdłuższy szalik zrobiony podczas maratonu, najszybsze 100 metrów na czworaka, najszybszy maraton boso.

Skarbnicą wiedzy, gdzie można znaleźć wszystkie udokumentowane rekordy świata to Księga rekordów Guinnessa. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się 27 sierpnia 1955 (pierwsza polska edycja ukazała się w 1991 roku). Od tego czasu ludzie na całym świecie dążą do tego, żeby znaleźć swoje miejsce na kartach tej publikacji. Nie inaczej jest z biegaczami, dlatego poniżej przedstawiamy najdziwniejsze rekordy biegowe na świecie.

Najszybszy bieg maratoński z jajkiem na łyżce

Dale Lyons z Meriden z Wielkiej Brytanii przebiegł maraton londyński 23 kwietnia 1990 roku, trzymając w ręku łyżeczkę deserową ze świeżym jajkiem. Dystans 42 kilometrów i 195 metrów pokonał w zaledwie 3 godziny i 47 minut. W księdze rekordów Guinnessa można znaleźć więcej pozycji dotyczących podobnych biegów. Przykładowo 23 marca 2012 roku w Morecambe w Wielkiej Brytanii odbył się Największy wyścig z jajkami na łyżkach. Wzięło w nim udział aż 1445 uczestników. Zwycięzcą tego wyścigu został Cameron Ball uzyskując na dystansie 100 metrów czas 28,59 sekundy.

Bieganie w butach biegowych może wydawać się dla niektórych dosyć nudne i oklepane, dlatego niektórzy postanowili zamienić obuwie na inne ciekawe rzeczy, które z pewnością nie ułatwiają tej aktywności fizycznej:

 • Najszybszy bieg na jedną milę (1609 m) w płetwach – Zachary Miller (USA) pokonał 1,6 km w płetwach do pływania uzyskując czas 5 minut i 48,86 sekundy. Dokonał tego 1 lipca 2014 roku w Brunswick High School w Maine.  
 • Najszybsze 50 m tyłem w płetwach – Andre Ortolfaz Niemiec, 12 marca 2022 roku w Augsburgu przebiegł ten dystans w 9,01 sekundy. Andre ma na swoim koncie wiele rekordów Guinnessa m.in. najszybsze 100 m w chodakach (12,92 sekundy).
 • Najszybsza mila na szczudłach – najszybszy czas na pokonanie 1 mili na szczudłach to 12 minut i 23 sekundy, osiągnięty przez Ashritę Furman (USA) na bieżni Queens College w Flushing w Nowym Jorku. Dokonał tego 29 sierpnia 2008 roku.
 • Najszybszy kilometr na szczudłach sprężynowych – obecnie ten rekord wynosi 6 minut 20 sekund i został osiągnięty przez Williama Serrę (USA) w Anchorage na Alasce w USA, 6 sierpnia 2021 r. Jak mówił sam Will, bieganie na sprężynowych szczudłach wymagało od niego nauczenia się biegania od nowa. Szczudła nie są lekkie, ważą około 8,16 kg na parę. Mechanika biegania na szczudłach sprężynowych nie jest naturalna i wymagała sporo dostosowania jego nawyków biegowych, aby biegać wydajnie. Zaczął trenować kilka dni w tygodniu przez kilka tygodni. Było to o wiele trudniejsze, niż sobie wyobrażał.

Biegowe rekordy z akcesoriami

Zaistnieć w świecie biegania można nie tylko szybko biegając. Czasem mogą być przydatne do tego dodatkowe akcesoria trzymane w ręku, na plecach, a nawet na głowie. Również aby zapomnieć o monotonii podczas treningu niektórzy znaleźli ciekawsze sposoby, niż słuchanie muzyki lub podcastów:

