mistrzostwapolski w biegach gorskich
21 kwietnia 2021 Florian Pyszel Sport

MP w Biegach Górskich


MP w Biegach Górskich

Z roku na rok poziom polskich biegów górskich podnosi się. Oczywiście nie zawsze najlepsi polscy „górale” startują na Mistrzostwach Polski, ponieważ niejednokrotnie wybierają inne, bardziej prestiżowe zawody, takie jak Golden Trail Series czy UTMB. Warto jednak sprawdzić, gdzie w 2021 roku nasi zawodnicy powalczą o krajowe laury.

Tak naprawdę pierwszych mistrzów powinniśmy już znać, ponieważ 19. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim w stylu anglosaskim były zaplanowane na 17 kwietnia, jednak zostały przesunięte na 8 maja. W Bielsku-Białej najlepsi „górale” wystartują dystansie 12,27 kilometra, z przewyższeniem 677 metrów. Będzie to bieg w stylu anglosaskim. Profil trasy biegnie sinusoidalnie – czyli raz w górę, raz w dół, a meta przeważnie usytuowana jest wspólna ze startem. U Pań o zwycięstwo powalczy najprawdopodobniej Dominika Stelmach z Martyną Kantor. Wśród Panów faworytem wydaje się Kamil Leśniak i Marcin Świerc, ale z pewnością Marcin Kubica oraz Sylwester Lepiarz tanio skóry nie sprzedadzą. O niespodziankę postara się także autor artykułu, ale o jego szansach nie będziemy debatować.

Martyna Kantor podczas biegu

15 maja 2021 roku odbędą się Mistrzostwa Polski na Długim Dystansie. Zawody odbędą się podczas zawodów „DrewHome Beskidzki Topór” na dystansie 43 kilometrów, gdzie suma przewyższeń wynosi 1900 metrów, a bieg otrzymał 2 punkty ITRA, jeśli chodzi o trudność trasy. W ubiegłym roku „Beskidzki Topór” nie odbył się, natomiast w 2019 roku, gdy bieg nie miał jeszcze rangi Mistrzostw Polski tryumfowali Magdalena Szultk i Michał Kaszuba.

Ostatnimi czasy Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie odbywały się w Krynkach. W zeszłym roku najlepsza wśród Pań okazała się Anna Szyszka, którą częściej mogliśmy obserwować na ulicy, ponieważ posiada świetną życiówkę w maratonie – 2:37:47. Wśród Panów wygrał Piotr Jaśtal – zgłoszony również do zawodów w Bielsku Białej. W tym roku MP odbędą się w Sobótce, podczas Biegu na Ślęże. Dystans to zaledwie 5 kilometrów, jednak różnica wysokości między startem a metą to aż 530 metrów!

7 sierpnia odbędzie się najdłuższy bieg górski – dystans ultra na Mistrzostwach Polski, podobnie jak w roku ubiegłym odbędzie się na Chudym Wawrzyńcu. Mistrzami Polski 2020 zostali Dominika Stelmach i Kamil Leśniak. Podium kobiet dopełniły: Paulina Tracz i Edyta Lewandowska. Wśród mężczyzn drugie miejsce wywalczył Robert Faron, a trzeci był Rafał Kot. Jak pisze organizator biegu „W większości trasa prowadzi wśród lasów i po łąkach, teren wznosi się czasem tak stromo, że nawet najtwardsi będą musieli podpierać się nosem, innym razem – opada gwałtownie dając szansę na pokazanie swoich możliwości zagorzałym „downhillowcom”. Wąskie i kręte, graniczne ścieżki nie pozwalają się nudzić.”

Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich

Opisane zawody mogą być eliminacjami do Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, które odbędą się w listopadzie 2021 roku w Tajlandii, o których pisaliśmy już na naszym portalu. Kto w tym roku wzbogaci się o medale – dowiemy się już wkrótce!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Florian Pyszel
Florian Pyszel

W przeszłości specjalizował się w biegach przełajowych, teraz próbuje swoich sił na ulicy. Marzy o złamaniu 30 minut na 10 kilometrów. Dumny reprezentant klubu Piekielni Warszawa i autor podcastu „Świat Okiem Biegacza”.