long
9 czerwca 2023 Karolina Obstój Sport

MŚ w Biegach Górskich i Trailowych – wyniki Long Trail i zapowiedź Mountain Classic


W przedostatnim dniu Mistrzostw Świata biegacze rywalizowali na dystansie ultra. Bank rozbili Francuzi zgarniając 4 złota! 2 w rywalizacji indywidualnej i 2 w rywalizacji drużynowej. Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Paulina Tracz, a Polakiem Kamil Leśniak. W sobotę odbędzie się ostatni bieg tegorocznych MŚ Mountain Classic. Polskę reprezentować będzie 5 seniorów i 3 juniorów.

Złoto dla Francuza

Mistrzem Świata na dystansie Long Trail został Francuz Benjamin ROUBIOL (899 ITRA), który na prowadzenie wysunął się w okolicy 70km. Francuz mimo bardzo wysokich punktów ITRA nie miał na swoim koncie zwycięstw w dużych, znanych biegach, więc zwycięstwo na MŚ jest jego zdecydowanie największym, sportowym osiągnięciem. 8 minut za ROUBIOL finiszował Włoch Andreas REITERER (911). Jego miejsce na podium nie było zaskoczeniem. Reiterer był jednym z faworytów tego biegu za sprawą zeszłorocznego brązowego medalu wywalczonego na MŚ w Tajlandii. Znakomicie spisał się znany Polakom – m.in. ze zwycięstwa w 2021 r. w Tatra Skymarathon – Peter FRANO (869). Zeszłoroczne 5 miejsce na CCC i 8 na MŚ na Long Trail pokazało, że wydłużenie dystansu bardzo służy Słowakowi.

Z tą trudną trasą – liczącą 86,9 km i +6500m / -6920m przewyższenia – najlepiej z męskiej reprezentacji Polski poradził sobie Kamil LEŚNIAK zajmując wysokie 25 miejsce z czasem 11:00:10. Kolejnym Polakiem na mecie był Tomasz SKUPIEŃ (11:39:52), który zajął 48 miejsce. Na 59 pozycji finiszował Paweł CZERNIAK (11:56:53).

TOP5

 1. Benjamin ROUBIOL (FRA) – 9:52:59
 2. Andreas REITERER (ITA) – 10:0046
 3. Peter FRANO (SVK) – 10:02:10
 4. Thibaut GARRIVIER (FRA) – 10:14:49
 5. Drew HOLMEN (USA) – 10:15:40

W rywalizacji drużynowej złoto wywalczyli Francuzi, srebro Amerykanie, a brąz Włosi. Polacy w drużynówce zajęli 10 miejsce.

U kobiet bardzo ciekawie. Złoto dla Francuzki

Na tegorocznych Mistrzostwach więcej emocji i niespodziewanych zwrotów akcji dostarcza rywalizacja kobiet. W dzisiejszym biegu na prowadzenie szybko wysunęła się Marcela VAŠÍNOVÁ, znana Polakom m.in. ze zwycięstwa w 2021 r. w Tatra Skymarathon. Niestety w okolicy 40 km zaczęła słabnąć i tracić pozycje i finalnie MŚ ukończyła na 12 miejscu. Rozważnie rywalizację rozpoczęła Francuzka Marion DELESPIERRE, która sukcesywnie przesuwała się do przodu w klasyfikacji kobiet, żeby objąć prowadzenie w okolicy 65km. Pierwszego miejsca nie oddała już ani na chwilę, zdobywając złoty medal MŚ. Niemka Katharina HARTMUTH przez zdecydowaną większość biegu plasowała się w okolicy 1-4 miejsca. Ostatecznie zdobyła srebrny medal. Brąz wywalczyła Francuzka Manon BOHARD CAILLER.

TOP5

 1. Marion DELESPIERRE (FRA) – 11:22:31
 2. Katharina HARTMUTH (GER) – 11:29:14
 3. Manon BOHARD CAILLER (FRA) – 11:34:22
 4. Martina VALMASSOI (ITA) – 11:44:50
 5. Rosanna BUCHAUER (GER) – 11:44:50

Największa faworytka biegu, Francuzka Blandine L’HIRONDEL zakończyła rywalizację ze łzami w oczach, po przebiegnięciu ok. 30 km. Na ten moment powody zejścia  z trasy nie są znane. Kolejne faworytki Nepalka Sunmaya BUDHA i Hiszpanka Azara GARCÍA również zeszły z trasy po 40 km.

Najwyższe miejsce wśród Polaków na dystansie Long Trail wywalczyła Paulina TRACZ, która finiszowała na wysokim 21 miejscu z czasem 12:45:38. Katarzyna WILK ukończyła zawody na 64 pozycji (14:40:56). Katarzyna SOLIŃSKA z powodu problemów żołądkowych, które uniemożliwiły dalszą rywalizację, niestety wycofała się z biegu. Ostatni punkt, który minęła zlokalizowany był na 53 km.

Złoto w rywalizacji drużynowej wywalczyły Francuzki, srebro Niemki, a brąz Włoszki. Polki nie były klasyfikowane w rywalizacji drużynowej (punktują 3 zawodniczki,które ukończą bieg). 

Pełne wyniki z Long Trail tutaj.

W sobotę ostatni bieg – Mountain Classic

W sobotę będą rywalizować zarówno seniorzy, jak i juniorzy. Seniorzy mają do pokonania dwie pętle o długości 7,5km i przewyższeniu +/-377m każda. Rywalizacja juniorów odbędzie się na tej samej trasie, ale zakończy w połowie biegu seniorów, czyli już po pierwszej pętli. 

Spora liczba biegaczy, którzy startowali w Verticalu, pobiegnie także w sobotę w biegu anglosaskim (góra-dół). Faworytami do zwycięstwa są:

 • Patrick KIPNGENO (KEN, 925) – w środę w Verticalu wywalczył złoto.
 • Josphat KIPROTICH (KEN) – w Verticalu zdobył brązowy medal.
 • Eliud CHEROP (UGA)  – czwarty na Verticalu.
 • Andreu BLANES (ESP, 912).
 • Manuel INNERHOFER (AUT, 910).
 • Philemon KIRIAGO (KEN, 903).
 • Cesare MAESTRI (ITA, 892).

Na liście startowej znajduje się jeszcze sporo innych reprezentantów Ugandy, więc można spodziewać się powtórki z rozrywki z Verticala, czyli podium kenijsko-ugandyjskiego.

Polskę reprezentować będą: Michał OLEJNIK, Marcin KUBICA, Piotr ŁOBODZIŃSKI i Dominik TABOR. W biegu juniorów rywalizować będzie Maciej LACHOWSKI.

W rywalizacji kobiet w gronie faworytek wymieniane są:

 • Tove ALEXANDERSSON (SWE, 817) – biegaczka na orientację, ostatni start w biegach górskich (punktowany w ITRA) zaliczyła w 2021 r. 
 • Rebecca CHEPTEGEI (UGA, 776) – złota medalistka Mountain Classic z Tajlandii.
 • Philaries Jeruto KISANG (KEN, 765).
 • Allie MCLAUGHLIN (USA, 795).
 • Christel  DEWALLE (FRA, 786).
 • Grayson MURPHY (USA, 769).

Z zawodniczek z Polski będziemy mieć tylko jedną reprezentantkę wśród seniorek – Sylwię KAPUSTĘ-SZYDŁAK i dwie juniorki – Zofię TEOFILEWSKĄ i Monikę OGÓREK.

Zdjęcie: WMRA

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.