15 grudnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Lance Armstrong zwycięzcą biegu przełajowego w Kalifornii


Lance Armstrong w ubiegłą niedzielę zwyciężył w 35-kilometrowym biegu przełajowym w Woodside w Kalifornii. Start zdyskwalifikowanego za doping byłego kolarza wzbudził wśród biegaczy mieszane uczucia.
Lance Armstrong, amerykański kolarz w przeszłości znany przede wszystkim z siedmiu wygranych w Tour de France, a teraz kojarzony głównie z dopingiem, w 2012 roku został dożywotnio zdyskwalifikowany z udziału w zawodach sportowych organizowanych według przepisów Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Zakaz startów nie dotyczy jednak mniejszych, lokalnych imprez, które rozgrywane są poza jurysdykcją WADA. Przykładem takiej imprezy jest Woodside Ramble, który odbył się w niedzielę.

W zawodach organizowanych w Woodside Armstrong zwyciężył w biegu na 35 km osiągając czas 3:00:36 (dwie minuty lepszy od drugiego na mecie zawodnika; pełne wyniki). Na swoim Twitterze napisał, że nie pamięta kiedy ostatnio tak dobrze bawił się przez 3 godziny.

twitter_armstrong.png

Jego występ nie wszystkim się jednak spodobał. O ile podczas samych zawodów nikt nie zgłaszał żadnych negatywnych uwag, to w Internecie pojawiły się głosy oburzenia. 

Jednym z oburzonych był amerykański biegacz Joe Gray, który na swoim facebooku zadał dwa pytania:


1. Jeżeli ktoś w swojej pracy oszukuje i dopuszcza się oszustwa wielokrotnie, powinien zostać zwolniony? Czy nie powinien on stracić możliwości pracowania w tej specjalizacji i znaleźć sobie nowe zajęcie?
2. Słyszałem, że ludzie mówią o dawaniu drugiej szansy dla takich sportowców, a co z drugą szansą dla sportowców, którzy stracili swoje kariery przez oszukujących zawodników? Ich strata jest już niezastąpiona.

W podobnym tonie wypowiadał się Sage Canaday, trzykrotny mistrz Speedgoat 50K, który twierdzi, że Armstrong zniszczył marzenia wielu ludzi, oszukiwał zbyt długo by móc dawać mu kolejne szanse. Jego udział w zawodach biegowych wg Canaday’a powinien być zabroniony.

A jakie jest zdanie czytelników bieganie.pl? Czy osoba dożywotnio zdyskwalifikowana za doping powinna mieć zakaz startów w innych dyscyplinach sportowych?

Biegaczka narciarska na ME w przełajach

Armstrong nie był jedynym znanym sportowcem specjalizującym się w innej dyscyplinie, który w ostatnim czasie wziął udział w biegu. Dobry występ podczas rozegranych kilka dni temu Mistrzostw Europy w biegach przełajowych zanotowała Kristin Størmer Steira, mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich. Norweżka, złota medalistka igrzysk w Vancouber i brązowa medalistka igrzysk w Soczi, w biegu seniorek na dystansie ok. 8 km zajęła 39 miejsce. 

Steira karierę biegaczki narciarskiej zakończyła w kwietniu tego roku. Jednak nawet podczas trwania jej kariery narciarskiej potrafiła osiągać sukcesy biegowe. W 2008 roku została mistrzynią Norwegii w biegu przełajowym. Rok później triumfowała w biegu na 5000 m na bieżni, zaś w 2014 roku – w swoim debiucie – sięgnęła po złoty medal mistrzostw kraju w biegu na 10000 m (33:40,75).

Źródło: http://running.competitor.com/

Możliwość komentowania została wyłączona.