30 stycznia 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kompendium maści sportowych


mascie_main.jpg

Boli i nie pomaga odpoczynek od aktywności fizycznej. Co robić? Oczywiście nie odpowiemy wprost na to pytanie, bo często konieczna jest porada lekarza, który postawi diagnozę i zleci wykonanie niezbędnych badań oraz zaleci stosowne leczenie. Wiadomo jednak na podstawie doniesień niektórych raportów badających wielkość sprzedaży leków wydawanych bez recept lekarskich, że sporo osób, a przodują w tych rankingach Polacy, próbuje leczyć się na własną rękę. Nie dotyczy to tylko bólu gardła czy przeziębienia, ale również leczenia kontuzji spowodowanych uprawianiem sportu.

Często trafienie do lekarza jest drogą przez mękę w naszym niezreformowanym systemie służby zdrowia, ale często osoba z kontuzją nie zdaje sobie sprawy jakie są konsekwencje nieleczenia lub leczenia niewłaściwego i przed tym bardzo ostrzegamy. Zawsze gdy ból nie mija, a stosowane okłady, maści i inne domowe sposoby zawodzą i po kilku dniach stosowania brak jest poprawy, należy udać się po poradę do lekarza. Najlepiej gdy będzie to specjalista: lekarz ortopeda, a jeszcze lepiej lekarz sportowy. I tutaj nasza rola w zasadzie się kończy. Spróbujemy jednak odpowiedzieć na pytanie, co mamy do dyspozycji na polskim rynku medykamentów i jak ustrzec się przed wieloma błędami samoleczenia, jakim jest stosowanie leków kupowanych bez recepty na zasadzie „pomogły sąsiadce, jak ją bolało kolano”, albo „świetna maść na ścięgno Achillesa, mnie przestało boleć po pierwszym użyciu”.

Zacznijmy od tego, co jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń związanych z uprawianiem sportu. Niektóre tkanki są bardziej narażone na uszkodzenie w wyniku wielokrotnych ruchów wykonywanych we wszystkich rodzajach sportu. Zwykle dochodzi do przeciążenia wrażliwych części ciała, które są osłabione, a uszkodzenia nasilają się, gdy sportowiec nie przestaje trenować mimo utrzymywania się bólu. Ból zwykle ustępuje, gdy zaprzestaje się uprawiania danej dyscypliny i powraca, gdy zaczyna się ją uprawiać ponownie. Pamiętajmy: nie ma leczenia bez zaprzestania biegania. Drugą przyczyną uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł są nieprawidłowości budowy ciała (np. niejednakowa długość kończyn dolnych, nadmierna pronacja) i wówczas potrzebna jest korekcja.
Bardzo ważnym elementem jest także zapobieganie, na które składają się często zaniedbywane trzy elementy treningu, takie jak rozgrzewka, rozciąganie i schłodzenie.

Gdy doszło jednak już do uszkodzenia, na początku leczy się ostre objawy, w tym opanowując ból. Sprawdza się tutaj prosta i skuteczna zasada stosowana w udzielaniu pierwszej pomocy, czyli RICE (od pierwszych liter angielskich słów rest, ice, compression, elevation) polegająca na odpoczynku, schłodzeniu okładem z lodu, ucisku i uniesieniu uszkodzonej części ciała. Okład z lodu pozwala ograniczyć zapalenie i złagodzić ból. Ucisk i uniesienie zmniejszają obrzęk.

Gdy minie stan ostry i ból nie mija, sięgamy zwykle po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także w zależności od stanu klinicznego: produkty o działaniu miejscowym rozgrzewającym lub chłodzącym i przez to przeciwobrzękowym, przeciwbólowym.

Przestrzegamy przed kontynuowaniem treningów, a szczególnie przed udziałem w zawodach do czasu wygojenia się uszkodzenia. Aby nie doszło do utraty sprawności, zadbajmy lepiej o to aby wykonywać ćwiczenia sportów alternatywnych (dla uszkodzeń kończyny dolnej zaleca się jazdę na rowerze, pływanie).

Oprócz odpoczynku i innego rodzaju aktywności fizycznej, w tym niekiedy połączonej z rehabilitacją, stosowane są także leki o działaniu przeciwzapalnym. Te o działaniu ogólnym, czyli dostępne w postaci tabletek, drażetek, kapsułek do stosowania doustnego są produktami z przepisu lekarza. Nie będziemy ich opisywać tutaj. Zajmiemy się grupą leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania miejscowego, które dostępne są w aptekach bez recepty. Najczęściej występują one pod postacią maści, żeli, płynów do stosowania na skórę. Skóra oprócz funkcji ochronnej głębiej położonych tkanek oraz regulacji gospodarki wodnej i cieplnej ma również właściwości resporpcyjne, co zostało wykorzystane przy opracowywaniu zewnętrznych leków dermatologicznych. Skórę wykorzystuje się także jako drogę podania leków, gdy chce się uzyskać działanie lecznicze nie tylko w miejscu podania, ale również w wielu wypadkach możliwe jest osiągnięcie działania ogólnego. Takie działanie jest możliwe z uwagi na warstwową budowę skóry i występowanie naczyń krwionośnych w warstwie skóry właściwej. Z chwilą gdy substancja lecznicza osiągnie naczynia krwionośne i nastąpi jej wchłonięcie do krwi, dochodzi do transportu z krwią do odpowiednich miejsc działania leku.

Producenci leków stosują w zależności od zastosowania maści różne podłoża maściowe, tak aby uzyskany efekt leczniczy był jak najbardziej skuteczny. Dbają więc o dobrą konsystencję preparatu, wpływającą na rozsmarowywalność i uwalnianie substancji czynnej z maści.

Aby pomóc jednak lepszemu wchłonięciu leku np. o działaniu przeciwzapalnym do tkanki położonej głębiej pod skórą, zaleca się masowanie smarowanego maścią miejsca. Masaż powoduje większe ukrwienie miejscowe, co sprzyja szybszemu wchłonięciu się substancji czynnej z maści do tkanek i do krwi. Jedną z metod jest masowanie miejsca, a dopiero następnie posmarowanie tego miejsca maścią. Nie stosuje się tego w przypadku obrzęku, wówczas maścią tylko lekko smarujemy to miejsce lub ewentualnie wklepujemy delikatnie opuszkami palców. Należy pamiętać także o zasadzie nie stosowania leków na uszkodzoną skórę (zadrapania, rany itp.), czy zmienioną chorobowo (na przykład sączące zmiany skórne, wysypka) oraz nie stosować na duże powierzchnie skóry i pod opatrunki.

Po zastosowaniu każdej maści czy żelu należy zawsze dokładnie umyć ręce. Unikać należy kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Ponadto nie należy lekceważyć zalecanego okresu leczenia (zwykle nie dłużej niż 1-2 tygodnie). Jeżeli po tym czasie stosowania preparatu objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe – należy skontaktować się z lekarzem.

Poniżej prezentujemy przegląd według substancji czynnych dostępnych leków do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni. Często są to te same leki, różnią się tylko nazwą handlową, ale zawierają tę samą substancję czynną lub różnią się tylko zawartością substancji czynnej w 1 g maści (ilości podane w nawiasach). Należy zwracać uwagę aby nie stosować kilku leku różnych producentów, które mają w składzie ten sam składnik.

Zawsze przed zastosowaniem każdego z produktów należy przeczytać uważnie całą ulotkę informacyjną dołączoną do opakowania, szczególnie przeciwwskazania i środki ostrożności.

Wiele z tych leków ma silne działanie lub nie może być stosowane przez osoby, które są na przykład uczulone, albo nadwrażliwość może u nich wystąpić, na przykład na skutek działania leku i późniejszego wpływu słońca (także solarium). Często po stosowaniu maści nie należy opalać się lub przebywać na słońcu. Należy wszystkie te oraz inne podawane przez producenta informacje wziąć pod uwagę przed zastosowaniem leku.
Podane poniżej informacje zostały przedstawione wybiórczo z dostępnych informacji o tych lekach pod kątem ich zastosowania w kontuzjach sportowych i nie są wszystkimi wskazaniami, przeciwwskazaniami do stosowania tych preparatów. Podajemy też orientacyjne ceny według wykazu z aptek internetowych. Dzięki temu można łatwo porównać, ile kosztują różne preparaty, mające często identyczny skład.

1.Niesteroidowe leki przeciwzapalne do stosowania miejscowego, gdzie jako substancje czynne stosuje się:

Benzydamina:

Tantum żel (50 mg/g) – działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz miejscowo znieczulająco (obrzęki kostek, uczucie ciężkości kończyn oraz bóle mięśniowe, zapalenie ścięgien, stłuczenia, skręcenia), cena ok. 11-15zł.

Etofenamat:

Rheumon krem (100 mg/g) – lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym wskazany m.in. w stłuczeniach, skręceniach, naciągnięciach mięśni, ścięgien i stawów oraz w stanach zapalnych tkanek okołostawowych. Cena 50g ok. 17-18zł, 100g ok. 33-35zł

Thermo-Rhemon
krem – działanie j.w. oraz dodatkowo z uwagi na zawartość drugiego składnika (nikotynian benzylu), który ma właściwości drażniące miejscowo, powoduje miejscowe przekrwienie i uczucie ciepła; preparat może być używany jako uzupełnienie termoterapii. Cena: 100g ok. 33-34zł

Traumon – roztwór do natryskiwania na skórę (100 mg/ml) – aerozolem spryskuje się skórę, a następnie lekko wciera i pozostawia do wyschnięcia. Cena 50m – 20-25zł

Traumon żel (100 mg/g) – żel nakłada się na skórę objętą bólem i wciera aż do całkowitego wchłonięcia.
Obydwa preparaty: żel i aerozol Traumon można stosować również po wcześniejszym ochłodzeniu w lodówce celem uzyskania lepszego efektu chłodzenia. Cena 50g – ok. 16-18zł.

Ketoprofen:

Fastum żel (25 mg/g) – preparat do stosowania miejscowego w bólach mięśniowo-szkieletowych spowodowanych urazami, np. kontuzjami związanymi z uprawianiem sportu, urazami stawów z naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia, uszkodzeniami ścięgien i mięśni wskutek nadmiernego wysiłku; należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne przez 30 min po aplikacji. Cena 50g – 15-22zł.

Ketonal Lek żel (25 mg/g) – stosuje się w bólach okolicy lędźwiowej, bólach mięśni, skręceniach, obrzękach oraz pourazowych bólach mięśniowo-szkieletowych; w trakcie leczenia oraz 2 tygodnie po jego zakończeniu należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium). Cena 50g – ok. 10-14zł

Ketoprom żel
(25 mg/g) – bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien; uwaga dotycząca ekspozycji na promieniowanie UV jak wyżej.
Cena 50g – ok. 10-14zł

Ketopronil żel (25 mg/g) – stany zapalne, pourazowe mięśni, ścięgien; w czasie stosowania żelu unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.
Cena 50g – ok. 8-11zł

Ketospray Forte – płyn do natryskiwania na skórę (100 mg/g) – miejscowe objawowe leczenie bólu i zapalenia tkanek mięśni: uwaga na słońce i solarium (okres stosowania leku i przez 2 tygodnie po zakończeniu).Cena 25g – ok. 22-26zł.

Profenid Gel – (25 mg/g) – bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien; uwaga dotycząca ekspozycji na promieniowanie UV jw. Cena 60g – ok. 11-16zł.

Naproksen:

DiFortan Acti-Gel – (100 mg/g)- preparat o miejscowym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym stosowany w bólu mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania), stany zapalne tkanek miękkich (zapalenia ścięgien, więzadeł) i stawów; w czasie leczenia oraz 2 tygodnie po skończeniu kuracji należy unikać światła słonecznego (także solarium). Cena 50g – ok. 13-20zł.

Naproxen żel (12 mg/g lub100 mg/g) – miejscowo jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w bólach mięśniowych i bólach stawów.
Cena 50g – ok. 3-4 zł wersja słabsza, ok. 6-9zł wersja mocniejsza.

Naproxen Emo żel (12 mg/g lub 100 mg/g) – miejscowo jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w bólach mięsni i stawów, urazach i zwichnięciach. Cena 50g – ok. 4-5zł.

Ibuprofen:

Dip Rilif żel – zawiera ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz mentol działający miejscowo znieczulająco, a także powoduje miejscowe przekrwienie tkanek, skojarzone działanie obu składników powoduje szybki efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny, który utrzymuje się przez kilka godzin; można stosować w przypadku kontuzji sportowych (bóle mięśniowe i obrzęki, urazy stawów z naderwaniem więzadeł). Cena 50g – ok. 10-14zł.

Dolgit krem lub żel (50 mg/g) – obrzęki i stany zapalne tkanek, miękkich okołostawowych sztywność barku, bóle mięśniowe, urazy powstałe na skutek uprawiania sportu (stłuczenia skręcenia).
Cena 50g – ok. 10-12zł.

Ibalgin Sport krem (50 mg/g + 200 j.m. heparynoidu) – zapalenia ścięgien, mięśni i powięzi, kontuzji i urazów (odniesionych np. przy uprawianiu sportu): obrzęki, stłuczenia, krwiaki, urazy stawów, uszkodzenia tkanek okołostawowych. Cena 50g – ok. 14-16zł.

Nurofen żel
(50 mg/g) – łagodne postacie zapalenia stawów, skręcenia, nadwerężenia, urazy sportowe. Cena 50g – ok. 10-12zł.

Diklofenak

Dikloziaja żel (10 mg/g) – Leczenie miejscowe: ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (m.in.: zapalenie ścięgien, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – „łokieć tenisisty”), bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni oraz stawów w wyniku skręcenia, stłuczenia i nadwerężeń. Cena 50g – ok. 8-9 zł, ale cena 100g niewiele wyższa.


Diclac LipoGel
– (10 mg/g) – leczenie miejscowe stanów zapalnych, bólów i obrzęków pourazowych kończyn (skręcenia, stłuczenia, przeciążenia), stanów zapalnych tkanek miękkich. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.
Cena 50g – ok. 11-16zł.

Diklonat P żel (10 mg/g) – miejscowo jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w pourazowych zapaleniach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, spowodowanych krwiakiem, naciągnięciem lub stłuczeniem, w ograniczonych stanach zapalnych stawów, ścięgien i mięśni oraz w miejscowym zapaleniu stawów obwodowych i stawów kręgosłupa.
Cena 60g – ok. 8-9zł.

Diky 4% – aerozol na skórę, roztwór (40 mg/g) – miejscowe, objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, leczenie stanu zapalnego po tępych urazach w obrębie małych i średnich stawów i struktur okołostawowych. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 7-8 dni.
Cena 30ml – ok. 23-27zł.

Felogel żel
(10 mg/g) – jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach reumatoidalnych, chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach korzeniowych, zapaleniach nerwów i nerwobólach, stanach pourazowych (zapalenie, obrzęk po skręceniach, przeciążeniach, stłuczeniach). Znajduje zastosowanie w leczeniu umiejscowionych zmian gośćcowych (zapalenie kaletki maziowej, zespół bolesnego barku, zapalenie pochewek ścięgnistych, zapalenie okołostawowe). Może być stosowany w połączeniu z leczeniem ogólnym diklofenakiem.

Cena 60g – ok. 12-13zł.

