16 października 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Maraton Poznański znowu największym maratonem w Polsce – ANKIETA


2001_1.jpg

Maraton w Poznaniu po raz kolejny największym maratonem  Polsce! Na mecie zameldowało się 4619 biegaczek i biegaczy!

Maraton w Poznaniu to impreza, która z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Jak do tej pory jest największym pod względem liczby biegaczy maratonem w Polsce. W  pierwszej edycji na metę dotarło 761 osób, w 2008 roku było ich już 2640. W 2009 roku pobił swoją frekwencją maraton w Budapeszcie i w Pradze. Wtedy to liczba uczestników, którzy zameldowali się na mecie była prawie dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej i osiągnęła liczbę 4018! Dzisiaj osiągnięto wynik 4619 osób na mecie i pobito kolejny rekord, do tego rekord trasy, który wyniósł 2 godziny 11 minut i 53 sekundy!

poznan 2001 2
Zwycięzca maratonu Cosmas Mutuku Kyeva

Należy on do Cosmasa Kyevy z Kenii, dobrze już znanemu polskiej publiczności, zwycięzcy między innymi tegorocznego maratonu w Krakowie.

arleta meloch
Arleta Meloch


Untitled Document

ZWYCIĘZCY W KAT. MĘŻCZYZN

Miejsce

Imię i nazwisko

Kraj

Czas

I

Mutuku Kyeva Cosmas

Kenia

02:11:53

II

Kosgei Komena Joel

Kenia

02:16:42

III

Kern Artur

Polska

02:17:15

 

ZWYCIĘZCY W KAT. KOBIET

Miejsce

Imię i nazwisko

Kraj

Czas

I

Meloch Arleta

Polska

02:39:12

II

Chepkoeh Bundotich Pamela

Kenia

02:40:47

III

Durak Katarzyna

Polska

02:43:34

Szczególnie pogratulować chcieliśmy trzeciej na mecie Katarzynie Durak, która trzy tygodnie temu, na skutek złego pokierowania w trakcie Maratonu Warszawskiego pobiegła w rezultacie 46 km, dziś stanęła na podium.

WYNIKI MARATON 2011

Wracając do historii. Pierwszy maraton w Poznaniu odbył się w 2000 roku. Założenie było od razu jedno: przeprowadzić maraton przez centrum Poznania, tak żeby wciągnąć w to wszystkich kibicujących poznaniaków i jednocześnie pokazać wszystkim przyjezdnym biegaczom walory jednego z piękniejszych miast Polski i stolicy Wielkopolski. Nie od razu się to udało bo w pierwszym roku zdecydowanie w porównaniu do dzisiejszego dnia było ich bardzo mało. Organizacja z roku na rok stawała się jednak coraz lepsza. Zasługa w tym wielu ludzi, m.in. zmarłego wiceprezydenta Poznania, który był jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem wszystkich edycji maratonu do 2008 roku Macieja Frankiewicza. Jego imię nosi do dzisiaj Maraton w Poznaniu. Przez pierwsze 3 lata maraton nosił nazwę Hansaplast Poznań Maraton, gdyż sponsorem była firma Beiesdorf z Niemiec, która organizowała pod swoja marką Hansaplast maratony w Hamburgu i Paryżu. Poznań po Warszawie i Wrocławiu stał się trzecim miastem organizującym maraton,  a maraton od razu stał się największy.

Od początku tradycją jest, że dzień wcześniej swoją szansę mają biegacze na krótszych dystansach, przed maratonem organizowane jest expo, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie (nawet Ci którzy nie biegną maratonu). Co więcej od 2006 roku za każdym razem organizatorzy przypominają historię Poznania dzięki specjalnie wygrawerowanym medalom, na których odwrocie każdego roku przypominane jest inne ważne wydarzenie w życiu Stolicy Wielkopolski.

Jesteśmy ciekawi jak w tym roku podobał się Wam maraton i dlatego poniżej mamy dla Was ankietę. Po maratonie w Warszawie ankieta z waszymi opiniami cieszyła się dużym zainteresowaniem (oto jej wyniki), bardzo szczegółowo odpowiadaliście na pytania, dzięki temu uzyskaliśmy cenne informacje, które mamy nadzieję przyczynią się do jeszcze lepszych organizacji maratonów w przyszłym roku. W związku z tym zapraszamy poznańskich maratończyków do wyrażenia swoich opinii na gorąco. Przed maratonem zastanawialiście się czy trasa będzie ciężka, jak dacie radę na podbiegu na Hetmańskiej, a Ci co biegli maraton w Warszawie, czy dadzą rade pobiec od razu w Poznaniu i poprawić swój wynik. Napiszcie jak było.

Możliwość komentowania została wyłączona.