utmb2
19 maja 2023 Karolina Obstój Sport

Jak dostać się na najpopularniejszy festiwal biegowy Ultra-Trail du Mont-Blanc?


UTMB cieszy się bardzo dużą popularnością i rozpoznawalnością wśród biegaczy i nie tylko. Myśl o udziale w tym festiwalu elektryzuje nie tylko amatorów, ale także elitę, dla której biegi rozgrywane podczas UTMB są często ważniejsze od imprez typu Mistrzostwa Europy czy Świata. Poniżej przybliżamy Wam zasady, których spełnienie może umożliwić Wam start w UTMB. “Może”, bo trzeba mieć jeszcze szczęście w losowaniu.

Jak przystało na renomowany festiwal, żeby znaleźć się na liście startowej trzeba spełnić szereg wymagań. Spore zmiany w tym zakresie zaszły, kiedy partnerem UTMB został Ironman Z marketingowego – i finansowego – punktu widzenia, UTMB rozegrało to po mistrzowsku. Festiwal biegowy odbywający się w Chamonix jest finałem serii UTMB, a żeby się do niego zakwalifikować trzeba wziąć udział biegach (najlepiej w kilku) z serii UTMB World Series Event. Warunki te dotyczą udziału w UTMB, CCC i OCC (na pozostałe dystanse trzeba spełnić inne wymagania). Jednak to nie koniec, ponieważ trzeba jeszcze zostać wylosowanym. Żeby przystąpić do losowania trzeba spełnić oba warunki:

  1. mieć ważny UTMB Index,
  2. posiadać minimum jeden Running Stone.
salomon

UTMB Index

Organizacja UTMB opracowała swój system oceniania poziomu osiągnięć każdego biegacza – UTMB Performance Index. Jest to system niemal identyczny do punktacji ITRA. 

  • Ważny Indeks UTMB uzyskuje się poprzez ukończenie co najmniej jednego biegu UTMB World Series lub innego biegu, który jest punktowany w UTMB Index (odpowiednie oznaczenie i informacja na stronie organizatora) w odpowiedniej kategorii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. 
  • Indeks, który uzyskujesz, jest powiązany z przebiegniętym dystansem wyścigu. Kategorie wyścigów to: 20 km, 50 km, 100 km i 100 mil (170 km). Musisz upewnić się, że wybrana przez Ciebie trasa jest punktowana w UTMB Index i w kategorii, która Cię interesuje. Przykładowo, jeśli chcesz wziąć udział w biegu na 170 km UTMB, musisz zdobyć ważny Indeks dla biegu na tym dystansie, czyli przebiec bieg sygnowany znakiem 100M. 

Tu możesz sprawdzić swój UTMB Index.

Running Stone

Zbieranie Running Stones to drugi warunek, jaki trzeba spełnić, żeby wziąć udział w loterii będącej przepustką do udziału w finale UTMB.

  • Żeby wziąć udział w losowaniu wystarczy mieć tylko 1 Running Stone zdobyty w ciągu ostatnich dwóch lat. 
  • Running Stones kumulują się i każdy Running Stone daje dodatkową szansę na wylosowanie. Na przykład, jeśli posiadasz 10 Running Stones, masz 10 szans na wylosowanie. 
  • Running Stone można otrzymać tylko za ukończenie biegów w kategorii 20K, 50K, 100K lub 100M podczas zawodów UTMB World Series Event lub UTMB World Series Major. 

Losowania na tegoroczne UTMB już dawno za nami, ale jeśli marzy się Wam udział w UTMB w 2024 r. lub kolejnych latach, to o UTMB Index i zbieranie Running Stones warto zadbać już teraz.

This is trailrunning 1 fot. Salomon by Golden Goat Production

Elita

Najlepsi biegacze mogą wywalczyć bezpośredni “bilet” na UTMB, bez konieczności brania udziału w losowaniu. 

  • Prawo startu na UTMB uzyskuje TOP3 kobiet i mężczyzn w ramach UTMB World Series Events  oraz TOP10 kobiet i mężczyzn w ramach UTMB World Series Majors. 
  • Znaczenie ma kategoria biegu – przykładowo TOP3 w biegu z kategorii 50K otrzymuje miejsce w biegu OCC (odpowiadającego kategorii 50K).

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.