Redakcja Bieganie.pl
Poznań kontra… Warszawa
Przez kilka edycji maraton w Poznaniu skutecznie rywalizował z Warszawą o miano największego biegu na dystansie 42,195 km w Polsce. Obecnie Maraton Warszawski zdystansował rywali, co nie oznacza jednak, że inne maratony straciły na popularności. Wręcz przeciwnie. Niemal każda kolejna edycja największych polskich biegów ulicznych kończy się ogłoszeniem rekordu frekwencji. Tak jest też w Poznaniu, o którym wiadomo, że jest rozbiegany od lat.
Tegoroczna edycja Poznań Maratonu odbędzie się po raz czternasty. Chęć udziału w imprezie zgłosiło ponad 7600 osób z czego ok. 6600 opłaciło już swój start. Można więc spodziewać się, że na starcie stanie więcej zawodników niż w roku ubiegłym, co z kolei daje nadzieje na rekord frekwencji, który na razie wynosi 5425 zawodników na mecie.
Historia
Pierwsza edycja maratonu w Poznaniu odbyła się w 2000 roku. Wtedy to z okolic Jeziora Maltańskiego na trasę wyruszyło ponad 800 osób, a bieg ukończyło łącznie 761 maratończyków. Pierwszymi zwycięzcami okazali się Andrzej Krzyścin i Dorota Gruca.
W kolejnych edycjach uczestników było coraz więcej co obrazuje poniższa infografika.
Kto odbierze nagrodę w wysokości 10 000 zł?
Zwycięzca i zwyciężczyni 14. Maratonu Poznańskiego otrzymają nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych (plus bonusy: 10000 zł jeżeli poprawią rekord imprezy, a także dodatkowe 10000 zł jeżeli uzyskają wynik poniżej 2:09:00 dla mężczyzn i 2:30:00 dla kobiet). Kto będzie miał największe szanse na wygranie tej kwoty? Bardzo poważnymi kandydatami do zajęcia czołowych miejsc będą tradycyjnie Kenijczycy. Silna koalicja biegaczy z Afryki rządzi w Poznaniu nieprzerwanie od 2007 roku i podczas tegorocznej edycji może być podobnie.
Na czele faworytów znajduje się David Kiptui Tarus, który jako jedyny z grona zaproszonych zawodników może pochwalić się rekordem życiowym poniżej 2 godzin i 10 minut. Kenijczyk, który swój najlepszy wynik – 2:09:24 – uzyskał cztery lata temu w Eindhoven nie jest już jednak tak szybki. Jego rekord obecnego sezonu wynosi 2:13:21.
Na liście startowej znajdziemy także znanych ze startów w Polsce Joela Komena i Boniface Nduvę (start tego drugiego jest mocno niepewny, gdyż przed kilkoma tygodniami brał udział w Maratonie Warszawskim) oraz Daniela Kipkorira Kilimo, który może pochwalić się rekordem życiowym 2:12:55.
Z grona polskich biegaczy najlepszy wynik posiada Paweł Ochal, zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2007 roku. Obok niego na starcie staną Emil Dobrowolski, Michał Smalec i Wojciech Kopeć, który w tym roku przebiegł już 5 maratonów (wszystkie w USA).
Mniej imponująco prezentuje się elita kobiet. Tu faworytkami powinny być dwie Polki, które posiadają bardzo zbliżone do siebie rekordy życiowe – Arleta Meloch i Agnieszka Janasiak. Dla Meloch będzie to okazja aby stanąć na podium poznańskiej imprezy już po raz ósmy z rzędu. Wcześniej była trzecia w 2006, druga w 2007, pierwsza w 2008, trzecia w 2009, druga w 2010, pierwsza w 2011 i ponownie druga przed rokiem. Na swoim koncie ma także wygraną w 2004 roku.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku jako pierwszy na mecie zameldował się Edwin Kosgei Yator. Niestety Kenijczyk na skutek wykrycia w jego organizmie środków dopingujących został zdyskwalifikowany, wobec czego zwycięzcą 13. Poznań Maratonu został jego rodak – Edwin Kirui. Wśród kobiet triumfowała Sviatlana Kouhan, której jednocześnie udało się poprawić rekord imprezy – 2:35:08 (męski rekord należy do Cosmasa Kyevy – 2:11:53).
Trasa
Trasa Maratonu biegnie przez cały Poznań, ale serce biegu bije w centrum miasta, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie znajduje się Strefa Startu i rozbudowana Strefa Mety.
Całą trasę można poznać korzystając z ciekawej mapy interaktywnej. Na nią zostało naniesionych wiele informacji jak m.in. zabytki i atrakcje, hotele, punkty odżywiania czy odświeżania. Dzięki niej uczestnicy mogą też przeprowadzić prostą symulację biegu i zaplanować swój czas ukończenia maratonu.
Trasa posiada atest AIMS.
Porady bieganie.pl
Wszystkim czytelnikom naszego serwisu, którzy w niedzielę wystartują w Poznaniu polecamy zestaw artykułów dotyczących ostatniego przygotowania do maratonu.
Pamiętajcie, że ostatnie godziny przed startem oraz sam maraton to szczególny moment na to by zwrócić uwagę na odżywianie. Zła dieta i nieodpowiednie nawadnianie podczas biegu mogą bowiem w całości przekreślić wasze szanse na dobry wynik. Dlatego też zachęcamy was do zapoznania się z naszym tekstem Co jeść przed startem, w dniu startu i w trakcie? oraz innych artykułów z naszej strony dotyczących tego tematu:
Na koniec, dla tych którzy jeszcze nie wiedzą jak pobiec w Poznaniu polecamy strategię Negative Split. O co w tym chodzi? Przeczytaj nasz wstęp: Zaplanuj strategię w maratonie, wstęp do NEGATIVE SPLIT oraz Szczegóły strategii NEGATIVE SPLIT.
Pozostałe informacje dotyczące maratonu znajdziecie tu: http://marathon.poznan.pl/pl/maraton