biegi gorskie
4 stycznia 2023 Karolina Obstój Sport

Medaliści Mistrzostw Polski w biegach górskich w 2022 r.


Koniec starego roku i początek nowego nieuchronnie wiąże się z podsumowaniami. My przygotowaliśmy kolejne podsumowanie najlepszych biegaczy górskich w 2022 roku, tym razem jako kryterium wzięliśmy pod uwagę medale Mistrzostw Polski. Jak się okazuje, większości medalistów MP próżno szukać na czele rankingów ITRA. Z czego to wynika?

Co roku w Polsce odbywa się w górach pięć imprez mistrzowskich, na których można wywalczyć medale Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Mistrzostwa Polski odbywają się na dystansie krótkim, długim i ultra oraz w stylu alpejskim (bieg pod górę) i anglosaskim (bieg góra-dół). 

Oto medaliści Mistrzostw Polski w biegach górskich w 2022 roku:

Styl alpejski

MiejsceImię i nazwisko – mężczyźniImię i nazwisko – kobiety
1Sylwester LepiarzAnna Celińska 
2Dawid Malina Martyna Masłowska 
3Piotr JaśtalKarolina Obstój 
  • Anna Celińska począwszy od 2010 roku wywalczyła dotychczas aż 24 medale Mistrzostw Polski w biegach górskich. Ma na swoim koncie medale we wszystkich konkurencjach biegów górskich za wyjątkiem dystansu ultra.
  • Sylwester Lepiarz w latach 2014-2022 wywalczył 14 medali MP na dystansie krótkim, w stylu alpejskim i anglosaskim.

Styl anglosaski

MiejsceImię i nazwisko – mężczyźniImię i nazwisko – kobiety
1Sylwester LepiarzAleksandra Hornik
2Piotr JaśtalMartyna Kantor
3Dominik TaborDominika Wiśniewska-Ulfik 
  • Sporym zaskoczeniem było wywalczenie złotego medalu przez Aleksandrę Hornik, biegaczkę nieznaną w świecie biegów górskich. Aleksandra biega na orientację, a o historii jej startu w górskich MP pisaliśmy przy okazji podsumowania tego czempionatu.

Krótki dystans

MiejsceImię i nazwisko – mężczyźniImię i nazwisko – kobiety
1Krzysztof Bodurka Anna Celińska
2Dawid Malina Anna Ficner 
3Piotr JaśtalPaulina Tracz
  • Paulina Tracz (z panieńskiego Wywłoka) dotychczas zdobywała medale na dystansach długim i ultra. W tym roku pokazała, że na dystansie krótkim (a de facto w stylu alpejskim, bo MP odbywały się podczas biegu na Lubań, który prowadził cały czas pod górę) radzi sobie również bardzo dobrze.

Długi dystans

MiejsceImię i nazwisko – mężczyźniImię i nazwisko – kobiety
1Marcin RzeszótkoMartyna Kantor
2Andrzej WitekMirosława Witowska
3Miłosz Szcześniewski Katarzyna Wilk
  • Bardzo emocjonujące i wzruszające dla kibiców i samego zainteresowanego było wywalczenie brązowego medalu przez Miłosza Szcześniewskiego. Miłosz pierwsze medale MP zdobywał w 2010 i 2011 r., potem w 2016 i 2018 r. i po tej czteroletniej przerwie ponownie wrócił na wysoki poziom.

Ultra dystans

MiejsceImię i nazwisko – mężczyźniImię i nazwisko – kobiety
1Tomasz Skupień Dominika Stelmach
2Paweł Czerniak Paulina Tracz
3Kamil Leśniak Katarzyna Wilk
  • Dominika Stelmach – pierwszy medal MP w biegach górskich wywalczyła w 2011 r. Do tej pory zdobyła już 12 medali w górach, a w 2016 r. wywalczyła aż cztery medale.

Ranking ITRA vs medaliści Mistrzostw Polski

Jeśli porównamy ranking 5 najlepszych polskich biegaczy górskich według punktacji ITRA, który został przedstawiony w artykule Najlepsi polscy biegacze górscy 2022 według ITRA, to próżno w nim szukać np. Anny Celińskiej czy Sylwestra Lepiarza. Nietrudno zauważyć, że najwyżej w rankingu ITRA znajdują się zawodnicy biegający dystanse w okolicy półmaratonu i maratonu, a  wśród kobiet głównie maraton i ultra. Dlaczego wielu wielokrotnych medalistów MP nie znajdziemy nawet w top 10 rankingu ITRA najlepszych biegaczy górskich w Polsce? Sylwester Lepiarz w ogólnym rankingu ITRA (bez podziału na dystanse) zajmuje w Polsce dopiero 25 miejsce, a Anna Celińska… żadnego, ponieważ ma zero punktów ITRA! Ostatni punktowany bieg Anny pochodzi z 2015 r. (wskaźnik ITRA to średnia ważona 5 najlepszych wyników z ostatnich 36 miesięcy). Taki stan rzeczy wynika z tego, że biegi w których startowała w ostatnich latach Anna Celińska nie są punktowane w ITRA. Przykładowo, spośród pięciu biegów rangi Mistrzostw Polski, które odbyły się w 2022 roku, tylko dwa są punktowane w ITRA i są to MP na dystansie długim i ultra. ITRA nie działa w ten sposób, że z automatu zaciąga wszystkie wyniki z biegów górskich odbywające się na całym świecie. Inicjatywa zgłoszenia biegu do ITRA (i uiszczenia odpowiedniej opłaty) musi wyjść ze strony organizatora biegu. 

Wnioski:

  • Z jednej strony, “opłaca się” mieć dużo punktów ITRA, bo np. niektórzy organizatorzy premiują biegaczy z dużą ilością punktów ITRA zwalniając ich z opłaty startowej.
  • Jednak z drugiej strony, dobrze jest mieć świadomość, że ranking najlepszych biegaczy górskich wg ITRA nie jest w 100% obiektywny i nie odzwierciedla pełnego obrazu polskich biegaczy górskich.
  • Biegi górskie z uwagi na ich specyfikę są nieporównywalne. ITRA jest co prawda mechanizmem, który umożliwia porównanie tych biegów, ale problemem jest to, że duża ilość zawodów – szczególnie w Polsce – nie jest zgłoszona do ITRA. Patrząc na najlepiej punktowane biegi, można pokusić się również o tezę, że algorytm obliczania punktów ITRA premiuje biegi ultra, tzn. że na tego typu biegach łatwiej jest zdobyć dużo punktów ITRA, niż na biegach krótkich. 
  • To wszystko powoduje, że w górach nic nie jest biało-czarne.

Wyjaśnienie: Przy podliczaniu dorobku medalowego wybranych biegaczy górskich zostały wzięte pod uwagę tylko medale Mistrzostw Polski przyznawane przez PZLA. Nie zostały uwzględnione tytuły przyznawane przez Stowarzyszenie Skyrunning Polska (organizacja odrębna od PZLA) w ramach organizowanych przez nich mistrzostw w biegach skyrunning.

Zdjęcie tytułowe: Gorce Ultra-Trail

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.