12 września 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Martin Lel i Rodgers Rop wystartują w Nowym Jorku


ny_ban.jpg

Byli zwycięzcy maratonu w Nowym Jorku Martin Lel i Rodgers Rop, 4 listopada ponownie wezmą udział w tym jednym z największych biegów maratońskich na świecie. Poza nimi w dniu wczorajszym do rywalizacji zgłosili się Kenijczyk Stephen Kiogora – drugi w Nowym Jorku przed rokiem oraz Marokańczyk Abderrahim Goumri – drugi w tegorocznym maratonie londyńskim. Do tej czwórki dołączą, zaproszeni już wcześniej, obrońca tytułu Marilson Gomes dos Santos z Brazyli i Hendrick Ramaala z RPA – zwycięzca tego maratonu w 2004 roku.

Martin Lel swój największy sukces w Nowym Jorku odniósł w roku 2003, kiedy to zwyciężył wynikiem 2:10:30. Od tamtej pory utytułowany Kenijczyk nie brał udziału w tym biegu z powodu kontuzji, niemniej podczas innych maratonów wyróżniał się bardzo dobrą formą. Dla potwierdzenia wystarczy wspomnieć, że w latach 2005 i 2007 zwyciężał w maratonie w Londynie, natomiast w 2006 był tam drugi. Rekord życiowy Lela wynosi 2:06:41 i został ustanowiony w 2006 roku właśnie w Londynie.

31-letni Rodgers Rop swoje zwycięstwo w Nowym Jorku odniósł rok wcześniej niż Lel (2002) z wynikiem 2:08:07. Poza tym reprezentant Kenii ma na swoim koncie także drugie, trzecie i piąte miejsce w tym maratonie. Swój rekord życiowy ustanowił w kwietniu tego roku w Hamburgu – 2:07:32, gdzie zwyciężył.

Stephen Kiogora i Abderrahim Goumri w Nowym Jorku będą walczyć o swoje pierwsze zwycięstwo w tak dużym maratonie. Kigora co prawa wygrywał już w 2005 roku w maratonie w Las Vegas, niemniej nigdy jeszcze nie stał na najwyższym stopniu podium na którymś z maratonów zaliczanych do cyklu World Marathon Majors. Jego rekord życiowy – 2:09:21 ustanowił w 2004 w Chicago, gdzie był siódmym zawodnikiem na mecie. Goumri jest dla większości najmniej znanym maratończykiem, a to z tego względu, że swoją karierę na dystansie 42,195km rozpoczął dopiero w tym roku biegiem w Londynie – 2:07:44. Dotychczas z powodzeniem startował na bieżni.

Wszyscy zawodnicy rywalizować będą o nagrodę główną, która w tym roku wynosi 600tys. dolarów, a także o kolejne punkty w cyklu World Marathon Majors, którego pierwsza edycja – przypadająca na lata 2006-2007 zakończy się właśnie na początku listopada w Nowym Jorku.

Strona maratonu: www.nycmarathon.org.

Możliwość komentowania została wyłączona.