20 kwietnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Maraton w Nagano: Gruca bez minimum

Alewtina Iwanowa z Rosji oraz Nephat Kinyanjui z Kenii zostali zwycięzcami dzisiejszego maratonu w Nagano. Miejsce na najniższym stopniu podium z wynikiem 2:31:54 zajęła Dorota Gruca. Nie udało się jej jednak uzyskać minimum PZLA na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Arkadiusz Sowa był szósty z czasem 2:14:39.

Bieg w wykonaniu mężczyzn nie był rozgrywany w szybkim tempie, mimo to zagwarantował wiele emocji na ostatnich metrach wyścigu. Najlepszym finiszem popisał sie Kenijczyk Nephat Kinyanjui, który pochwalić się może najlepszym rekordem życiowym wśród startujących – 2:08:09. Drugie miejsce zajął Japończyk Tomohiro Seto, a trzecie Feyisa Tusse z Etiopii, zwycięzca ubiegłorocznego maratonu w Houston. Arkadiusz Sowa do zwycięzcy stracił 22 sekundy.

W przeciwieństwie do mężczyzn w rywalizacji kobiet pojawiła się jedna, zdecydowana liderka. Była nią Alewtina Iwanowa, zwyciężczyni maratonu w Nagano z poprzedniej edycji. Rosjanka uzyskała czas 2:26:39. Drugą pozycję zajęła Kate Smyth z Australii (2:28:52), a trzecią Dorota Gruca (2:31:54). Naszej reprezentantce do wypełnienia wyznaczonego przez PZLA minimum olimpijskiego zabrakło około dwóch minut. Jej rekord życiowy z mistrzostw świata w Helsinkach to 2:27:46 (2005).