NB 1080v12
 
16 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Lewandowski zgłoszony do startu w Szanghaju


Po udanych zawodach w Dausze, w niedzielę, 18 maja, wystartuje kolejny mityng Diamentowej Ligi. Tym razem najlepsi lekkoatleci świata rywalizować będą w Szanghaju. Na starcie pojawią się m.in. Abeba Aregawi, Justin Gatlin, Allyson Felix, Amantle Montsho, Milcah Chemos, Shelly-Ann Fraser-Pryce i David Oliver. Nie zabraknie także polskiego akcentu, gdyż w biegu na 800 m pobiegnie Marcin Lewandowski. 

lewy 2

Dla Lewandowskiego, czwartego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw świata, będzie to pierwszy start w tym sezonie na otwartym stadionie. Bieg w Szanghaju będzie więc sprawdzianem formy, nad którą zawodnik pracował na obozie w USA oraz przetarciem przed pierwszymi zawodami IAAF World Relays, które już za tydzień (24-25 maja) odbędą się na Bahamach.

W Chinach najgroźniejszymi rywalami Lewandowskiego będą Amerykanie: Brandon Johnson i Erik Sowinski, mistrz olimpijski w biegu na 1500 m – Taoufik Makhloufi (udanie rozpoczął sezon podczas ubiegłotygodniowego mityngu w Dausze) oraz Abraham Kipchirchir Rotich z Bahrajnu i Andre Olivier z RPA.

Lista zgłoszonych – 800 m mężczyzn

Robert Biwott (Kenia) – 1:46.98
Brandon Johnson (USA) – 1:43.84
Marcin Lewandowski (Polska) – 1:43.79
Taoufik Makhloufi (Algieria) – 1:43.71
Tyler Mulder (USA) – 1:44.34
Ronald Musagala (Uganda) – 1:45.71
Jeremiah Kipkorir Mutai (Kenia) – 1:43.9h
Andre Olivier (RPA) – 1:44.29
Abraham Kipchirchir Rotich (Baharajn) – 1:43.13
Bram Som (Holandia) – 1:43.45
Erik Sowinski (USA) – 1:44.58
Haining Teng (Chiny) – 1:46.56
aregawi

Biegi średnie i długie

Co nas czeka poza biegiem na 800 m? Interesująco powinno być na 1500 m, w którym wystartuje Abeba Aregawi. Ubiegłoroczna zwyciężczyni cyklu Diamentowej Ligi oraz mistrzyni świata z Moskwy i Sopotu zmierzy się z Kenijką Violą Kibiwot i Amerykanką Jennifer Simpson, która wynikiem 4:03.91 otwiera tegoroczne listy światowe.

Na 5000 m mężczyzn i w biegu przeszkodowym na 3000 m kobiet zobaczymy całą plejadę afrykańskich biegaczy. W pierwszym biegu faworytami będą Etiopczycy (Yenew Alamirew, Hagos Gebrhiwet) i Kenijczycy (Thomas Longosiwa, Edwin Soi), natomiast w drugim ich rodaczki – Sofia Assefa, Hiwot Ayalew (obie Etiopia) i Milcah Chemos (Kenia). 

Sprint i płotki

W sprincie największą gwiazdą będzie Shelly-Ann Fraser-Pryce. Multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata tym razem wystartuje w biegu na 200 m.

Na 100 m mężczyzn pobiegną Justin Gatlin, Nesta Carter, Kim Collins i Michael Rodgers, natomiast na 400 m kobiet Amantle Montsho i Allyson Felix.

Ciekawie powinno być również na płotkach. Na dystansie 110 m zmierzą się mistrz świata z Moskwy – David Olivier i były rekordzista świata – Dyron Robles, zaś na 400 m mistrz świata – Jehue Gordon oraz szybcy Amerykanie – Johnny Dutch, Bershawn Jackson i Michael Tinsley.

Relację na żywo z zawodów Diamentowej Ligi będzie można tradycyjnie obejrzeć na Polsacie Sport. Początek transmisji w niedzielę o godzinie 14:00 czasu polskiego. Poza Lewandowskim warto kibicować także Tomaszowi Majewskiemu (pchnięcie kulą) i Justynie Kasprzyckiej (skok wzwyż).
Program minutowy i lista zgłoszonych: http://www.diamondleague-shanghai.com/.

Zapowiedź została przygotowana w oparciu o listy zgłoszeń.
Listy startowe będą dostępne prawdopodobnie w sobotę.
Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl