Mistrzostwa Europy Monachium
16 sierpnia 2022 Janusz Romanowicz Sport

Mistrzostwa Europy w Monachium – podsumowanie 2. dnia

Finał biegu na 5000 m mężczyzn, walka o mistrzowskie tytułu na 100 m, a do tego bardzo dobre występy Sofii Ennaoui, Ewy Swobody i naszych specjalistów od 400 m. 2. Dzień mistrzostw Europy przyniósł nam sporo emocji.

Ingerbrigsten zabawił się na finiszu

Bieg na 5000 m zakończył się tak, jak można się było tego spodziewać. Złoto zdobył wielki faworyt, mistrz olimpijski, mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy z Berlina Jakob Ingerbrigsten (13:21.13). Tuż za Norwegiem był Hiszpan marokańskiego pochodzenia Mohamed Katir (13:22.98). To dla niego najlepszy sezon w karierze. W Eugene zdobył brązowy medal mistrzostw świata na 1500 m. Podium uzupełnił Włoch urodzony w Etiopii Yemaneberhan Crippa (13:24.83). Poniżej 13:30 pobiegli jeszcze: Szwed Andreas Almgren (13:26.48) i Holender Mike Foppen (13:27.93).

Ingebrigtsen Mistrzostwa Europy Monachium

Początek biegu był bardzo spokojny. Przez długi czas prowadził Crippa, a Ingerbrigsten trzymał się środka stawki. Na ostatnim okrążeniu najlepsza trójka uciekła rywalom, a na 200 m przed metą Norweg i Hiszpan zostawili w tyle Włocha i to między nimi miała się rozstrzygnąć walka o złoto. Już po wyrazie twarzy było widać, kto ma więcej siły na finiszu. Na ostatniej prostej wykończony Katir nie miał żadnych szans z luźno biegającym Ingerbrigstenem. Ostatni kilometr Norweg przebiegł w czasie 2:23.

Niezwykły ścisk na 100m Swoboda tuż za podium

Poznaliśmy najszybsze Europejski i najszybszych Europejczyków. W finale biegu na 100m kobiet 4. miejsce zajęła Ewa Swoboda (11.18). Polce zabrakło jednak sporo do medalu. Niespodziewanie wygrała reprezentantka gospodarzy Gina Luckenkemper. Pobiegła w czasie 10.99 i tylko o pięć tysięcznych wyprzedziła Szwajcarkę Mujingę Kambundji. Niewiele do zwycięstwa zabrakło też trzeciej na podium Brytyjce Daryll Neita (11:00). Wielka faworytka Dina Asher-Smith była ostatni i doznała kontuzji w trakcie biegu. 4. miejsce Swobody to najlepszy wynik polskiej spinterki na mistrzostwach Europy od 1974 roku, kiedy to Irena Szewińska zdobyła złoto.

Ewa Swoboda Mistrzostwa Europy

Mistrzem Europy wśród mężczyzn został złoty medalista olimpijski Marcell Jacobs. Włoch wrócił do szybkiego biegania po kontuzji i wygrał z czasem 9.95, czym wyrównał rekord mistrzostw Europy. Podium uzupełnili Brytyjczycy – Zharnel Hughes (9.99) i Jeremiah Azu (10.13)

W półfinałach biegu na 100 m mężczyzn startowali dwaj Polacy – Dominik Kopeć (10.23) i Przemysław Słowikowski (10.24). Na tym samym etapie odpadła Magdalena Stefanowicz (11.43).

Chorwacka legenda

Złotymi zgłoskami w dziejach europejskiej lekkoatletyki zapisała się Sandra Perković. Chorwatka wygrała konkurs rzutu dyskiem z wynikiem 67.95 i po raz szósty została mistrzynią Europy. Nikt w historii nie zdobył więcej tytułów w jednej konkurencji. Po cztery wywalczyli: Anita Włodarczyk (rzut młotem), Nadieżda Cziżowa (pchnięcie kulą), Heike Dreschler (skok w dal), Janis Lusis (rzut oszczepem), Colin Jackson (110 m ppł), Steve Backley (rzut oszczepem) i Mahiedine Mekhissi-Benabbad (3000 m z przeszkodami).