Naklofen Gel
(10 mg/g) – Lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w tzw. reumatyzmie pozastawowym (bóle mięśni, stany zapalne tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, pochewek ścięgnistych; bóle kręgosłupa lub stawu barkowego), zmianach pourazowych (naciągnięcie, skręcenie, zwichnięcie), chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Cena 60g – 9-11zł.

Olfen żel (10 mg/g) – Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach reumatoidalnych, chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach korzeniowych, zapaleniach nerwów i nerwobólach, stanach pourazowych (zapalenie, obrzęk po skręceniach, przeciążeniach, stłuczeniach). Znajduje zastosowanie w leczeniu umiejscowionych zmian gośćcowych (zapalenie kaletki maziowej, zespół bolesnego barku, zapalenie pochewek ścięgnistych, zapalenie okołostawowe). Może być stosowany w połączeniu z leczeniem ogólnym diklofenakiem. Producent podaje możliwości stosowania leku w jontoforezie.

Cena 50g – ok. 13-14zł.

Ratiogel żel (10 mg/g) – Leczenie miejscowe w pourazowych stanach zapalnych ścięgien więzadeł, mięśni, stawów (obrzęk po stłuczeniach, zwichnięciach, skręceniach); w reumatyzmie pozastawowym (zapalenie ścięgien, pochewek ścięgien, kaletek maziowych) oraz w dolegliwościach bólowych i stanach zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa.

Cena 40g – ok. 10-13zł.

Venożel (12mg/g) – Preparat złożony do stosowania miejscowego działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Diklofenak, należący do NLPZ, hamuje aktywność cyklooksygenazy prostaglandynowej, powodując zmniejszenie dolegliwości bólowych w stanach zapalnych i zwyrodnieniowych tkanek miękkich. Tribenozyd jest antagonistą mediatorów bólu i stanu zapalnego (m.in. acetylocholiny, histaminy, serotoniny, bradykininy). Wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe, usprawniając krążenie i zmniejszając zastój krwi żylnej. Escyna zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych oraz działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Żel łagodzi ból, zmniejsza obrzęk kończyn dolnych i odczyn zapalny żył.
Choroby żył oraz obrzęki zastoinowe kończyn dolnych, obrzęki pooperacyjne i pourazowe, ból w przebiegu chorób kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie pochewek ścięgnistych.

Cena 50g – 7-10zł.

Veral żel (10 mg/g) – Po zastosowaniu miejscowym przenika przez skórę do tkanki podskórnej, powięzi, ścięgien, torebek stawowych i błony maziowej, gdzie maksymalne stężenie osiąga 2-4 h później niż we krwi. Miejscowe leczenie: ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien, zapalenie mięśni); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów; bólu pleców.

Cena 55g – ok. 6-9zł.

Voltaren Emulgel 1% żel
(10 mg/g) – Zastosowany miejscowo na skórę łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, zmniejsza odczyn zapalny. Ilość wchłoniętego przez skórę diklofenaku po zastosowaniu preparatu zależy od czasu kontaktu żelu ze skórą, od wielkości leczonego miejsca, jak również od całkowitej zastosowanej miejscowo dawki oraz od stopnia nawilżenia skóry. Miejscowe leczenie: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń); bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.
Cena 50g – ok. 16-26zł.

Voltenac żel (10 mg/g) – Zastosowany zewnętrznie (na skórę) – łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, zmniejsza odczyn zapalny. Należy brać pod uwagę, że około 6% dawki przenika przez skórę i wchłania się do krwi. Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w urazach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów; stłuczeniach oraz w dolegliwościach reumatycznych (reumatyzm pozastawowy). Cena 40g – ok. 11-13 zł.

Indometacyna:

Elmetacin aerozol (1,0%) – miejscowo w bólach i stanach zapalnych, m.in. w tępych urazach sportowych i powypadkowych. Cena 50ml – ok. 16-17zł.

Metindol maść (50 mg/g) – preparat o silnym działaniu przeciwzapalnym do miejscowego leczenia bólu w przebiegu zaostrzeń choroby reumatycznej, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w ostrych stanach zapalnych tkanek okołostawowych.

