13 grudnia 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych-Dublin 2009

W Dublinie odbyły się już szesnaste Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Polscy kibice liczyli na dobry występ naszych reprezentantów, którzy jednak w większości zawiedli swą marną postawą na irlandzkich crossach. Najlepiej z polskiej ekipy wypadli: Katarzyna Broniatowska, Anna Wojtulewicz oraz Łukasz Parszczyński.
Jako pierwsze z naszej reprezentacji na dystansie ponad 4 000 metrów zaprezentowały się juniorki  –Katarzyna Broniatowska oraz Alicja Benedyk. Należy pochwalić za udany bieg Katarzynę Broniatowską, która zanotowała chyba najlepszy swój występ na europejskich przełajach, na mecie zameldowała się bowiem na 22. miejscu. Alicja Benedyk pobiegła zdecydowanie poniżej swoich możliwości, plasując sie na 64. lokacie i wyprzedzając tylko 12. zawodniczek ze stawki. Zwyciężyła Norweżka Karoline Bjereli Grovdal.

Anna Wojtulewicz (foto: Krzysztof Stefanowicz)

Juniorzy Damian Roszko wraz z Krzysztofem Żebrowskim swą przygodę z tegorocznymi ME w przełajach zakończyli odpowiednio na 54. i 45. miejscu w stawce 89. zawodników. Zwyciężył Belg Jeoren D’Hoedet.

Wśród pań, w kategorii młodzieżowej, Polskę reprezentowały obie medalistki przełajowych MP: złota-Katarzyna Guz oraz srebrna – Anna Wojtulewicz. Tym razem Anna zanotowała lepszy występ od swej koleżanki, przybiegając na niezłej 36. pozycji. Katarzyna Guz musiała zadowolić się 44. miejscem. Mistrzynią Europy w kategorii U23 została Turczynka Sultan Haydar.

Hayly Yelling (foto: Krzysztof Stefanowicz)

Bardzo źle wypadli młodzieżowcy na dystansie ok. 8 000 m. Przełajowy Mistrz Polski-Łukasz Kujawski, zszedł już po pierwsze pętli, a niedługo potem w jego ślady „pobiegł” Artur Olejarz. Łukasz Oślizło dobiegł na aż 70. pozycji, a Arkadiusz Ankiel zdołał wyprzedzić jedynie trzech zawodników i zameldował się na niesatysfakcjonującym 72. miejscu. Najlepiej z drużyny polskich młodzieżowców spisał się Damian Kabat, ale i jego 46. pozycja pozostawia wiele do życzenia. Mistrzem Europy został Francuz Noureddine Smail.

Po raz pierwszy od wielu lat polska drużyna nie została nawet sklasyfikowana w punktacji ogólnej. Jest to niewątpliwie wielkim zawodem, gdyż polscy młodzieżowcy należeli od lat do ścisłej czołówki ME w przełajach. Wystarczy przypomnieć brązowy medal z 2006 r., srebrny z 2007 r. oraz 4. miejsce sprzed roku. Przy tak deprymującej postawie naszych reprezentantów na pewno nie będzie można liczyć na powoływanie przez PZLA drużyn na ME, a tym bardziej na choćby dorównanie do sukcesów polskich młodzieżowców sprzed lat.

Czołówka seniorów (foto: Krzysztof Stefanowicz)

Bieg seniorek wygrała Brytyjka Hayly Yelling, a wśród panów Hiszpan Alemayehu Bezabeh. Jedynym seniorem, jaki reprezentował Polskę, był Łukasz Parszczyński, który przybiegł na niezłej 34. pozycji, ze stratą prawie dwóch minut do zwycięzcy. Jego występ jest najlepszym w historii zmagań polskich seniorów na tej imprezie.

Łukasz Parszczyński (foto: Krzysztof Stefanowicz)