Olszanowski 2
2 kwietnia 2024 Artur Kozłowski Sport

Jak się dobrze przygotować do startu w Wings For Life World Run?


Wings For Life World Run to jeden z tych biegów, na które biegacze czekają z zapartym tchem przez cały rok. Nietypowa formuła wydarzenia, gdzie goniący Adam Małysz próbuje dogonić biegnących zawodników, oraz charytatywny wymiar całej akcji powodują, że dla wielu start w Wings For Life World Run jest najważniejszym momentem sezonu. Jak przygotować się do biegu, żeby udanie móc zaprezentować się od strony sportowej, zapytaliśmy Kapitana adidas Runners Poznań Szymona Bytniewskiego.

W tym roku partner techniczny Wings For Life World Run marka adidas uruchomiła dedykowane treningi, w których może uczestniczyć każdy chętny. Treningi odbywają się w trzech lokalizacjach: w Poznaniu, Trójmieście i Warszawie, a zapisać się można w aplikacji: Poznań, Tricity, Warszawa.

adidas AR WingsForLife ALL 4x5 1

Artur Kozłowski: Czy początkujący biegacz, myśląc o pokonaniu takiego minimalnego dystansu 10 kilometrów w ramach Wings For Life World Run, ma szansę go ukończyć? Jakie są warunki, żeby w ogóle myśleć o pokonaniu pierwszych 10 kilometrów?

Szymon Bytniewski: Myślę, że bieg Wings For Life World Run jest taką imprezą, która jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ meta goni nas, a nie my biegniemy do mety. Nie spotkałem się taką atmosferą nigdzie indziej. Zawodnicy rywalizują, ale mają w pamięci, że biegają dla kogoś i identyfikują się z inicjatywą, która przyświeca biegowi Wings For Life World Run.  Dystans 10 kilometrów jest osiągalny dla każdego, kto jest zdrowy i ma zgodę lekarza, do uprawiania sportu i może brać czynny udział w zawodach. Natomiast aby sumiennie przygotować się do biegu na 10 kilometrów, potrzebne są minimum cztery tygodnie treningu. Wystarczyłoby trenować  dwa, trzy razy w tygodniu, obiegać się na tempie, które będziemy musieli utrzymywać w trakcie biegu, zanim dogoni nas Pan Adam Małysz w samochodzie i będziemy mieli okazję z nim zbić piątkę.

Co w przypadku bardziej zaawansowanego biegacza, który jest już bardziej doświadczony i próbuje oszacować tempo, w jakim ma biec? Jak przewidzieć tempo biegu i dystans, w jaki powinniśmy celować w Wings For Life World Run?

Odpowiem krótko, to zależy. To zależy od tego, w jakim momencie swojego treningowego życia jesteśmy, w trakcie przygotowywań do wiosennego półmaratonu, czy raczej przygotowywaliśmy się pod piątkę lub dychę. Myślę, że dystans dla takiego średnio zaawansowanego biegacza wynosi między 20 a 30 kilometrów. Jest on osiągalny, chociaż wiadomo, że dystans 30 kilometrów będzie tym bardziej wymagającym i będzie wymagał od nas lepszego przygotowania i zaopatrzenia się choćby w żele, szczególnie takie, które mamy sprawdzone. To jest jednak wysiłek trwający ponad godzinę, czyli będziemy musieli uzupełnić utraconą energię.  Dlatego myślę, że między 25 a 30 to dla takiego średnio zaawansowanego biegacza legitymującego się życiówką w granicy między 1:30 a 1:40 w półmaratonie, jest dystansem osiągalnym.

Adidas HM Praski 49
Autor: Krzysztof Flis

W tym roku partnerem technicznym biegu jest marka adidas i po raz pierwszy ruszyły dedykowane treningi pod Wings For Life World Run. Na czym one polegają i czy one są ukierunkowane właśnie bardziej na tego początkującego, czy jednak zaawansowanego biegacza?

Nasze treningi w Poznaniu, które prowadzimy razem z Łukaszem Nowakiem, realizujemy w taki sposób, że dzielimy naszych uczestników na trzy grupy: 10, 20 i 30 kilometrów. Skupiamy się tempie, które biegacz będzie musiał utrzymać w trakcie Wings For Life World Run. Razem z crewrunnerami nadajemy tempo danej grupie. Trening trwa od godziny do półtorej, zdarza się, że jest podzielony na dłuższe odcinki. Mogą to być dwa – trzy kilometry w tempie startowym z przerwami w marszu. Mówię tutaj o tej grupie, która będzie się starała osiągnąć 10 kilometrów. Realizujemy również biegi tempowe, czyli po prostu założeniem treningu jest pokonanie dystansu między 5 a 7 kilometrów w tym założonym tempie startowym. Dla takich średniozaawansowanych zawodników to nie jest super angażujący trening, bo jeśli mają przebiec 10-12 kilometrów w tempie, w którym potem pokonają 30 kilometrów, czyli 4:50 min/km, to takie tempo nie jest aż tak wymagające.

Chcąc dobrze przygotować się do biegu, w jakich treningach warto uczestniczyć?

My realizujemy w Poznaniu dedykowane pod Wings For Life World Run treningi wtorkowe i niedzielne. We wtorek są to podbiegi, które realizujemy na odcinku od 100 do 200 metrów, w różnej liczbie powtórzeń, w zależności od zaawansowania zawodnika i od tego, jaki dystans będziemy chcieli pokonać.  W niedzielę realizujemy taki dłuższy bieg w tempie docelowym. Zaczynamy troszkę spokojniej w ramach rozgrzewki, a później już zaczynamy biec prędkością docelową.

Skąd wiadomo jaki trening realizujecie na Waszych spotkaniach adidas Runners?

