24 lipca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Europy juniorów w Tallinnie – doskonałe występy sztafet na zakończenie imprezy

W świetnym stylu, za sprawą sztafet, polska reprezentacja juniorów pożegnała się z Mistrzostwami Europy. Dziewczyny z drużyny 4×400 m w składzie: Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Justyna Święty, Magdalena Gorzkowska zdobyły srebrny medal, ocierając się o złoto. Dobrze wypadli też sprinterzy w sztafecie 4×100 m , zdobywając brąz.

3JM23JUL11N008_1354.JPG

Bieg sztafetowy pań 4×400 m dostarczył naszej reprezentacji wiele emocji. Na pierwszej zmianie doskonale pobiegła Patrycja Wyciszkiewicz – juniorka młodsza, która na MŚ kadetów zajęła 9 miejsce. Najmłodsza członkini drużyny, jako pierwsza, z dużą przewagą oddała pałeczkę Małgorzacie Hołub. Ta także utrzymała pierwszą pozycję Polek, ale przewaga naszych dziewczyn nieco stopniała na zmianie z Justyną Święty. Przeciwniczki na ostatniej zmianie zaczęły przyspieszać i Magdalena Gorzkowska miała bardzo trudne zadanie. Na ok 200 m do mety najpierw wyprzedziła ją Niemka i zaraz potem Brytyjka. Przez chwilę reprezentantka Polski biegła nawet na czwartym miejscu! Jednak na ostatnich 100 m dokonała czegoś niebywałego – włączyła szósty bieg i minęła rywalki. Do złota, które zgarnęły nam sprzed nosa Brytyjki, zabrakło jedynie sześciu setnych – (3:35.35)!

Drużyna 4×100 m panów (Konrad Donczew, Kamil Supiński, Kamil Bijowski,  Tomasz Kłuczyński) zdobyła brąz wynikiem 40.42. Triumfowali Francuzi z rezultatem 39.35. Panie (Ayla Kisiel, Katarzyna Sokólska, Angelika Stępień, Zuzanna Kalinowska) zajęły czwartą pozycję z rezultatem 45.05. Zwyciężyły Niemki (43.42).

Po świetnym biegu półfinałowym, Joanna Banach nie miała sił na dobry występ w finale. Zajęła ósme miejsce i jako jedyna ze stawki nie złamała bariery minuty na dystansie 400 m ppł – 1:00.05.

8. BANACH, Joanna      POL     0.239     1:00.05

W biegu przeszkodowym na 3000 m, Rosjanin Ilgizar Safiullin ustanowił rekord mistrzostw wynikiem 8:37.94, tym samym wymazując z tabel osiągnięcie Marcina Chabowskiego z Kowna z 2005 roku. Reprezentant Polski zwyciężył wtedy z rezultatem 8:40.88.

Reprezentacja Polski zajęła ostatecznie siódme miejsce w klasyfikacji medalowej z jednym złotem, pięcioma srebrami i dwoma brązami.

_________________________________________________________________________

Mistrzostwa Europy juniorów w Tallinnie – srebro Bartosza Kowalczyka na 5000 m!

Po brązowym medalu Szymona Kulki na 10000 m, doskonały srebrny medal na dystansie 5000 m z czasem  14:07.17 wywalczył Bartosz Kowalczyk.

Podopieczny Marka Jaroszewskiego otarł się o złoty medal, do którego zabrakło 11 setnych! Bartosz poprawił ponadto swój rekord życiowy aż o 5 sekund. Biegu nie ukończył wycieńczony po rywalizacji na 10000 m, Szymon Kulka.

1. NAVARRO, Gabriel      ESP         14:07.06         PB
2. KOWALCZYK, Bartosz      POL         14:07.17         PB
3. HAY, Jonathan      GBR         14:07.78
4. PINTO, Rui              POR         14:11.67         PB
5. RUSAKOV, Andrey      RUS         14:28.49         PB
6. BARRER, Francois      FRA         14:39.83

Bardzo dobrze spisała się Justyna Jendro. Zawodniczka Mariana Nowakowskiego zajęła czwarte miejsce w biegu przeszkodowym z 10:33.64. Bezkonkurencyjna okazała się Niemka, która złoto wygrała rekordem sezonu – 9:51.08.

1. KRAUSE, Gesa-Felicitas      GER         9:51.08         SB
2. FAZLITDINOVA, Gulshat      RUS         9:56.98         PB
3. PANAET, Elena              ROU         10:17.37         PB
4. JENDRO, Justyna              POL         10:33.64

Do medalu na 200 m około 30 setnych zabrakło Tomaszowi Kłuczyńskiemu. Polak w finale zajął czwarte miejsce z rekordem sezonu – 21.52.

