17 listopada 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Joe Vigil, najbardziej wpływowych trenerów Ameryki


vilig 280Joe Vigil, jeden z najbardziej wpływowych trenerów w Amerykańskiej historii, został uhonorowany przez swoją Alma Mater, Adams State College w Alamosa w stanie Kolorado. W ostatnią sobotę odsłonięto jego naturalnej wielkości posąg z brązu. Vigil, lat 80, uczył i trenował w Adams od prawie trzech dekad. 

(tu są cztery artykuły z bieganie.pl w których pojawia jego postać:
fragment z Natural Born Runners, Wywiad z Michałem Bartoszakiem, Wywiad z Terrencem Mahonem, artykuł o Treningu wysokogórskim)

„Zwykle stawia się pomniki zmarłym ludziom, a ja jeszcze żyję ” Vigil zażartował podczas ceremonii odsłonięcia. „Mam jeszcze dużo do nauczenia się i wiele do zrobienia. ” Jeśli w swoim życiu pomogliście uczynić choćby jednej osobie życie lepszym to mieliście wspaniałe życie”.

Ponad 300 osób wzięło udział w ceremonii odsłonięcia, w tym olimpijska brązowa medalistka Deena Kastor.

„W imieniu ponad 300 osób, którzy są tu obecni, możemy iść do domu w pokoju, ponieważ mamy wspaniałego człowieka, który pozostawił ślad w naszych sercach i życiu,” powiedziała Kastor. „Powinniśmy stąd odejść z poczuciem obowiązku, aby nauczać w sposób, który przez całe życie robił trener Vigil.”

Vigil jest niezwykłym rekordzistą jako trener w Adams State, w dywizji NCAA . Jego drużyny zdobyły 19 tytułów mistrzostw kraju na bieżni i w przełajach, a relacja wygrane-przegrane Vigila była oszałamiająca 3,014-176 w ponad 28-letnim okresie 1965/93.

Ale to Kastor dokonała tego, co doprowadziło do uznania Vigila w świecie. Vigil przekonał obdarzoną talentem, ale jeszcze nie do końca poświęconą bieganiu (jej wynik na 5000m na studiach to tylko 15:52), żeby z nim trenowała.  W roku 2000, pod jego okiem zrobiła życiówkę na dystansie 5000m z czasem 14:51.62 i na 10000 m  z czasem 31:51.05. Wygrała również amerykańskie kwalifikacje olimpijskie na 10tys m.

W następnym roku w debiutanckim maratonie w Nowym Jorku pobiegła z czasem 2:26:58. Ta siła, którą Kastor włożyła w przygotowania do maratonu przełożyła się na rok 2002, gdzie zdobyła mistrzostwo kraju w przełajach, ustanowiła rekord kraju na 15 km (48:12; obniżony w następnym roku do 47:15), zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata  IAAF w przełajach, osiągnęła najlepszy wynik w roku w biegu ulicznym na 5k (14:54) i ustanowiła rekord kraju na 10000 m (30:50.32).

W 2003 r. Vigil poleciał z Kastor do Anglii na Maraton w Londynie, trzymając wygenerowany przez komputer wykres, który pokazywał, że Kastor może pobiec  2:20. Prawie jej się to udało, pobiła rekord Ameryki 2:21:16 i była trzecia. W następnym roku Kastor zdobyła brązowy medal Olimpijski w maratonie w Atenach. Terrence Mahon przejął trenowanie Kastor w 2005 roku, doprowadzając ją do pobicia amerykańskiego rekordu 2:19:36, zwycięstwa zarówno w maratonie w Chicago i Londynie.

„Nie trenowaliśmy razem z Joe ale często z nim rozmawiałem w pierwszym roku”. Wyjaśnił Mahon.

Podczas swojej kariery, Vigil został wybrany do 18 międzynarodowych sztabów trenerów w tym Igrzysk Olimpijskich (dwukrotnie), IAAF World Cross Country Championships, World Track & Field Championships i Pan Am Games.

Możliwość komentowania została wyłączona.