15 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kipsang kontra Bekele w Manchesterze, pobiegną też Polacy!


Bardzo interesująco zapowiada się niedzielny bieg w Manchesterze, gdzie na dystansie 10 km zmierzą się dwaj rekordziści świata – Kenenisa Bekele i Wilson Kipsang. Poza nimi na starcie stanie również Tirunesh Dibaba oraz dwójka polskich biegaczy – Marcin Chabowski i Dominika Nowakowska.

chabo__.jpg
Marcin Chabowski na trasie Półmaratonu Warszawskiego 2012

Bekele, rekordzista świata w biegu na 5000 i 10000 m, wystartuje w biegu ulicznym w Wielkiej Brytanii już po raz drugi w przeciągu kilku miesięcy. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku Etiopczyk zwyciężył w półmaratonie w Newcastle wyprzedzając na mecie dwie gwiazdy biegów długich: Mo Faraha i Haile Gebrselassie.
W niedzielę (18 maja) Kenenisa po raz kolejny zmierzy się z biegaczem ze ścisłej światowej czołówki. Tym razem jego przeciwnikiem będzie rekordzistą świata w maratonie – Wilson Kipsag, który w Manchesterze, przed rokiem, zajął drugie miejsce.
Obok rekordzistów świata na starcie zobaczymy również Marcina Chabowskiego. Wielokrotny mistrz Polski w biegu ulicznym na 10 km zapowiada walkę o jak najlepszy wynik. Dodajmy, że zawodnik z Wejherowa w ubiegłą sobotę (10 maja) okazał się najlepszy w Biegu Piastowskim, czyli półmaratonie z Kruszwicy do Inowrocławia.

Mistrzyni Polski zmierzy się z Dibabą

Wśród kobiet główną faworytką do zajęcia pierwszego miejsca będzie obrończyni tytułu – Tirunesh Dibaba. Etiopka, która dotychczas specjalizowała się w biegach na bieżni, świetnie radzi sobie także w biegach ulicznych. Dowodem tego jest bardzo udany debiut w maratonie (3 miejsce w Londynie z wynikiem 2:20:35), a także świetny czas uzyskany podczas ubiegłorocznego biegu w Manchesterze – 30:49.

Barw naszego kraju w biegu kobiet bronić będzie Dominika Nowakowska. Mistrzyni Polski w biegu ulicznym na 10 km dobrze radzi sobie podczas biegów w Wielkiej Brytanii, więc i teraz liczy na udany występ.

Pełna lista zawodników elity: http://www.greatrun.org/

Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km

W najbliższy weekend, poza rywalizacją w Manchesterze, kibice biegów ulicznych powinni zwrócić uwagę także na bieg w Bielsku-Białej, gdzie w niedzielę (18 maja) odbędą się Mistrzostwa Polski Kobiet w biegu ulicznym na dystansie 10 km. 

Do zawodów zgłosiło się 16 zawodniczek, wśród których największe szanse na zwycięstwo mają Olga Kalendarova-Ochal, Katarzyna Kowalska i Iwona Lewandowska. Poza nimi warto wspomnieć także o takich zawodniczkach jak Monika Drybulska, Aleksandra Jakubczak, Justyna Korytkowska i Marta Krawczyńska.

Przypomnijmy, że przed rokiem, podczas mistrzostw w Płocku, najlepsza okazała się Dominika Nowakowska (przeczytaj artykuł: Dominika Nowakowska mistrzynią Polski na 10 km), która jednak w tym roku nie będzie bronić wywalczonego tytułu . 

Lista zgłoszonych zawodniczek: http://www.domtel-sport.pl/.

Możliwość komentowania została wyłączona.