Harmonogram treningów można znaleźć w aplikacji adidas Running, tam musisz znaleźć naszą społeczność poznańską i wtedy wyświetlą się wszystkie treningi, zaplanowane na dany okres. Nasze spotkania są zróżnicowane i każdy znajdzie coś dla siebie. Trening w czwartek, który nazywamy Runner To Be, polega na kształtowaniu sprawności ogólnej. Wykonujemy ćwiczenia na płotkach, ogólnorozwojowe, skipy, czyli wszystkie dodatkowe elementy, o których biegacze często zapominają, a są one równie ważne. W soboty realizujemy trening jakościowy, zazwyczaj zimą i jesienią to są odcinki interwałowe albo zabawy biegowe, natomiast na wiosnę i na wczesną jesień, w trakcie sezonu startowego, realizujemy odcinki tempowe podporządkowane pod to, do czego nasi runnersi aktualnie się przygotowują, np. odcinki 400-metrowe.

Gdybyś miał doradzać jeszcze biegaczom, którzy są w trakcie przygotowań do Wings For Life World Run, to na co być jeszcze zwrócił uwagę?

Myślę, że ta taktyka żywieniowa jest bardzo ważna przed takimi biegami, które są dłuższe niż 10 kilometrów. Tak naprawdę nie możemy eksperymentować w trakcie biegu w tym zakresie, bo jedzenie i dostarczanie energii powinno być zaplanowane wcześniej i powinniśmy wcześniej być zaopatrzeni w żele, te żele powinny być wcześniej przetestowane. Myślę, że oprócz tego żywienia, oprócz treningu, bardzo ważny jest sprzęt, w którym będziemy realizować ten bieg. Wiem, że teraz wielu biegaczy już ma dostęp i realizuje treningi jakościowe albo po prostu startuje w butach z karbonem. Myślę, że bieg wingsowy jest biegiem, w którym można ze spokojem te buty wykorzystać. Ja pewnie bym biegł w adidas Adios Pro 3. Pamiętajmy o tym, żeby mieć te buty już obiegane, żeby to nie były buty prosto z pudełka. Skarpetki są ważnym elementem ubioru każdego biegacza. Nie ubierajmy się za ciepło. Lepiej, żeby na starcie było nam lekko chłodno, niż żebyśmy się czuli komfortowo.

damianlugowski 8162
Autor: Damian Ługowski

Dla biegnących w Poznaniu, wzdłuż trasy są punkty odżywcze, z których będą mogli korzystać?

Organizatorzy biegu stacjonarnego zapewniają punkty żywieniowe co 5 kilometrów, gdzie do dyspozycji ma być woda, napój energetyczny i banany, więc biegacze na pewno będą mieli okazję z tego skorzystać. 

Co roku mamy też coraz więcej grup biegowych i nowych lokalizacji, w których biegacze się mogą spotkać i wspólnie pokonywać

Tak, można biec z tą aplikacją, można dołączyć do grup w wielu miastach. Wszędzie jest fajnie, bo możemy w słuchawkach słyszeć doping, a atmosferę tworzą wszyscy biegacze.

Jakie widzisz największe braki jako trener wśród osób, które przychodzą do Ciebie na treningi czy wśród ogółu społeczności biegowej?

Myślę, że bardzo często zapominamy o tym (nie tylko początkujący biegacze), że biegacz sam w sobie powinien być sprawny i powinniśmy być w stanie wykonać większość ćwiczeń, powinniśmy być sprawni. Biegacze mają problemy z najprostszymi ćwiczeniami jak choćby krążenie prawą ręką w przód jednocześnie z lewą do tyłu i na odwrót. Często ludzie, którzy przychodzą do nas na treningi, są zdziwieni, że polubili bieganie. Trening sam w sobie jest ważny, ale też musimy pamiętać o tych właśnie ćwiczeniach dodatkowych, o poprawnej rozgrzewce, która na pewno nas przesunie do przodu. Pamiętajmy, że nie wolno zaczynać biegu od szybkiego pierwszego kilometra. Dostępne są rollery i masażery, używajmy ich częściej. Natomiast myślę, że to ćwiczenia sprawnościowe są często zaniedbane i powinny być wpajane wszystkim biegaczom, niezależnie od poziomu.

Adidas zdjecia kapitani crew 18
Autor: Agata Ostrowska

Każdy biegacz, który przyjdzie na Wasze zajęcia, może również zadawać Wam pytania? Doradzacie też na bieżąco zawodnikom?

Tak, jesteśmy otwarci. Łukasz jest olimpijczykiem z ogromnym doświadczeniem, cały czas się dokształca i sam nieźle biega. Ja też staram się dzielić moją wiedzą trenerską i moimi doświadczeniami, miałem okazję obserwować zawodników z reprezentujących różny poziom sportowy i wiem jakie błędy można popełnić. Chętnie udzielamy rad treningowych czy około treningowych, jesteśmy otwarci i też lubimy na te tematy rozmawiać. Dużo zawdzięczam dziadkowi, z jego rad i doświadczenia czerpię cały czas.

Co trzeba zrobić, żeby do przyjść do Was na zajęcia?

Aby uczestniczyć w naszych zajęciach, należy zapisać się w aplikacji, a nawet jak nie potrafimy się zapisać przez aplikację, to my też pomożemy na miejscu. My spotykamy się w 90% na stadionie na Golęcinie przy ulicy Warmińskiej 1. lub  nad Maltą. Nasze namiary są na grupie Facebookowej. Zawsze odpowiemy, jak jest jakiś problem. Natomiast najprostszą droga to jest właśnie aplikacja, tam znajdziemy lokalizację, godzinę oraz plan treningu

Dziękuję bardzo za wywiad!

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl