19 kwietnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenijczycy zdominowali maraton w Belgradzie

William Kipchumba jako dziewiąty Kenijczyk w 21-letniej historii maratonu w Belgradzie został zwycięzcą dzisiejszego biegu w klasyfikacji mężczyzn. Jego wynik to 2:14:03. W gronie kobiet pewną wygraną z czasem 2:46:25 odniosła Białorusinka Natalija Chatkina. Najlepszym z dwójki Polaków okazał się Zbigniew Murawski, który zajął dwunastą pozycję.

Początek biegu był bardzo obiecujący. Czołówka zawodników pierwsze 10 kilometrów pokonała w czasie około 30 minut, czyli w tempie na 2 godziny i 9 minut. Wynik taki oznaczałby poprawienie dotychczasowego rekordu trasy Japheta Kosgei (2:10:54/2006). Z biegiem czasu temperatura powietrza zaczynała jednak wzrastać, a w konsekwencji tego tempo biegu spadać (półmaraton – 1:05:45).

Kipchumba, późniejszy zwycięzca, swój decydujący atak przeprowadził na 35 kilometrze. Wbiegając niezagrożony na metę osiągnął czas 2:14:03. O ponad dwie minuty wyprzedził drugiego na mecie Jonathana Kipsaina (2:16:14) oraz o blisko 3 minuty trzeciego Victora Roberta (2:16:47). W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 9 Kenijczyków.

Polacy pod nieobecność naszych najlepszych maratończyków spisali się gorzej niż przed rokiem. Najlepszy wśród nich, Zbigniew Murawski, z czasem 2:27:13 zajął dwunastą pozycję. Dariusz Klein był osiemnasty – 2:39:42, a biegu nie ukończył Dariusz Kruczkowski. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Arkadiusz Sowa w maratońskim debiucie na tej trasie uzyskał czas 2:15:09. Zajął wówczas 7 pozycję. Adam Draczyński był dziewiąty (2:17:24), a Zbigniew Murawski czternasty (2:22:10).

Przy okazji 21. maratonu belgradzkiego odbył się także bieg na dystansie półmaratonu. Tutaj triumfatorami zostali Olivera Jevtic (1:11:41), lokalna zawodniczka, która przygotowuje się do startu na igrzyskach w Pekinie, oraz Kenijczyk Willy Mwangi (1:02:51). Gościem specjalnym imprezy był rekordzista świata w biegu na 800 metrów – Wilson Kipketer.