Dodajmy też, że w skoku w dal z rekordem mistrzostw Europy zwyciężył Grek Miltiadis Tentoglou (8.52 m), a w dziesięcioboju wygrał Niemiec Niklas Kaul.

Udana sesja poranna

Bardzo dobrze spisali się nasi lekkoatleci podczas sesji porannej. Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska i Iga Baumgart-Witan zapewniły sobie awans do finału biegu na 400 m. Kaczmarek miała najlepszy czas ze wszystkich półfinalistek – 50.40. Z drugim wynikiem do finału awansowała Kiełbasińska – 50.45. W najlepszej ósemce znalazła się też Baumgart-Witan z czasem 51.17. Tytułu nie obroni Justyna Święty-Ersetic, która pobiegła 52.17. Najgroźniejszymi rywalkami Polek powinny być Holenderki – Lieke Klaver i rekordzistka Europy na 400 m ppł Femke Bol, która w Monachium planuje zdobyć dwa indywidualne tytuły.

Święty Ersetic

Również wśród mężczyzn mamy swojego reprezentanta w finale na 400 m. Karol Zalewski pobiegł 45.52 i tak jak cztery lata temu, tak i teraz znów znalazł się wśród najlepszych w Europie.

W fantastycznym stylu do finału na 1500 m awansowała Sofia Ennaoui. Polka wygrała swój bieg i miała najlepszy wynik ze wszystkich uczestniczek – 4:02.73. Ennaoui nie będzie jednak faworytką do złotą. Tą jest broniąca tytułu Brytyjka Laura Muir, która miesiąc temu zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata. Dodajmy też, że na 1500 m pobiegła też Eliza Megger. Zajęła 10. miejsce w swoim biegu (4:07.56) i nie awansowała do finału.

Znakomicie w chodzie na 35 km zaprezentowała się Olga Niedziałek. Zajęła 5. miejsce z wynikiem 2:53.06, czym poprawiła rekord życiowy. Wygrała Greczynka Antigoni Ntrismpioti.

Do finału rzutu młotem awansowała Ewa Różańska (68.26). Ta sztuka nie udała się Katarzynie Furmanek (67.62) i Malwinie Kopron (trzy spalone próby)

Klasyfikacja medalowa

Na czele klasyfikacji medalowej są Niemcy, którzy zdobyli 4 złote medale i 2 srebrne. Tylu miejsc na podium na razie nie ma żadna reprezentacji. Wygląda na to, że nasi zachodni sąsiedzi powetują sobie niepowodzenia z mistrzostw świata.

Po dwa złote medale mają jeszcze Chorwacja i Grecja. Już pięć krążków mają reprezentacje Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Polska zajmuje 8. miejsce ze złotem i brązem zdobytymi w maratonie kobiet.

Program 3. dnia Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce:

Sesja poranna:

9:35 rzut młotem mężczyzn eliminacje – Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Marcin Wrotyński
10:30 – 100 m ppł kobiet siedmiobój – Paulina Ligarska, Adrianna Sułek
11:05 – 400 m ppł mężczyzn eliminacje – Krzysztof Hołub, Jakub Olejniczak, Sebastian Urbaniak

21:43 – 400 m mężczyzn, finał – Karol Zalewski
22:02 – 400 m kobiet finał – Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska
22:22 – 110 m ppł mężczyzn, finał – ew. Damian Czykier, Jakub Szymański

Janusz Romanowicz

Od 2018 roku redaktor sportowy w lokalnej stacji radiowej. Amatorsko trenuje biegi długodystansowe, głównie 5 i 10 km. Sukcesów brak, ale i tak jest fajnie.