26 stycznia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenijskie eliminacje do przełajowych Mistrzostw Świata w Guiyang


Bieganie.pl: 24 stycznia w Eldoret (2100 m npm) odbyły się zawody należące do cyklu kenijskich kwalifikacji do Mistrzostw Świata w przełajach. Postanowiliśmy o tym napisać, bo pomimo, że Kenia posiada wielką liczbę zawodników na znakomitym poziomie, to nikt nie ma tam taryfy ulgowej i regułą jest, że każdy startuje w kwalifikacjach ale informacje o tym docierają do Europy w sposób szczątkowy.

***

[Meshack Kipngetich dla Bieganie.pl, Eldoret, KENIA, 24 stycznia 2015]

W klubie sportowym w Eldoret odbyło się wspaniałe widowisko – miejscowi i międzynarodowi zawodnicy starli się bark w bark w 24. edycji Discovery Kenya, święta biegów przełajowych, które gromadzi na starcie biegaczy z całego świata.

Widzowie zgromadzeni w Eldoret Sports Club z zapartym tchem śledzili zmagania śmietanki długodystansowców podczas rozgrywanych po raz dwudziesty czwarty przełajowych mistrzostw Discovery Kenya.

Wydarzenie było prawdziwą próbą sił pomiędzy zawodnikami aspirującymi do światowej czołówki, dla których impreza sponsorowana przez Nike była drzwiami do międzynarodowej kariery, a uznanymi biegaczami, przygotowującymi się Mistrzostw Świata IAAF-u w Przełajach, które 28 marca odbędą się w chińskim Guiyang.

W biegu na 10 km seniorów szerzej nieznany Peter Emase obiegał silną stawkę rywali, pośród których byli dwukrotny mistrz świata na 1500 m Asbel Kiprop oraz świetny przeszkodowiec Conseslus Kipruto, wygrywając z imponującym czasem 29:43,6.

winner10k
W środku Peter Emase, z prawej Asbel Kiprop

Blisko za nim trzymał się Stephen Arita, który zanotował rezultat 29:47,2 i wywalczył drugie miejsce. Podium uzupełnił były mistrz Afryki na 10000 m Kenneth Kipkemboi – czas 29:51,1.

Bernard Kipkemboi, biegnący przez większość wyścigu ramię w ramię z Edwinem Maiyo, ukończył na czwartym miejscu z czasem 29:56,6. Maiyo był piąty (30:00,1), a szóstym zawodnikiem biegu został Alex Kibet – 30:10,3.

Asbel Kiprop, który zszedł z trasy po 5 km powiedział w wywiadzie, że jego start wpisany był w program budowania formy na sierpniowe Mistrzostwa Świata IAAF w Lekkoatletyce w Pekinie.

„Bieg był świetny, byłem pod wrażeniem silnej konkurencji. Dobrze mi to zrobiło w kontekście przygotowań do mistrzostw świata”, powiedział Kiprop.

Conselsus Kipruto odpadł z rywalizacji po dwóch kilometrach, kiedy to przewrócił się i zgubił but.

Aktualna mistrzyni Afryki w przełajach Tirop Chebet pokazała piorunujący finisz na ostatnim kilometrze wyścigu seniorek na 6 km i wygrała zmagania kobiet.

Za przeciwniczki miała srebrną medalistkę wyścigu na 1500 m podczas Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej Violah Kibiwot oraz wicemistrzynię świata juniorek w przełajach Purity Cherotich, z którą zmieniała się na pozycji liderki przez cały bieg.

Chebet zanotowała czas 19:40,9 i odebrała koronę Cheprotich (druga z czasem 19:58,8). Trzecia była Kibiwot – 20:03,9.

Do szóstki najlepszych weszły jeszcze Margaret Chelimo (20:07,2), Josephine Jepkoech (20:18,5) i Virginia Nyambura (20:29,1).

„Bardzo trudno było rywalizować w tej kategorii wiekowej. Jeszcze kilka miesięcy temu ścigałam się z juniorkami. Jednakże żeby tutaj błysnąć trzeba dobrze trenować. Moją uwagę koncentruję na przełajowych mistrzostwach świata, ale najpierw muszę dostać się do reprezentacji”, powiedziała Agnes, która od tego sezonu startuje w kategorii seniorek.

W biegu juniorów na 8 km Richard Kimuyan miał swój dzień i zwyciężył z czasem 23:53,0 po ciężkiej walce z Nicodemusem Kurui, który zdobył drugie miejsce – rezultat 23:56,2. Trzeci był Matthew Kiptanui – 23:56,6, a czwarty Evans Kurui (24:04,4), któremu po piętach deptał Moses Koech (piąty, czas 24:05,1) oraz Leonard Lagat – 24:05,9.

Sandra Chebet pokazała się z jak najlepszej strony, prowadząc od startu do mety i wygrywając z czasem 20:18,2. Pokonała Lilian Cheruto 20:29,2 oraz Daisy Cheruto 20:42,7. Kolejne miejsca zajęły  Emmy Chebet (20:46,1), Roselida Jepketer (20:51,3) i Gladys Koech  (20:55,3).

Możliwość komentowania została wyłączona.