1. BOLARINWA, David      GBR     0.169     21.07         PB
2. VINCENT, Pierre      FRA     0.269     21.22         PB
3. JOHN, Jeffrey      FRA     0.206     21.24
4. KŁUCZYŃSKI, Tomasz      POL     0.204     21.52         SB
5. ANGELINI, Lorenzo      ITA     0.209     21.54
6. GERMAN, Oleg      UKR     0.199     21.54         PB

W finale na 400 m przez płotki zobaczymy Joannę Banach, która po świetnym biegu, gdzie ustanowiła rekord życiowy – 58.38, awansowała z trzecim czasem! Z rywalizacji o medale odpadła Agnieszka Kaczmarczyk, zawodniczka zajęła ostatecznie pietnaste miejsce z 1:01.67.

FORUM DYSKUSYJNE
______________________________________________________________________________

Mistrzostwa Europy juniorów w Tallinnie – dzień drugi bez biegowych medali

Drugi dzień mistrzostw Europy juniorów przyniósł srebrny medal Tomasza Jaszczuka w skoku w dal. Skoczek przyćmił biegowe wydarzenia reprezentacji Polski, gdyż stoczył niesamowitą walkę o złoty medal z Rosjaninem, bijąc "życiówki" i rekord Polski juniorów – najpierw 8.01 i  w ostatniej próbie 8.11.

W finale na 100 m dzielnie walczyła Angelika Stępień. Polka spisała się jak najlepiej potrafiła – pobiła rekord życiowy (11.72), który dał jej siódme miejsce. Niesamowicie pobiegła najmłodsza, ale najszybsza ze stawki Jodie Williams. Brytyjka pobiła rekord mistrzostw – 11.18, odstawiając drugą na mecie Holenderkę o 25 setnych!

8. NWAWULOR, Marylyn           GBR     11.73

W najlepszej ósemce na 400 m mogliśmy oglądać Magdalenę Gorzkowską. Polka biegła na trudnym, pierwszym torze. Zajęła siódme miejsce z 54.42.

8. JAMES, Lucy              GBR     55.18

Niestety w finale na 100 m przez płotki nie zobaczymy zdolnej Karoliny Kołeczek. Juniorka przebrnęła eliminacje – była druga w swoim biegu z 13.99, ale odpadła w półfinale, gdzie pobiegła słabo – 14.03. Kwalifikację do najlepszej ósemki dawał wynik 13.98. Zawodniczka legitymuje się świetną życiówką – 13.64, która dawała nadzieje nawet na podium mistrzostw.

Płotki pokonały także Filipa Drozdowskiego i Konrada Donczewa. Polacy zajęli odpowiednio dwunastą (14.02) i piętnastą pozycję (14.32).

W eliminacjach na 400 m ppł nieźle spisały się panie. Joanna Banach zakwalifikowała się do kolejnej rundy z czternastym wynikiem (1:00.20), a Agnieszka Kaczmarczyk z piętnastym (1:00.60)

____________________________________________________________________________

PIERWSZY DZIEŃ MEJ – BRĄZ SZYMONA KULKI NA 10000 m!

Bardzo dobre wieści z Tallinna, gdzie na Mistrzostwach Europy walczą juniorzy. Reprezentacja Polski miała dziś bardzo udany dzień. Złoty medal zawisnął na szyi kulomiota Krzysztofa Brzozowskiego, a z doskonałego brązowego medalu na 10000 m może cieszyć się Szymon Kulka, podopieczny trenera Tomasza Świerzowskiego.

Szymon Kulka

Kulka na 10000 m uzyskał 31:50.13 i choć wynik ten jest bardzo daleki od jego rekordu życiowego, ustanowionego na Mistrzostwach Polski w Lidzbarku Warmińskim (30:01.04), to dał mu brązowy medal Mistrzostw Europy juniorów. Poza zasięgiem był zwycięzca, Gabriel Navarro. Hiszpan od początku prowadził bieg i wygrał z rekordem sezonu – 30:02.18. Juniorzy zmagali się z trudnymi warunkami –  30-stoma stopniami upału. Pogoda była tak wykańczająca, że biegnący na drugiej pozycji Brytyjczyk zemdlał i nie ukończył rywalizacji. Sytuacja ta wydarzyła się na dwa koła przed metą, więc na pechu Anglika skorzystał wytrzymalszy Szymon.

1. NAVARRO, Gabriel  ESP 30:02.18 SB
2. LEJEUNE, Emmanuel  BEL 31:35.19
3. KULKA, Szymon  POL 31:50.13
4. MOISEEV, Vitaly  RUS 32:04.07
5. ACHENGLI, Karim  ESP 32:05.76
6. VERNON, David  GBR 32:13.05

O pechu może mówić natomiast Kamil Supiński. Sprinterowi ułamki setnych sekundy przeszkodziły w wejściu do finału. Polak zajął ósme miejsce z 10.71, takim samym rezultatem, jaki uzyskał także zajmujący szczęśliwszą ósmą pozycję Turek.

Na szczęście w jutrzejszym finale pobiegnie Angelika Stępień, która zakwalifikowała się do ostatniej rundy setki z ósmym wynikiem 11.82.

Bardzo dobrze w półfinale na 3000 m z przeszkodami wypadła Justyna Jendro. Podopieczna Mariana Nowakowskiego awansowała do finałowej dwunastki z czwartym wynikiem – 10:32.59.