27 listopada 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski w przełajach rozdane

W Stalowej Woli odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Złote medale zdobyli: na 4 km  Katarzyna Guz oraz na 6km – Łukasz Kujawski. Zawody odbyły się na szybkiej trasie, urozmaiconej górkami, piaskiem i zakrętami. Ponadto była ona bardzo widowiskowa, dzięki kilometrowej pętli, którą biegacze pokonywali wielokrotnie, oklaskiwani przez kibiców.

CIMG0662.JPG
Start biegu pań

CIMG0676.JPG
Stawka biegu pań była mocno rozciągnięta

Po raz pierwszy w karierze złoty medal Mistrzostw Polski zdobyła Katarzyna Guz, która na 4 km uzyskała czas 13.46. Jedna sekunda od pierwszego miejsca dzieliła Annę Wojtulewicz, a więc zawodniczka klubu Podlasie Białystok, musiała uznać wyższość młodszej o dwa lata koleżanki. Brązowy medal, tak jak przed rokiem, zdobyła Izabela Trzaskalska(UMCS Lublin), która prowadziła przez pierwsze dwa kilometry.

CIMG0765.JPG
Start biegu panów

Wśród panów walka o medale była także emocjonująca. Zawodnicy wykorzystali możliwości szybkiej trasy i pierwszy kilometr pokonali w 2.50. Wśród młodzieżowców zwyciężył  Łukasz Kujawski z czasem 18:02. Z takim samym rezultatem na metę wbiegł jego imiennik-Łukasz Oślizło. Brązowy medal przypadł Arturowi Olejarzowi, który, podobnie jak obaj Łukasze, stoczył bój o podium do ostatnich metrów z Arkadiuszem Ankielem .

CIMG0776.JPG
Na czele biegu K.Murzyn oraz Ł.Parszczyński

CIMG0799.JPG
Kolejne pętle biegu w wykonaniu panów

Poza Mistrzostwami Polski odbył się także finał Grand Prix PZLA. Wśród pań wygrała  juniorka Katarzyna Broniatowska, która niespodziewanie jako pierwsza z pań przekroczyła linię mety biegu na 4 km z czasem 13.42, pewnie pokonując starsze koleżanki. Natomiast najlepszym mężczyzną okazał się Łukasz Parszczyński (17:43), który w ostatnim okresie  zanotował pasmo samych dobrych startów. Dziś od początku prowadził cały bieg, jedynie na przedostatnim kilometrze do walki o zwycięstwo włączył się Arkadiusz Gardzielewski, który ostatecznie dobiegł cztery sekundy za Parszczyńskim.

CIMG0806.JPG
Arek Gardzielewski przed Łukaszem Parszczyńskim

Ponadto rozegrane zostały eliminacje na przełajowe Mistrzostwa Europy w Dublinie, (13.12.09) na które według uściślonego przez PZLA regulaminu, pojedzie:
– 1 mężczyzna w kat. senior
– 1 kobieta w kat. senior
– 4 mężczyzn U-23
– 2 kobiety U-23
– 2 mężczyzn U-20
– 2 kobiety U-20

Z dzisiejszych eliminacji wynika, że do Irlandii pojadą prawdopodobnie: Łukasz Parszczyński (senior), drużyna młodzieżowców-Łukasz Kujawski, Łukasz Oślizło, Artur Olejarz oraz Arkadiusz Ankiel, dwie mlodzieżówki- Katarzyna Guz oraz Anna Wojtulewicz, a także wśród juniorek i juniorów, odpowiednio: Katarzyna Broniatowska i Alicja Benedyk oraz Krzysztof Żebrowski i Damian Roszko.