maraton dębno
25 lutego 2023 Łukasz Telejko Sport

Maraton Dębno z jedną z najszybszych tras w Polsce


Podczas biegu maratońskiego istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na tempo biegacza. Zmęczenie, dyspozycja dnia, temperatura otoczenia i panujące warunki atmosferyczne, rodzaj nawierzchni oraz profil trasy – to wszystko ma wpływ na wynik, jaki uzyskamy przekraczając linię mety. Nie bez powodu najlepsze rezultaty na królewskim dystansie osiągane są zazwyczaj wiosną lub jesienią, na największych imprezach maratońskich w danym kraju.

Dla większości biegaczy, pokonanie dystansu maratonu to spełnienie marzeń, które są kulminacją długiego planu treningowego i wielu wyrzeczeń. Według ogólnie przyjętej zasady trening przygotowujący do pokonania 42 kilometrów powinien trwać od 16 do 20 tygodni. Nie brakuje również biegaczy, którzy trenują krócej oraz tych którzy poświęcają na to nawet 30 tygodni. Dlatego tak ważne jest, aby zwieńczenie trudu przygotowań odbyło się na możliwie najlepszej imprezie biegowej. Przed wyborem odpowiedniego maratonu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii m.in. które biegi przyciągają wielu zawodników, jak często padają rekordy życiowe, w jakim terminie się odbywają i jak przebiega trasa.

Jeżeli chodzi o polski rynek imprez maratońskich, to prym wiedzie maraton w Dębnie. Jest to najstarsza impreza maratońska w kraju, a dodatkowo jedna ze starszych w Europie. W tym roku odbędzie się jej 49 edycja. To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że Maraton Dębno jest jednym z najszybszych biegów maratońskich w Polsce. Średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:29:34, a w kategorii mężczyzn 2:11:03. Rekordzistami maratonu są Aleksandra Lisowska z czasem 2:26:08 uzyskanym w 2021 roku oraz Kenijczyk Kyeva Kosmos Mutuku, który linię mety przekroczył z czasem 2:09:57 w 2014r. Dodatkowo impreza znajduje się na pierwszym miejscu na liście maratonów, podczas których zawodnicy złamali barierę 2:30:00. Pośród 484 biegaczy, którym udało się tego dokonać, najwięcej biegaczy osiągnęło taki wynik właśnie na Maratonie w Dębnie. Było ich aż 144.

O szybkości trasy Maratonu Dębno świadczą wyniki osiągane przez czołowych polskich zawodników. Tylko w 2021 roku, podczas 47 edycji imprezy, aż sześciu zawodników uzyskało wynik poniżej minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (Arkadiusz Gardzielewski, Kamil Karbowiak, Krystian Zalewski, Aleksandra Lisowska, Andżelika Mach, Izabela Paszkiewicz). Dodatkowo Aleksandra Lisowska na tej trasie wyrównała rekord Polski kobiet, a Krystian Zalewski osiągnął najlepszy czas w maratońskim debiucie mężczyzn.  Paszporty olimpijskie w Dębnie podczas wcześniejszych edycji uzyskali również: Waldemar Glinka, Michał Bartoszak , Monika Drybulska oraz obecny rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost.

Przy wyborze odpowiedniej imprezy maratońskiej warto wziąć pod uwagę również doświadczenie organizatora. W przypadku imprezy w Dębnie, Polski Związek Lekkiej Atletyki aż 33 razy powierzał organizację Mistrzostw Polski w kategorii mężczyzn i 27 razy w przypadku Mistrzostw Polski kobiet. Na co warto zwrócić uwagę to fakt, że Dębno Maraton znalazł się na liście Top World Marathons już w 2011 roku.

Oprócz szybkiej trasy, której dowodem są uzyskiwane rezultaty, istotną kwestią jest data imprezy. Nour El Helou w artykule naukowym Wpływ parametrów środowiskowych na wydajność biegu maratońskiego, udowodnił, że najlepszą temperaturą do biegania długich dystansów (maratonu) jest temperatura około 7 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę średnią temperaturę panującą podczas Maratonu Dębno z ostatnich lat, to wynosi ona około 6 stopni. A połowa kwietnia, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, wydaje się być idealnym okresem na rekordowy bieg.

Biegacze chcą wiedzieć, gdzie mogą przebiec swój najszybszy maraton, muszą dobrze poznać swojego „rywala”  – taka ocena to jednak wyzwanie.  Dlatego należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów: najlepsze czasy uzyskiwane przez zawodników, ocenić doświadczenie organizatora, przeanalizować profil trasy oraz zwrócić uwagę na panujące warunki w latach ubiegłych.

Start w najstarszym maratonie w Polsce jest niepowtarzalną okazją do poznania historii tego biegu. Jak zapowiada sam organizator:  jeśli poszukujesz wyzwań i chcesz pokonać trasę maratonu tutaj, gdzie biegali Twoi sportowi idole to nie zwlekaj! Rozpocznij treningi i wystartuj w 49. Maratonie Dębno 2023!

Wraz z 49. Maratonem Dębno zostanie zainaugurowana Maratońska Dziesiątka oraz po kilku latach przerwy na trasę tego historycznego wydarzenia powrócą zawodnicy startujący w sztafetach. Zapisy na wszystkie wydarzenia są cały czas otwarte.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.