10 sierpnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenijski Mistrz Świata wystąpi w innowacyjnym stroju Nike


kirui long 1pJuż w najbliższą niedzielę, Abel Kirui, kenijski Mistrz Świata w maratonie, pojawi się na linii startowej ubrany w strój stanowiący połączenie innowacyjnych rozwiązań oraz przyjaznej środowisku technologii.

Singlet, w którym wystąpi reprezentant Kenii, został wykonany z powtórnie przetworzonego materiału powstałego z trzech plastikowych butelek. Butelki umyto, rozdrobniono na granulat a następnie przetopiono na przędzę, z której wytworzono tkaninę. Wszystkie stroje przygotowane przez Nike dla lekkoatletów wytworzone zostały właśnie w tej technice.

W procesie barwienia singletu zastosowano innowacyjną technologię, która nie wykorzystuje wody. Na początku tego roku, Nike nawiązało strategiczne partnerstwo z duńską firmą DyeCoo, która zaprojektowała i stworzyła pierwsze dostępne w sprzedaży maszyny farbujące tkaniny bez użycia wody. Opracowana przez DyeCoo technologia wykorzystuje przetworzony dwutlenek węgla, eliminując, jednocześnie konieczność zastosowania wody w procesie barwienia.

Tradycyjne metody farbowania tkanin wymagają znacznych ilości wody. Przeciętnie, w procesie farbowania 1 kg tkanin zużywa się około 100 – 150 litrów wody. Rocznie proces pochłania 2,4 tryliona galonów wody, co stanowi odpowiednik trzech milionów siedmiuset 50m basenów pływackich. Nike zajmowało się badaniem technologii przez ostatnie 8 lat i planuje jej wykorzystanie na jeszcze większą skalę.

Najnowsza technologia farbowania bez użycia wody wykorzystująca dwutlenek węgla powstały w wyniku procesów technologicznych w innych branżach jest innowacyjnym procesem, który produkuje również o 50-60% mniej dwutlenku węgla, niż tradycyjna metoda farbowania.

Abel Kirui pobiegnie również w nowym modelu Nike Flyknit Racer powstałym w rewolucyjnej technologii pozwalającej na opracowanie całkowicie bezszwowej, tkanej cholewki. Buty stworzone zostały z myślą o idealnym dopasowaniu przy minimalnym wpływie na środowisko.

– Elitarni sportowcy wymagają najnowszych technologii, które sprawdzają się podczas każdego treningu. – mówi Martin Lotti, Olympics, Global Design Director – Ekologiczny materiał oraz przyjazna środowisku technologia farbowania tkanin, który wykorzystaliśmy przy tworzeniu kenijskiego singleta jest perfekcyjną kombinacją przełomowych rozwiązań i minimalnego wpływu na środowisko naturalne.

kirui singlet

W singlecie wykorzystano również technologię Nike Dri-FIT, która zapewnia sportowcom doskonałą wentylację, zapewniając odpowiednie odprowadzanie potu i chroniąc ciało przed przegrzaniem.

Możliwość komentowania została wyłączona.