16 listopada 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Tętno czy Tempo: Jak wybrać?


micoach pace hr comparison

Strefy to bloki, z których zbudowane są wszystkie treningi. Każda strefa i jej kolor reprezentują poziom trudności: Niebieska jest łatwa, Zielona średnia, Żółta trudna, Czerwona maksymalna. W trakcie treningu po prostu stosuj się do wskazówek które usłyszysz w słuchawkach, takich jak: „Przyspiesz do Strefy Zielonej”. Wiesz, że Zielona oznacza średnią intensywnością ale skąd miCoach wie, czy nie biegniesz ze średnią intensywnością? Aby móc Cię trenować, miCoach albo mierzy tempo jakim biegniesz lub jak szybko bije Twoje serce. Bez względu na to, którą z metod wybierzesz (obydwie to świetne opcje) Twoje odczucia i wyniki powinny być takie same. Więc jak wybrać? Przeczytaj…

W oparciu o tętno

Jeśli wybierzesz trening w oparciu o tętno Twoje strefy treningowe zostaną wyznaczone przez strefy, zakresy tętna, które są właściwe dla Twojego organizmu. Ponieważ tętno wskazuje jak ciężko pracujesz to jest dobra metoda zindywidualizowanego podejścia do monitorowania wysiłku. Jest poza tym uniwersalna, stosowana w kolarstwie, narciarstwie czy innych dyscyplinach.

Kompatybilność:
miCoach Pacer (wraz z pulsometrem). Możesz używać treningu w oparciu o tętno z miCoach na komórkę ale ponieważ komórka nie obsługuje odczytu tętna Twoje odczucia będą ograniczone. Dobra opcja to miCoach na komórkę z miCoach wristband (opaska na nadgarstek).

Jak to działa:
miCoach słucha Twojego serca i mówi Ci kiedy przyspieszyć lub zwolnić aby utrzymać się w zalecanej strefie

Przykład:
Twoja Niebieska Strefa to 128-145 uderzeń na minutę. Jeśli miCoach zauważy, że Twoje tętno przekracza 145 poinformuję Cię o konieczności zwolnienia

Początki:
miCoach zaproponuje domyślne strefy tętna na początku ale najlepiej jest wykonać test wstępny. Dane z niego pokażą jak Twoje serce reaguje na zmienny wysiłek i zostaną użyte do spersonalizowania Twoich stref.

Inne korzyści:
Trenowanie w oparciu o tętno bierze pod uwaga jak czujesz się danego dnia. Jeśli czujesz się zmęczony Twoje serce bije nieco szybciej. W rezultacie będziesz biegł nieco wolniej chcąc utrzymać się w swojej strefie. To zapobiega przetrenowaniu. Jeśli natomiast czujesz się świetnie, tętno będzie być może nieco niższe i będziesz mógł biec szybciej chcąc utrzymać się w swojej strefie. Tętno sprawdza się dobrze w pofalowanym terenie. Jeśli napotkasz podbieg nie będziesz musiał zwolnić aby pozostać w strefie.

Rezultaty:
Sprawdzaj swoje wykresy które pokażą Ci jak zmienia się Twoje tętna wraz z poprawianiem się Twojej kondycji. Na przykład na początku chcąc utrzymać się w Niebieskiej Strefie będziesz mógł co najwyżej iść ale wkrótce będziesz mógł już biec.

W oparciu o Tempo

Jeśli zdecydujesz się trenować w oparciu o tempo Twoje strefy będą wyrażone w zakresach tempa (nim/km) które odpowiadają temu jak szybko biegniesz. Bazowanie na tempie jest popularne wśród biegaczy którzy lubią startować w zawodach i rejestrować swoje wyniki, ponieważ tempo wskazuje ile minut potrzebujesz na przebiegnięcie jednego kilometra. Jeśli wolisz używać prędkości a nie tempa, miCoach pokaże Ci ile kilometrów przebiegniesz w ciągu godziny. MiCoach pozwala Ci wybrać Twoje własne ustawienia w menu Settings. To nie ma wpływu na sam trening.

Kompatybilność
miCaoch Pacer (z sensorem tempa), miCoach na komórkę (z GPS)

Jak to działa
miCoach monitoruje Twoje tempo i mówi Ci kiedy przyspieszyć lub zwolnić. Trening reaguje na tempa jakie rejestruje Twój sensor tempa lub GPS. Trening bazujący na tempie wymaga tego, abyś biegał na stosunkowo płaskiej trasie – strefy tempa były zaprojektowane mają to na uwadze.

Przykład
Twoja niebieska strefa może mieścić się w zakresie: 6:13-7:46 min/km. Jeśli wolisz bazować na prędkości Twoja Niebieska Strefa to będzie: 7,73-9,65 km/h. Jeśli miCoach zarejestruje, że biegniesz wolniej niż 7,73 powie Ci abyś przyspieszył.

Jak zacząć
miCoach zaproponuje Ci najpierw domyślne strefy ale najlepiej jest zrobić Test. Dane pokazuję jak Twoje tempo zmienia się na różnych poziomach trudności, co służy do spersonalizowania Twoich stref.

Inne korzyści
Obserwując swoje statystki szybko nauczysz się odczuwania różnych intensywności. Jeśli chcesz startować na zawodach zrozumienie zależności między liczbami pomoże Ci zorientować się na jaki czas, tempo na zawodach powinieneś się nastawiać.

Wyniki
Wraz z postępem Twojej formy, będziesz biegał szybciej odczuwając ten sam wysiłek. Staraj się aktualizować swoje strefy aby na bieżąco odpowiadały Twojemu poziomowi, to pomoże Ci poprawiać się.

Nie możesz się zdecydować?

MiCoach rekomenduje trening w strefach bazujących na Tętnie jeśli używasz miCoach Pacera i Tempie jeśli używasz wersji na komórkę. Bez względu na metodę jaką wybierzesz. Plan treningowy, treningi (wraz z testem) i komendami głosowymi pozostają te same. Więc nie możesz się pomylić. Spróbuj któreś z metod i zobacz jak się z nią czujesz. Możesz zmienić metodę treningową w każdym momencie (w ustawieniach) nawet w środku Twojego planu.

Możliwość komentowania została wyłączona.