20230827RO 07000431
30 sierpnia 2023 Artur Kozłowski Sport

Kenia wygrywa biegową klasyfikację medalową na Mistrzostwach Świata

Pod względem zdobyczy medalowych Mistrzostwa Świata w Budapeszcie zostały zdominowane przez Stany Zjednoczone, które przywiozły aż 29 medali. Zupełnie inaczej przedstawia się biegowa tabela medalowa, która uwzględnia biegi średnio i długodystansowe. Wydawało się, że po wielu aferach dopingowych Kenia jest mocno w odwrocie, a tymczasem to właśnie ten afrykański kraj wygrał biegową klasyfikację.

Biorąc pod uwagę biegi na 800m, 1500m, 5000m, 10000m, a także biegi przeszkodowe i maraton otrzymujemy pełny obraz aktualnego stanu biegów na świecie. Zwycięska w klasyfikacji medalowej reprezentacja USA w klasyfikacji biegowej zamyka tabelę z jednym brązowym medalem Athing Mu w biegu na 800 metrów.

Odwieczną walkę Kenii z Etiopią wygrywa kolejny raz Kenia, która jako jedyna zdobyła 3 złote medale – 2 medale Faith Kipyegon na 1500 i 5000 metrów, ale także złoto Mary Moraa na 800 metrów. Kenia zdobyła również najwięcej medali, bo aż dziesięć.

Po dwa złote medale zdobyły reprezentacje Etiopii i Ugandy. Dla Etiopii wygrywały Gudaf Tsegay na 10000 metrów oraz Amane Beriso w maratonie. Dla Ugandy natomiast złota zdobywali Joshua Cheptegei na 10000 metrów oraz Victor Kiplangat w maratonie. Dla Ugandy były to jedyne medale, jakie zdobyli jej reprezentanci.

Najlepszymi europejskimi krajami były Wielka Brytania oraz Norwegia, które zdobyły po 3 medale – po jednym złotym, jednym srebrnym i jednym brązowym.

MS Budapeszt27082023 fotPawelSkraba 12

Gdybyśmy natomiast uwzględnili miejsce urodzenia zawodników, to na czele tabeli pod względem ilości zdobytych medali znalazłaby się Etiopia. Zawodnicy urodzeni w tym kraju zdobywali medale dla Izraela (Maru Teferi srebro w maratonie) oraz dla Holandii (Sifan Hassan srebro na 5000 metrów i brąz na 1500 metrów). Zwyciężczyni biegu na 3000 metrów z przeszkodami Winfred Yavi urodziła się natomiast w Kenii.