nagoya marathon
17 września 2022 Bartłomiej Falkowski Sport

Najciekawsze europejskie biegi – gdzie warto wystartować?


Nastała jesień a wraz z nią sezon na mocne starty. Przygotowaliśmy dla was przegląd ciekawych biegów zagranicznych w sezonie jesień – zima. Biegi te mimo wysokiego poziomu lub ciekawej trasy nie są najpopularniejszymi wydarzeniami w tym okresie. Warto je jednak rozważyć szukając nietuzinkowego biegu. Jesienno-zimowe bieganie nie kończy się na Berlinie czy Walencji.

Venice Marathon 23.10.2022

Wenecja jest jednym z najbardziej turystycznych miast w Europie. Maraton pozwala zwiedzić ją od innej strony. Jeśli królewski dystans to za dużo, w ramach wydarzenia rozgrywany jest też bieg na 10 kilometrów. W historii zdarzało się, że nieoczekiwanie biegacze mogli przeżyć dodatkowe „atrakcje”. Elita biegu została źle poprowadzona przez pilota i biegła po autostradzie razem z samochodami. W tym samym biegu miasto zostało zalane przez Acqua alta, czyli wyjątkowo wysoki przypływ. Biegacze brodzili w wodzie po kostki walcząc z dystansem, ale i z powodzią.

Mainova Frankfurt Marathon 30.10.2022

Bieg we Frankfurcie jest jednym z najszybszych maratonów w Niemczech. Średnia czasów ukończenia to 3:57:56. Składa się na to płaska i szybka trasa oraz szeroka i mocna stawka. We Frankfurcie corocznie pojawia się bardzo głęboka stawka szybszych amatorów. Nieważne czy interesuje was start na 2:30, 2:45, czy chcecie złamać trzy godziny – we Frankfurcie będziecie mieć liczne grono współtowarzyszy do biegu. Po biegu Frankfurt oferuje możliwość podziwiania zabytkowej architektury gotyckiej w połączeniu z nowoczesnym centrum z drapaczami chmur. Nazywany czasem niemieckim Nowym Jorkiem, Frankfurt jest jednym z najnowocześniejszych miast w Niemczech. Nic dziwnego, miasto nad rzeką Men jest jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie. We Frankfurcie z powodzeniem startowali w przeszłości Polacy. W 2019 roku z dobrym 2:34:57 debiutowała tam Anna Gosk. W tym samym roku swój debiut zaliczył jeden z najbardziej obiecujących polskich maratończyków Szymon Kulka 2:14:35

Athens Marathon the Authentic 13.11.2022

Start maratonu odbywa się w… Maratonie. Z tego miasta zawodnicy biegną historyczną trasą do Aten i finiszują na stadionie gdzie odbywały się antyczne Igrzyska. Może nie jest to trasa na życiówki, jednak pod względem turystycznym jest to jeden z najciekawszych biegów w Europie gdzie można poczuć się jak Filipides. Prosimy jedynie by na mecie nie kończyć jak on. Zachowajcie siły na zwiedzanie Aten.

buty new balance 1

Corrida Internationale de Houilles 18.12.2022

Bieg na 10 kilometrów rozgrywany w podparyskiej miejscowości to możliwość sprawdzenia się na tle najlepszych zawodników. Mężczyźni z życiówkami poniżej 37 minut i kobiety poniżej 44 minut mogą wystartować w biegu Elity gdzie rekordy trasy to 27:12 i 30:32. W przeszłości w biegu wygrywali m.in. Julien Wanders, Peres Jepchirchir czy Haile Gebreselassie. Corocznie bieg rozgrywany na wąskich ulicach sypialni Paryża rozpoczyna się od szaleńczego startu, który weryfikuje wielu biegaczy. Dla zawodników, którzy na trasie dyszki spędzają trochę więcej czasu organizatorzy przygotowali drugi bieg masowy.

BOclassic 31.12.2022

Bieg jest rozgrywany w Bolzano, mieście który jest włoskim synonimem luksusu położonym w Tyrolu z widokami zapierającymi dech w piersi. Wśród zabytkowych uliczek ścigają się jedni z najmocniejszych zawodników na świecie. W osobnym biegu startują amatorzy na 5 kilometrów. Po biegu można podziwiać biegi dla elity kobiet na 5 kilometrów i mężczyzn na 10 kilometrów. Pagórkowata trasa, kostka brukowa, zakręty i masa kibiców robi ogromne wrażenie. W przeszłości startowała tam m.in. Karolina Nadolska. W ostatnich edycjach biegli tam m.in. Muktar Edris, Tamirat Tola czy Yeman Crippa.

Armagh 5k International Race 23.02.2023

W małym, irlandzkim miasteczku rozgrywana jest najprawdopodobniej najszybsza piątka na świecie. Po zmroku, na kilometrowej pętli w centrum miasteczka zawodnicy rywalizują na szybkiej trasie przy aplauzie kibiców. W ostatniej edycji w 2020 roku 139 mężczyzn złamało 15 minut. Do tego grona należała trójka Polaków. Byli to Piotr Mielewczyk, Michał Rozmys i Krystian Zalewski. Ten ostatni jest tam naprawdę dobrze kojarzony i jak zagadacie z dyrektorem biegu to okaże się, że sympatycznego zawodnika z Goleniowa bardzo szanują w tym małym miasteczku. Aby wystartować w męskim biegu na 5 km należy mieć życiówkę poniżej 16 minut. Dodatkowo rozgrywany jest bieg dla kobiet na 3 kilometry i otwarty bieg mężczyzn również na dystansie 3 kilometrów. Uczestnicy biegu mają okazję do uczestnictwa w bankiecie po biegu gdzie przyznawane są nagrody dla najlepszych biegaczy i drużyn.


Jak widać nie trzeba startować w słynnych biegach w Berlinie, Walencji czy Londynie by mieć możliwość uczestnictwa w wyjątkowej imprezie biegowej. Kalendarz biegowy naszpikowany jest zarówno szybkimi jak i ciekawymi turystycznie biegami. Niejednokrotnie oba te elementy łączą się w jednym miejscu. Jeśli znacie inne, godne polecenia biegi za granicą w najbliższym czasie zapraszamy do podzielenia się wiedzą.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.