Cena 30g – ok. 9-10zł.

2.Preparaty Capsicum:

Capsigel N – emulsja do stos. na skórę – preparat o działaniu rozgrzewającym, w bólach mięśni (naciągnięcia, bolesne kurcze mięśni), stanach zapalnych stawów oraz nerwobólach. Cena 40g – ok. 7-8 zł

Kapsiplast – plaster leczniczy na skórę – działa miejscowo rozgrzewająco i drażniąco wywołując przekrwienie skóry. Cena 1 plastra ok. 2zł.

Neo-Capsiderm maść – bóle pochodzenia mięśniowego i nerwowego. Cena 30g – ok. 5-7zł

3. Pochodne kwasu salicylowego:


Balsamum Mentholi compositum maść – działa silnie rozgrzewająco. Cena 30g – ok. 7zł.

Ben-Gay Ointment – maść i Ben-Gay Sports Balm – balsam – obydwa preparaty zawierają salicylan metylu i mentol. Mentol działając stymulująco na zakończenia nerwowe w skórze i głębszych strukturach (stawy, mięśnie, ścięgna) wywoduje efekt rozgrzewający i powoduje przekrwienie tkanek ułatwiając wchłanianie salicylanu metylu o działaniu przeciwbólowym.
Cena 35g – 12-16zł.

Deep Heat Spray – aerozol do stos. zewn. – zawiera salicylan etylu, salicylan hydroksyetylu, nikotynian metylu, salicylan metylu, skojarzone działanie tych składników wywołuje działanie rozgrzewające, zmniejszające bóle mięśniowe i stawowe. Cena 150ml – ok. 14-16zł.

Dip Hot Rozgrzewający krem – jak sama nazwa mówi działanie rozgrzewające (składniki głównie pochodzenia roślinnego: olejki eukaliptusowy i terpentynowy oraz mentol i salicylan metylu o działaniu przeciwbólowym)
Cena 67g – ok. 12-16zł.

Lumbolin – maść zawierająca w 1g 100 j.m. heparyny oraz monosalicylan glikolu etylenowego (rozszerza naczynia krwionośne) i ester benzylowy kwasu nikotynowego (o działaniu przeciwzapalnym); synergistyczne działanie tych składników powoduje przekrwienie i miejscowe ocieplenie skóry oraz działanie przeciwbólowe.
Cena 35g – ok. 9-12 zł

Mobilat – maść i żel – w skład wchodzą: salicylan metylu, wyciąg z kory nadnerczy – obydwa składniki działaniu przeciwzapalnym, ponadto wyciąg z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywierając działanie przeciwwysiękowe – oraz polisiarczan mukopolisachrydowy (heparynoid) pobudzający procesy regeneracji uszkodzonych tkanek.
Cena 50g – ok. 14-18zł.

Saldiam – krem i żel (100 mg/g) zawierają salicylan dietylaminy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Cena 40g – ok. 6-7zł.

Viprosal B
maść – jad żmii zygzakowatej oraz kwas salicylowy, kamfora, oleje sosny syberyjskiej – powoduje przekrwienie i zwiększenie przemian tkankowych. Cena 50g – 6-8zł.

4.Inne

Altacet – tabletki do przygotowywania roztworu oraz Altacet żel oraz – do stosowania miejscowego o działaniu ściągającym i chłodzącym w obrzękach pourazowych. Cena żelu 40g – ok. 8-10zł.

Inne preparaty zawierające octanowinian glinu:

Altaziaja żel (75g ok. 6-7zł), Altix krem (cena 50g ok. 8-9zł).

Amol – płyn do stos. zewn. (olejki eteryczne: goździkowy, cynamonowy, cytrynowy, z melisy indyjskiej, lawendowy, miętowy, mentol i alkohol) – poprawia krążenie. Cena 150ml – ok. 13-18zł.

Analgol – maść (kamfora, mentol, olejki: sosnowy, jałowcowy i terpentynowy) – działa rozgrzewająco. Cena 30g – ok. 5-7zł.

Analgolan – maść (salicylan metylu, kamfora, olejek sosonowy i terrpentynowy) – rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Cena 30g – ok. 5-6zł.

Arcalen – maść zawierająca wyciąg z ziela arniki i kwiatów
nagietka oraz eskulinę; ułatwia resporcję krwiaków, wylewów
podskórnych, wysieków stawowych w wyniku urazów, podnosi efektywność
masażu leczniczego. Cena 30g – ok. 7-8zł.

Argol Grip, maść, Argol Rheuma, maść – zawierają mieszaniny naturalnych olejków eterycznych, obecne w preparatach mentol i kamfora bezpośrednio po nałożeniu na skórę działa chłodząco, zmniejszając wrażliwość nerwów czuciowych wywołując efekt przeciwbólowy; pozostałe składniki działają rozgrzewająco.
Cena 40g – ok. 7-9 zł (Argol Grip), ok.9-10zł (Argol Rheuma)

Aromagel – żel o działaniu rozgrzewającym (kamfora, balsam peruwiański, olejki: rozmarynowy i eukaliptusowy). Cena 40g – ok. 5-6zł.

Aromatol – płyn do stos. zewn. i inhalacji zawierający szereg olejków eterycznych poprawiających krążenie. Cena 100ml – ok. 9-11 zł.

Bals-Sulphur żel zawierający mentol wywołujący efekt chłodzący i solankę siarczkową ze źródeł uzdrowiska Busko-Zdrój o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym.
Cena 300g – ok. 12-14zł.

Carmolis – płyn zawierający mentol i olejki eteryczne; zastosowany zewnętrznie działa przeciwbólowo poprzez działanie znieczulające mentolu.


Ciechociński szlam leczniczy
– proszek do stos. zewn. i Ciechociński ług leczniczy – roztwór do stos. zewn. to produkty do kąpieli solankowych wywołujących przekrwienie skóry i ułatwiających wchłanianie płynów wysiękowych.
Cena 3kg – ok. 16-19zł (szam), 500ml – ok. 3zł (ług).

Derhotill – maść o działaniu rozgrzewającym i łagodzącym bóle mięśniowe (kamfora, olejek eukaliptusowy, terpentynowy, mentol i tymol). Cena 20g – ok. 6-7zł.

Dolobene
– żel (dimetylosulfotlenek, sól sodowa heparyny, dekspantenol) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, rozszerza naczynia krwionośne. Cena 50g – ok. 3zł.

Icy Rub Gel
– żel (mentol, benzykaina, tymol) działa miejscowo znieczulająco, przeciwbólowo, chłodząco. Cena 50g – ok. 14-18zł.

Lawenol – płyn do stos. na skórę z olejkiem lawendowym o łagodnym działaniu drażniącym i rozgrzewającym.
Cena 90g – ok. 2-3zł.

Maść borowinowa zawiera wyciąg borowinowy i olejek sosnowy (działanie przeciwzapalne). Cena 60g – ok. 12-13zł.

Maść arnikowa – preparat o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym, poprawiającym ukrwienie skóry do stosowania pomocniczo w krwiakach, stłuczeniach, obrzękach pourazowych.
Cena 40g – ok. 9-10zł.

Maść kasztanowa
poprawia krążenie obwodowe i ukrwienie skóry, zapobiega zastojom żylnym, zmniejszając obrzęk. Stosuje się w krwiakach, zakrzepach.
Cena 40g – ok. 5zł.

Maść Końska – chłodząca lub rozgrzewająca, wersji słabszej lub mocniejszej. Mieszanina ziół mających wywierać efekt ukrwienia, rozgrzewający lub chłodzący oraz przeciwzapalny. Oferowana przez co najmniej kilku producentów w cenie od ok. 15zł do 50zł za 500ml.