 • Najwięcej ułożonych kostek Rubika podczas biegu na 5 km – aż 77 kostek Rubika ułożył podczas biegu na 5000m Nitin Subramanian (USA) w Monta Vista High School w Cupertino w Kalifornii 21 stycznia 2019 r. Ten rekordzista swoją pasję odkrył w 2010r , kiedy to pierwszy raz zajął się tą słynną układanką. W 2014 roku pojechał na swoje pierwsze zawody w układaniu kostki Rubika.
 • Najszybszy półmaraton podczas kręcenia fidget spinnerem – czas uzyskany przez Pardipa Singha Minhasa (Wielka Brytania)  to 1 godzina 38 minut 15 sekund. Dokonał tego w Londynie, 20 lutego 2022 r. Pardip podjął się tego wyzwania, ponieważ jak sam twierdzi,  wymagało to od niego koncentracji od początku do końca biegu. Wcześniej osiągnął szereg tytułów Guinness World Records, w tym m.in. najszybszy półmaraton w przebraniu mumii.
 • Najdłuższy szalik zrobiony podczas biegu w maratonie – wydziergany szalik ma 3,70 m i został zrobiony przez Davida Babcocka (USA) podczas maratonu w Kansas City w Missouri, 19 października 2013 r. David zaczął biegać w 2010 r. i w tym samym czasie nauczył się robić na drutach. Po trudach znalezienia czasu na uprawianie obu hobby, postanowił zacząć robić na drutach podczas swoich biegowych treningów. Następnie, zainspirowany przez Susie Hewer, która wcześniej posiadała ten rekord i pobiła go trzykrotnie podczas maratonu londyńskiego, David postanowił spróbować zrobić na drutach najdłuższy szal podczas maratonu. Specjaliści od dziewiarstwa zweryfikowali jego szalik po tym, jak ukończył maraton w czasie 5 godzin 48 minut 27 sekund.
 • Najszybsza mila odbijania piłki tenisowej – dokonał tego, 28 lutego 2022 roku, Josh Griffiths (Wielka Brytania). Bieg zajął mu 5 minut 32,95 sekundy.
 • Najszybsza mila z butelką mleka na głowie – rekord najszybszego przebiegnięcia 1,6 km z balansowaniem pełną butelką mleka na głowie wynosi 7 minut i 47 sekund i został ustanowiony przez Ashritę Furman (USA) w Yogyakarcie w Indonezji 12 lutego 2004r.
 • Najszybszy maraton z deską do prasowania i żelazkiem – rekord ten obecnie wynosi 3 godziny 42 minuty 59 sekund i został osiągnięty przez Hugo Paradisa (Kanada) podczas TCS Toronto Waterfront Marathon w Toronto w Kanadzie 16 października 2022 r.  Chodziło mi głównie o dreszczyk emocji, dodatkową motywację do treningu, ale bez traktowania siebie zbyt poważnie oraz rozśmieszenie innych biegaczy i widzów po drodze. Bieganie to zabawa i niech tak pozostanie!- tak uzasadniał swój bieg Hugo
 • Najszybszy półmaraton ze sprzętem AGD na plecach – Najszybsze 21,097 km ze sprzętem gospodarstwa domowego trwało 2 godziny 45 minut 8 sekund. Rekord ten został ustanowiony przez Briana Resuteka (USA) w Chatsworth w Georgii, 13 września 2020 roku. Do tej próby bicia rekordu świata namówiła go córka. Brian podejmując wyzwanie, chciał zachęcić młode osoby do motywowania się nawzajem oraz do dążenia do jak najlepszych wyników.
 • Najszybsza mila ze skakanką – to 6 min 7 s,  została ona osiągnięta przez Samalyę Schäfer (Niemcy) w Hadze w Holandii, 2 listopada 2019 r. Samalya chciała pobić ten rekord, aby promować zdrowy styl życia. Natomiast rekord w biegu półmaratońskim skacząc przez skakankę wynosi 1 godzinę 50 minut 23 sekundy i został osiągnięty przez Panagiotisa Polydorasa (Grecja) w Kallithea w Grecji, 3 października 2021 r. Panagiotis trenował przez sześć miesięcy i realizował program treningowy ze swoim trenerem Simosem Bardisem. Trenował 6 razy w tygodniu, pokonując dystans około 60 kilometrów biegając ze skakanką.
 • Najszybsze biegi z żonglowaniem trzema piłkami:
  – Najszybsze 200 m biegu do tyłu żonglując trzema przedmiotami – 
  rekord wynosi41,99 sekundy i został osiągnięty przez Boba Evansa (USA) w Maple w Wisconsin, 25 września 2022 r. Bob lubi zdobywać tytuły Księgi Rekordów Guinnessa, aby inspirować swoich uczniów.
  Najszybsza mila z żonglowaniem trzema przedmiotami z zasłoniętymi oczami –  osiągnięty wynik, to 7 min 54,22 s i dokonał tego David Rush (USA) w Boise w Idaho, 27 października 2020 r. David osiągnął ten czas pomimo upuszczania piłek dziesięć razy.
  – Najszybszy półmaratonu boso z żonglowaniem trzema przedmiotami – to 2 godziny 24 minuty 57 sekund, osiągnięty przez Johna von Rudena (USA) podczas Półmaratonu Patricka Henry’ego w Ashland w Wirginii, 27 sierpnia 2016 r.

Jak utrudnić bieganie? Zasłoń oczy lub biegnij tyłem

Co zrobić kiedy biegasz w mało urokliwym miejscu lub masz dosyć patrzenia na świat? Najlepiej zasłonić oczy, utrzymując przy tym odpowiednie tempo biegu.  Można wtedy zawalczyć z jeden z rekordów świata:

 • Najszybsza mila z zasłoniętymi oczami – 5 minut 23,75 sekundy zajęło pokonanie dystansu o długości 1,6 km Tedowi Simmonsanowi (USA) w North Baltimore w Ohio. Dokonał tego 13 grudnia 2020 r.
 • Najszybsza kobieca mila z zasłoniętymi oczami –  najszybszą biegaczką, która pokonała milę z zasłoniętymi oczami jest Megan Merend (USA). Uzyskany czas to 7 min 19,63 s. Dokonała tego na pustyni Black Rock w stanie Nevada,13 listopada 2021 r. W kwietniu 2021 roku Megan, jej siostra i przyjaciółka postanowiły sprawdzić, jak by to było biegać z zasłoniętymi oczami: To było niesamowite przeżycie! A kiedy sprawdziłam swój czas, nie był tak wolny, jak się spodziewałam. Sprawdziłam więc rekordy i pomyślałam, że zobaczę, czy uda mi się pobić obecny … Uwielbiam biegać i pomyślałam, że byłoby to zabawne, a jednocześnie zwracałoby uwagę na krajowy problem, na którym mi zależyproblemów związanych z wodą w Stanach Zjednoczonych.

Kolejną grupą aktywności, które zajmują sporo miejsca w księdze rekordów, to biegi tyłem:

 • Najszybszy bieg wstecz na 100m – to 13,17 sekundy i został osiągnięty przez Christiana Roberto Lópeza Rodrígueza (Hiszpania) w Cabañas de la Sagra w Hiszpanii 5 czerwca 2022 r. Christian jest również rekordzistą w biegu wstecz na 200m (30,99s) oraz biegu tyłem na dystansie 400m (1 min 11,20s).
 • Najszybszy kilometr biegu wstecz – to 3 minuty 22,04 sekundy i został osiągnięty przez Aarona Yodera (USA) na torze Linsborg/Bethany College Track w Linsborg w Kansas, 21 czerwca 2017 r.  Biegacz jest również rekordzistą w najszybszym biegu na jedną milę wstecz (5 min 54,25s). Aaron marzy o pobiciu wszystkich rekordów Guinnessa w bieganiu wstecz.Na co dzień jest głównym trenerem lekkoatletyki i biegów przełajowych w Bethany College w Lindsborg w stanie Kansas.
 • Najszybszy bieg wstecz 10 km – Vangal A Mathiyazhagan (Indie) przebiegł dystans 10 km w tył w 45 minut i 31 sekund w Coimbatore w Indiach.
 • Najszybszy półmaraton wstecz – najszybszy bieg w półmaratonie tyłem zajął 1 godzinę 40 minut i 29 sekund. Dokonał tego Achim Aretza (Niemcy) na 19. TUSEM August Blumensaat w Essenw Niemczech, 28 listopada 2009 r. Spośród 464 uczestników wydarzenia, Aretz zajął 123 miejsce w klasyfikacji generalnej. Natomiast najszybszy półmaraton przebiegnięty przez kobietę tyłem został pokonany przez Shantelle Gaston-Hird (Wielka Brytania) w Manchesterze w Wielkiej Brytanii 13 października 2019 r. Bieg zajdą jej 2 godziny 16 minut 3 sekundy. Shantelle odzyskała tytuł, który po raz pierwszy zdobyła w 2017 roku, ale został pobity wcześniej w 2019 roku. Pobiła poprzedni rekord o ponad trzy minuty.
 • Najszybszy maraton wstecz – uzyskany czas na mecie przez Xu Zhenjuna (Chiny) to 3 godziny 43 minuty i 39 sekund. Rekord padł w Pekinie, 17 października 2004 roku.
 • Pierwsza osoba, która przebiegła wstecz Comrades Ultra Marathon – Farai Chinomwe (Zimbabwe) na Comrades 2015 w Durbanie w RPA, 31 maja 2015 roku pokonał dystans 89 kilometrów biegnąc tyłem. Historia biegania tyłem rozpoczęła się u Faraia dosyć niepozornie. Pewnego dnia, gdy wracał z pracy, przy usuwaniu pszczół, jego samochód zepsuł się ze skrzynią pełną tych owadów w środku. Wiedząc, że liczy się każda minuta, zaczął pchać samochód, jednak z niewielkim powodzeniem. Postanowił zmienić pozycję ciała i zaczął pchać auto stojąc tyłem.  Uznał, że ta pozycja jest łatwiejsza do pchania i jako regularny biegacz długodystansowy postanowił włączyć bieg wstecz do swojego treningu, aby budować siłę. Po przybyciu na ultramaraton Om Die Dam pod koniec 2015 roku zdecydował, że nie ma sensu biegać normalnie, więc zdecydował się spróbować biegu tyłem i był w stanie w ten sposób ukończyć wyścig. Później tego samego roku zrobił to samo na Comrades – największym i najstarszym ultramaratonie – i od tamtej pory powtarzał to wiele razy, wszystko po to, by podnieść świadomość na temat ochrony pszczół.
 • Najdłuższy dystans marszu/biegu wstecz w ciągu 24 godzin – najdłuższy zarejestrowany dystans chodzenia tyłem w ciągu 24 godzin to 153,52 km. Dokonał tego Anthony Thornton (USA) w Minneapolis od 31 grudnia 1988 do 1 stycznia 1989. Jego średnia prędkość wynosiła 6,4 km/h.

Bose rekordy i rekordy na czworaka

Dla tych, którzy nie lubią biegać wstecz, nie mają na tyle szybkości, żeby ścigać się z najszybszymi biegaczami na świecie pozostaje np. bieganie w miejscu. Według Księgi Rekordów Guinnessa najwięcej osób biegających jednocześnie w miejscu to 2195 i zostało to osiągnięte przez Kaylę Itsines i społeczność BBG w Melbourne w Australii 17 listopada 2016 r. Można również zmienić nieco pozycję i zacząć biegać na czworaka:

 • Najszybszy bieg na 100 m na czworakach – rekordowy bieg na setkętrwał 15,66 sekundy i został osiągnięty przez Collina McClure’a (USA) w Canton w Ohio, 30 czerwca 2022 r. Collin jest również rekordzistą w najszybszym biegu na czworakach (do tyłu) na 50 m. Ten wyczyn zajął mu 16,19 sekund.
 • Najszybszy bieg na 100 m na czworakach (kobiety) – w przypadku płci pięknej, rekord na setkę wynosi 22,99 sekundy i został osiągnięty przez Julie Holland (USA) w Vernon w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie 9 sierpnia 2021 r. Jak twierdzi sama Julie,  wzorowała swoją postawę do biegania na koniu.

Bardzo znani są biegacze, którzy z różnych względów porzucili chęć biegania w specjalistycznych butach biegowych i postanowili pokonywać dystanse boso. Czy wzorowali się oni na plemieniu Tarahumara, które skrupulatnie opisał w książce Urodzeni Biegacze – Christopher McDougall, czy mają ku temu inne powody- to zostanie zapewne zagadką:

 • Najszybszy bieg na 100 metrów boso po lodzie –  rekordowybieg trwał 17,35 s, a jego autorem jest  Nico Surings (Holandia). Dokonał tego w Ijssportcentrum w Eindhoven w Holandii, 8 grudnia 2006 r.
 • Najszybszy maraton boso – 2 godziny 15 minut 16,2 sekundy zajęło przebiegnięcie królewskiego dystansu Abebe Bikila (Etiopia) na Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Rzymie we Włoszech, 10 września 1960 roku.
 • Najwięcej maratonów przebiegniętych boso w ciągu jednego roku – 101  biegów maratońskich pokonał boso Eddi Vilbara Vegę (Guam). Od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku biegał maratony na całym świecie w tym ukończył maraton boso we wszystkich 50 stanach USA, a także przebiegł maratony w Japonii i na Filipinach.
 • Największy wyścig boso – wzięło w nim udział 1330 uczestników, został zorganizowany przez Wisdom Sports Group (Chiny) w Shanghai Oriental Sports Center w Szanghaju w Chinach 15 kwietnia 2017 r.

Biegowe rekordy w kostiumach

Podczas większych biegów w każdym mieście na świecie można zobaczyć amatorów przebranych w najróżniejsze stroje (niekoniecznie związane ze sportem). Przebiegnięcie obok takich osób przeważnie wywołuje uśmiech na twarzach uczestników, natomiast sami przebierańcy są gromko nagradzani oklaskami i okrzykami przez kibiców, a nawet samych organizatorów. Księga Guinnessa jest pełna rekordów biegów w przebraniach, ale poniżej znajdziecie te, które budzą największy podziw:

 • Najwyższy kostium noszony podczas maratonu – przebranie miało wysokość 7,976 m i zostało przyodziane przez Davida Lawrensona (Wielka Brytania), który postanowił przebrać się za Blackpool Tower podczas Virgin London Marathon 2012 w Londynie, 22 kwietnia 2012 roku.
 • Najszybszy maraton w stroju dziesięcioosobowym – ten bieg trwał 6 godzin 55 minut 40 sekund i został pokonany przez grupę The Marathonmamas (Wielka Brytania) w Brighton w Wielkiej Brytanii 15 kwietnia 2018 r. Dziesięć osób przebrało się za łódź i przyodziało stroje inspirowane filmem Disneya Moana.
 • Najszybszy maraton w śpiworze – trwał 3 godziny 41 minut 59 sekund i został osiągnięty przez Bena Burfoota (Wielka Brytania) podczas Virgin Money London Marathon w Londynie, 28 kwietnia 2019 r. Próba Bena była jedną z 38 udanych prób bicia rekordu świata rozstrzygniętych podczas tego wydarzenia.

Kiedy w życiu biegacza pojawiają się dzieci, często rodzi się obawa, że czas przeznaczany na trening ulegnie diametralnemu skurczeniu się. Jednak istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu: biegi z wózkiem. Jest to powszechne stosowane przez biegaczy na całym świecie, jednak rekordziści muszą wykazać się prawdziwą siłą:

 • Najszybszy półmaraton przebiegnięty przez kobietę pchającą poczwórny wózek – ten bieg trwał 2 godziny 14 minut 26 sekund i został osiągnięty przez Julie DiNardo (USA) w Wakefield w  Rhode Island, 4 października 2020 r. Julie uwielbia biegać z czwórką swoich dzieci i ma nadzieję, że ten tytuł Guinness World Records pokaże im, że ciężka praca i poświęcenie mogą urzeczywistnić marzenia. Dodając wagę wózka plus łączną wagę swoich dzieci, Julie pchała ciężar ponad dwukrotnie większy jej niż własna waga.
 • Najszybszy półmaraton przebiegnięty przez mężczyznę pchającego pięcioosobowy wózek – trwał 2 godziny 19 minut 55 sekund i został osiągnięty przez Chada Kempela (USA) w Oakland w Kalifornii, 20 marca 2022 r. To trzecia próba Chada z jego dziećmi. Wcześniej osiągnął rekordy w najszybszym maratonie pchając pięcioosobowy wózek i najszybszym biegu na 10 km pchając pięciokrotny wózek (1:04:52,9).  Chad przyznał, że bicie takiego rekordu było dosyć trudne i pochłonęło wiele wyrzeczeń: Amy i ja walczyliśmy mocno, aby stworzyć niesamowitą rodzinę, którą mamy. Żona poświęca się i daje z siebie wszystko każdego dnia dla nas wszystkich. Chodziło o to, by świetnie się bawić biegając z moimi dziećmi, Amy na rowerze obok nas, a nasze starsze dzieci i rodzina witały nas na mecie. Każdy z dni bicia rekordów, to jeden z najwspanialszych w moim życiu.
 • Najszybszy półmaraton przebiegnięty przez mężczyznę pchającego dwa podwójne wózki –  dystans 21 kilometrów został pokonany w  1 godzinę 58 minut 21 sekund przez Billy’ego Norse’a (USA) w Savannah w Georgii, 2 lutego 2022 r. Billy zainspirował się poprzednim rekordzistą:  Zainspirował mnie poprzedni rekord ustanowiony przez Julie Hillis w 2018 roku. Jako ojciec czterech niesamowitych dziewczynek chciałem pokazać, że ojcowie mogą być ważną częścią ich życia, a także wzorem do naśladowania. Szczerze mówiąc, uważam, że tatusiowie powinni mieć silniejsze relacje ze swoimi dziećmi. W każdym razie chciałem, żeby to była próba bicia rekordu całej rodziny, a moja idealnie się do tego nadawała.  

Bieg na trzech nogach łatwiejszy niż na dwóch

Kolejne rekordy dotyczą jednej ze szkolnych zabaw, która ma jak najbardziej sportowo-biegowy wymiar. Chodzi oczywiście o bieg na trzech nogach. Jego zasady są proste: startuje się w parach, a lewa noga (na wysokości kostki) jednego z biegaczy jest związana z prawą nogą drugiego. Ta niepozorna konkurencja znalazła wielu zwolenników na całym świecie i zajęła sporo miejsca na kartach Księgi rekordów Guinnessa:

 • Najdłuższy przebiegnięty dystans na trzech nogach w ciągu 24 godzin – Gary Shaughnessy i Andy Tucker (obaj z Wielkiej Brytanii) pokonali aż 117,1 km. Dokonali tego w Silchester w dniach 9-10 października 2021 r. Gary i Andy są również rekordzistami w najdłuższym biegu na trzech nogach w ciągu 12 godzin – rekord ten ustanowili podczas bicia rekordu w biegu 24-godzinnym.
 • Najszybszy maraton na trzech nogach pokonany przez kobiety – rekordowy, trójnożny  maraton kobiecy trwał 3 godziny 47 minut 19 sekund i został osiągnięty przez Victorię Carter i Sarah Dudgeon (obie z Wielkiej Brytanii) podczas Virgin Money London Marathon w Londynie, 24 kwietnia 2016 r. Zawodniczki były szybsze od poprzednich posiadaczy o 57 minut.
 • Najszybszy maraton na trzech nogach kobiety i mężczyzny – bieg trwał 3 godziny 59 minut 56 sekund i został osiągnięty przez Louise Andrews i Neila Shewarda (oboje z Wielkiej Brytanii) podczas Virgin Money London Marathon w Londynie, 22 kwietnia 2018 r. To był jedenasty rok, w którym Księga Rekordów Guinnessa nawiązała współpracę z Maratonem Londyńskim.

Warto pamiętać również o zasadzie, że z kimś biega się lepiej niż w samotności.  W tym przypadku nie jest mowa o biegach w grupie, lecz w bardziej okrojonym towarzystwie. Chodzi o rekordy w biegach rodzinnych:

