26 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Na jaki wynik w maratonie stać dzisiaj Pawła Czapiewskiego?


To, ile Paweł pobiegnie w swoim maratońskim debiucie w Poznaniu to
dzisiaj wielka niewiadoma. Trudno jest dokładnie oszacować na co dzisiaj
stać Pawła. Był przez lata jednym z czołowych
średniodystansowców na świecie. Czy to pozwoli mu szybciej robić postępy
w biegach długodystansowych niż "typowym" amatorom? Nie wiemy. Na pewno wiemy, że nie będzie w stanie biegać (i nie ma takich ambicji) maratonu na takim poziomie na jakim biegał 800 m.

Kolejna niewiadoma
to wpływ masy ciała. To, że masa ciała ma kolosalny wpływ na bieganie to
nie ulega wątpliwości. Moglibyśmy zrobić dzisiaj taką zabawę, teoretyczną kalkulację. Skoro Paweł pobiegł 3000m w 12:04 – to podstawiając te dane choćby do naszego kalkulatora, wynik w maratonie wyjdzie w okolicach 3h20. Ale dzisiaj Paweł nie jest w stanie biec dłużej niż 90-120 minut. Gdybyśmy jednak machnęli na to ręką i spróbowali policzyć jaki wynik uzyskałby Paweł gdyby stracił na wadze około 10 kg ? W takiej sytuacji wynik w maratonie wyniesie …. około 3 godziny.

utratanawadze

Powyższy wykres nie zakłada jakiejkolwiek poprawy wynikającej z treningu, wynika ona tylko z utraty masy ciała. Gdyby założyć, że Paweł będzie wykonywał optymalny trening pod maraton, że straci na wadze około 10 kg, no i na koniec, że nie będą go nękały żadne kontuzje, wtedy ze złamaniem 3 godzin już w pierwszym maratonie nie byłoby problemu (a od zakładu o 3 godziny zaczął się w ogóle pomysł na start w maratonie).

Ale zaznaczamy, że to tylko teoretyczne projekcje. Realny wynik o jakim może myśleć Paweł będzie znany pewnie na początku września.

 goczapi170.png  czapinamaraton170  utratanawadze170
 Rozmowa z Pawłem Plan ramowy treningu Na ile w maratonie stać dziś Pawła?

Możliwość komentowania została wyłączona.