Migrenol
– płyn do stos. na skórę zawierający kamforę, mentol oraz olejki eteryczne – działanie skojarzone: kamfora naniesiona na skórę rozszerza naczynia włosowate, mentol drażni zakończenia nerwowe i wywołuje miejscowe uczucie chłodu.
Cena ok. 10-15 za 10g.

Pulmonil maść – preparat o działaniu rozgrzewającym (olejki eteryczne, kamfora, mentol). Cena 50g – ok. 11-13 zł.


Reumatik
– maść do miejscowego stosowania o skojarzonym działaniu składników (kamfora, mentol, olejki), rozgrzewającym i przeciwbólowym. Cena 40g – ok. 10-11 zł.

Reumobonisol – płyn do stos. na skórę. Kamfora i związki siarkowe gorczycy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzają krążenie, a przez to zmniejszają ból i stan zapalny, mentol zmniejsza wrażliwość nerwów czuciowych wywołując efekt przeciwbólowy.
Cena 100g – ok. 12-13zł.

Reumosol – płyn do przyg. kąpieli – preparat pochodzenia naturalnego o działaniu rozgrzewającym.
Cena 150g – ok. 9-11zł.

Rub-Arom – maść zawierająca olejek terpentynowy, eukaliptusowy, cedrowy, mentol i kamforę; działa rozgrzewająco.
Cena 40g – ok. 7-10zł.

Reparil Gel N – żel zawiera escynę i kwas dietyloaminosalicylowy, działa miejscowo przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, chroni naczynia żylne. Można stosować w krwiakach pourazowych, leczeniu i zapobieganiu obrzęków.
Cena 40g – ok. 16-17zł.

Traumeel
– popularna maść homeopatyczna, polecana w urazach sportowych, stanach zapalnych, zwyrodnieniowych. Cena 50g – 20-27zł.

 

Preparaty do stosowania miejscowego zawierające heparynę (wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, ułatwia resporpcję, zmniejsza obrzęki i wysięki):

Aescin żel, cena 40g – ok. 13-17zł.
Helason maść, cena 40g – ok. 10-13zł.
Heparin-Hasco żel, cen 35g – ok. 6-8zł.
Heparinum krem, cena 20g – ok 6-7zł
Heparizen żel, cena 100g – ok. 18-29zł.
Lioton 1000 żel, cena 50g – ok. 18-23zł.
Lipohep żel, cena 25g – ok. 21-26zł
Sevarix żel, cena 50g – ok. 10-15zł.

oraz heparynoid:

Hirudoid żel
, cena 40g – ok. 7-17zł
Ibalgin Sport, krem (dodatkowo zawiera ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym), cena 50g – ok. 14-16zł
Lumbolin maść, cena 35g – ok. 9-12zł
Mobilat maść i żel, cena 50g – ok. 14-18zł.


Większość maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych oparta jest na Niesteroidowych Lekach Przeciwzapalnych. Czy to ketoprofen czy pochodne kwasu salicylowego, mają podobne zalety i wady. Dawki i sposób stosowania maści są zwykle na tyle bezpieczne, i działają tylko miejscowo, że nie ma ryzyka związanego zwykle ze stosowaniem tych leków – np. krwawienia z układu pokarmowego. Tym niemniej – trzeba pamiętać, że NLPZ to np. aspiryna, polopiryna czy ibuprofen brane w tabletkach – jeśli je łykamy, nie ma często potrzeby dodatkowego smarowania maścią. A jeśli taka potrzeba zachodzi – trzeba uważać, żeby przyjęta dawka nie była zbyt duża.

Poszczególne leki mają nieco odmienne działanie – niektóre są bardziej przeciwbólowe, inne bardziej przeciwzapalne. Na niektóre z nich możemy być uczuleni, dlatego należy zwracać uwagę nie tylko na nazwę preparatu, ale też na substancję czynną, którą zawarto w maści. Np. osoby, które reagują uczuleniowo na Fastum, prawdopodobnie będą miały problem również z innymi maściami opartymi na ketoprofenie.

Możliwość komentowania została wyłączona.