20 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mityng w Ostrawie: wygrana i minimum Linkiewicz


Spora grupa reprezentantów Polski wzięła udział w piątkowym mityngu Zlata Tretra w Ostrawie. Poza dobrymi startami naszych zawodników w konkurencjach technicznych (wygrane Fajdka, Włodarczyk i Bukowieckiego) szczególnie dobrą dyspozycję zaprezentowała Joanna Linkiewicz – zwyciężczyni biegu na 400 m przez płotki.

Największą gwiazdą mityngu w Ostrawie był bezsprzecznie Usain Bolt. Dla Jamajczyka piątkowy start w Czechach był pierwszym tegorocznym występem w Europie i od razu zwycięskim. Rekordzista świata okazał się najszybszy w biegu na 100 m z czasem 9.98 – lepszym od jego dotychczasowego najlepszego wyniku z tego sezonu.

W cieniu Bolta na czeskiej bieżni rywalizowali inni, w tym nasi czołowi biegacze. Najpierw dobry występ w biegu na 400 m przez płotki zanotował Patryk Dobek, który zajął trzecie miejsce z wynikiem 49.51, następnie nieco słabiej pobiegły nasze sprinterki na 400 m. Iga Baumgart była szósta z czasem 53.04, a Patrycja Wyciszkiewicz siódma z wynikiem 53.05.

W biegu na 1500 m wysokie, trzecie miejsce z czasem lepszym od minimum na Mistrzostwa Europy zajęła Danuta Urbanik (4:08.05). Trzynasta w tym samym wyścigu była Katarzyna Broniatowska (4:15.37), zaś w rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie równie odległe miejsca zajęli Artur Ostrowski (12 miejsce z czasem 3:41.55) i Mateusz Demczyszak (13 z 3:46.55).

Najlepiej z grona polskich biegaczy zaprezentowała się Joanna Linkiewicz. Mistrzyni Uniwersjady sprawiła niemałą niespodziankę uzyskując nie tylko świetny czas 55.40 (rekord życiowy i minimum na Igrzyska Olimpijskie), ale przede wszystkim pokonując bardziej utytułowane rywalki – Kaliese Spencer i Zuzanę Hejnovą – aktualną mistrzynię świata z Pekinu.

Pełne wyniki: http://www.zlatatretra.cz/results.asp?season=2016&typ=s&eventid=22637

Mityng w Ostrawie był wstępem do lekkoatletycznego weekendu, który przed nami. Dlaczego? Dlatego, że w kraju odbędą się m.in. Mistrzostwa Polski w biegu na 10000 m (sobota, Białogard), zaś w niedzielę odbędzie się prestiżowy mityng Diamentowej Ligi w Rabacie. 

Listę zgłoszonych zawodników na mistrzostwa kraju na dyszkę znaleźć można tutaj. Wśród osób, które prawdopodobnie zobaczymy na bieżni w Białogardzie są Marta Krawczyńska (faworytka wśród kobiet) oraz Szymon Kulka, Adam Nowicki, Damian Roszko i Tomasz Grycko. 

Listy startowe niedzielnego mityngu znaleźć można natomiast w tym miejscu. Z grona Polaków do Maroka wybierają się Sofia Ennaoui i Joanna Jóźwik (obie na 800 m), Renata Pliś (5000 m), Emilia Ankiewicz (400 m pł.) oraz Marcin Lewandowski (800 m).

Możliwość komentowania została wyłączona.