 • Najwięcej maratonów przebiegniętych przez rodzica i dziecko – 102 maratony przebiegły Jacqueline Millett i Camillę Langlands (obie z Wielkiej Brytanii) na całym świecie, od 21 kwietnia 2013 do 10 grudnia 2017. Matka i córka są członkami klubu 100 Marathon.
  Jacqueline jest emerytowaną psychoterapeutką, która zaczęła biegać dopiero w wieku 57 lat, a Camilla jest nauczycielką. Od 2013 roku razem biegają i wykorzystują bieganie, aby inspirować innych, zwłaszcza kobiety, do ćwiczeń i wiary, że zwykli ludzie mogą robić niezwykłe rzeczy.
 • Najwięcej maratonów przebiegniętych przez małżeństwo – 1050 maratonów przebiegło małżeństwo z Wielkiej Brytanii. Byli to David i Linda Major. Ich wyczyn zweryfikowano 26 maja 2016 r. Ostatnim maratonem, który przebiegli razem, był maraton w Rydze na Łotwie, 15 maja 2016 r.
 • Najwięcej maratonów przebiegniętych w ciągu jednego roku przez małżeństwo to 144, które osiągnęli Seo Gwang-su i Shin Young-ok (oboje z Korei Południowej) w Busan w Korei Południowej od 4 kwietnia 2015 do 3 kwietnia 2016. Para jest małżeństwem od 1979 roku i próbowała pobić rekord ze względu na zamiłowanie do wspólnego biegania maratonów. Ukończyli wiele maratonów w ciągu roku, biegając obok siebie.
 • Najszybszy maraton przebiegnięty przez dziadka i dwoje wnucząt – Łączny czas przebiegnięcia maratonu przez dziadka i dwoje wnucząt trwał 13 godzin 20 minut 44 sekund i został osiągnięty przez Thomasa i Jamesa Rannów oraz Paula Frencha (Wielka Brytania) podczas Virgin London Marathon w Londynie, 25 kwietnia 2010 r.
 • Najstarsze małżeństwo, które przebiegło maraton – łączny wieknajstarszej pary małżeńskiej, która przebiegła maraton, wynosi 170 lat i 30 dni, Masatsugu Uchida (Japonia) w wieku 86 lat i 289 dni oraz jego żona Ryoko Uchida (Japonia) w wieku 83 lata i 106 dni uzyskali ten tytuł podczas Maratonu w Kobe w Japonii, 17 listopada 2019 r. Para pobiła swój własny rekord 168 lat i 32 dni osiągnięty 18 listopada 2018 r.

Biegać może prawie każdy, o czym świadczą zapisane rekordy dotyczące najcięższych osób, które zmierzyły się z królewskim dystansem. Warto jednak pamiętać, że przygodę związaną z bieganiem z nadwagą należy rozpocząć z głową i z zachowaniem wszystkich zasad dotyczących zdrowia:

 • Najcięższa kobieta, która ukończyła maraton – ważyła 130,947 kg i rekord ten należy do Ragen Chastain (USA) – czas to 10:03:09. Ustanowiła go podczas wyścigu Mainly Marathons w Stanford w Maine, 14 maja 2017 r. Po ukończeniu maratonu kobieta ważyła 130,65 kg.
 • Najcięższy mężczyzna, który ukończył maraton – ważył 193,96 kg i rekord ten należy do Charlesa Bungerta (USA). Ustanowił go podczas biegu w maratonie w Los Angeles w Kalifornii, 17 marca 2013r. Bungert ukończył wyścig z czasem 8:23:40.

Jak widać każdy z nas ma szansę zaistnienia w słynnej księdze rekordów. Rekordy można bić w jednej z dyscyplin już prezentowanych na łamach książki, lub wymyślić je samemu. Aby zgłoszenie zostało przyjęte, musi być udokumentowane np. filmem lub zdjęciem oraz mieć co najmniej dwóch świadków. Najlepiej jednak zainteresować lokalne – niezależne media, aby one nagłośniły próbę bicia rekordu i przygotowały profesjonalną, wiarygodną relację.  Warto również pamiętać, że niektóre rekordy wymagają obecności eksperta- sędziego. Również nie każdy rekord zostanie opublikowany w Księdze Guinnessa! Do bazy danych Światowych Rekordów Guinnessa wpływa rocznie około 30 tysięcy zgłoszeń, z czego wydawcy wybierają 4 tysiące najciekawszych rekordów i publikują je na łamach wydawnictwa. Wszelkie informacje dotyczące Księgi Rekordów Guinnessa można znaleźć na ich oficjalnej stronie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.