15 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jak powiedział, tak zrobił – fotoreportaż


Artur Kuciapski przyjechał do Tallinna na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy jako lider tabel oraz główny kandydat do złotego medalu na 800 metrów. Podopieczny Andrzeja Wołkowyckiego, jako niespodziewany wicemistrz Europy z Zurychu, musiał udowodnić, że jest w stanie poradzić sobie z presją i oczekiwaniami kibiców. Motywację po kontuzji, która wykluczyła go z sezonu halowego, miał bardzo dużą. W Tallinnie miał jasny cel – zdobyć złoty medal. Ta sztuka nie udała mu się dwa lata wcześniej, gdy w finale 800 metrów przybiegł dopiero ósmy. Przyrzekł sobie, że w kolejnym starcie Młodzieżowych Mistrzostw Europy to on wysłucha Mazurka Dąbrowskiego na najwyższym stopniu podium.

DZIEŃ PIERWSZY

Biurko w hotelowym pokoju Artura. Numerek startowy, porcja przekąsek w postaci bananów.

2 min
Artur w drodze na rozgrzewkę przed biegiem eliminacyjnym, który zazwyczaj kosztuje najwięcej nerwów. W tle Karol Konieczny, który pobiegnie w innej serii eliminacyjnej.
3 min
Rozgrzewka Artura trwa zazwyczaj ponad godzinę. Zaczyna ją od 15 minutowego truchtu, potem przechodzi do ćwiczeń rozciągających statycznych i w ruchu oraz przebieżek.
4 min
Ziewanie na rozgrzewce to oznaka stresu i zdenerwowania przed startem.
5 min
Przed samym startem Artur skupia się wyłącznie na zadaniu, jaki ma wykonać. Stara się rozluźnić i przywołać jak najbardziej pozytywne myśli i skojarzenia. Powtarza sobie w myślach motywujące cytatu lub słowa modlitwy.

6 min

Po biegu eliminacyjnym trener Andrzej Wołkowycki powie do swojego zawodnika – „Ale żeś się plątał!”. Artur finiszował po trzecim torze, nadrabiając dystans. Na szczęście rywale nie byli w stanie go dogonić i Polak awansował do półfinału z pierwszej pozycji.

7 min

Bieg eliminacyjny kosztował go najwięcej sił. Po biegu czuje mocny ból nóg.
8
Po eliminacjach widać już pierwsze rozluźnienie. Artur słucha komentarzy przyjaciół z reprezentacji na temat swojego biegu. Dominika, która oglądała bieg z trybun, mówi, że ten finisz kosztował ją nieco nerwów.
9

DZIEŃ DRUGI

Atmosfera w reprezentacji jest bardzo dobra. Czuć wzajemne wsparcie. Są żarty, zabawne docinki, rozmowy. Artur mieszka w pokoju z Karolem Koniecznym, a Sofia Ennaoui jest ich sąsiadką. Z 6 piętra jadą na 2, aby zjeść obiad.
10 min
W dniu biegu półfinałowego chłopaki są dobrej myśli. Na obiad obowiązkowo ryż z kurczakiem, ewentualnie makaron z rybą na parze.
11 min
W trakcie zawodów bardzo ważne jest właściwe nawadnianie organizmu. W stołówce sportowcy mają wodę i izotonik. Artur bardzo pilnuje, żeby się nie odwodnić.
12 min
Po obiedzie Artur odpoczywa z wyciągniętymi nogami, ale nie ucina sobie drzemki. Zdarza mu się to tylko, gdy jest bardzo zmęczony.
13 min

Bieg półfinałowy.

Artur przed biegiem często kładzie rękę na sercu. Okazuje się, że pod spodem ma przyczepiony medalik. Dostał go na obozie w Wiśle od księdza, który przyszedł z grupą fanów na stadion po autograf.

15 min

16 min
Bieg półfianłowy wypada świetnie. Artur od początku bierze na siebie nadawanie tempa i kontrolując rywali zwycięża.
17 min

18 min
Niestety awansu nie udaje się wywalczyć Karolowi Koniecznemu. Artur naprawdę się przejmuje i pociesza kolegę słowami „Nie martw się Karol, ja tu się za nas odegram”.
19 min

20 min
W noc przed finałem Artur źle śpi. W Tallinie ogólnie ma problemy ze snem i zasypia dopiero o 2 w nocy. Wstaje o 10 rano.
21 min

DZIEŃ TRZECI

Niedziela – czas na finałowy bieg na 800 metrów i 1500 metrów. Sofia Ennaoui, faworytka do złota na 1500 m, mówi do Artura: „Musimy to wygrać!”. Nawzajem siebie motywują i wspierają. Na start Artur zakłada tę samą koszulkę reprezentacyjną, którą miał podczas Mistrzostw Europy w Zurychu.
22 min
Przed rozgrzewką Artur rozmawia z trenerem Andrzejem. Ustalają taktykę, że Artur ma biec w pierwszej czwórce, kontrolować i rozegrać bieg na końcówce.

23 min

Wyjście z call romu na stadion.
24 min
Ostatni gwizdek przed startem.
25 min
Pełna mobilizacja i myśl, żeby mieć już ten bieg za sobą.

26 min

Pierwsze koło. Artur na czele stawki. Słychać ogłuszający ryk kibiców i dzwonek, obwieszczający finałowe okrążenie.
27 min
Walka do ostatnich metrów.
28 min
Ulga.
29 min
Moment oczekiwania na potwierdzenie wyniku
30 min
Po prostu radość.
31 min
Gdzie jest flaga?
32 min
Kto jest mistrzem?
33 min
Młodzieżowy Mistrz Europy – Artur Kuciapski.
34 min
Mazurek Dąbrowskiego zgodnie z planem.

35 min

Gratulacje od rywali.
36 min
Artur wśród kolegów i koleżanek z reprezentacji. Tego dnia odbierze jeszcze wiele telefonów i będzie musiał odpowiedzieć na wiele sms-ów.
37 min

Możliwość komentowania została wyłączona.