adam
19 maja 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Gwiazdy pobiegną w Manchesterze, wśród nich Adam Nowicki


W niedzielę odbędzie się 20. edycja Great Manchester Run na dystansie 10 kilometrów. Na listach startowych znajduje się wiele gwiazd z Mohamed Farahem i Hellen Obiri na czele. Polskę reprezentować będzie Adam Nowicki, którego rekord życiowy z ubiegłego roku wynosi 28 minut i 44 sekundy.

Dla Mo Faraha będzie to przedostatni wyścig w karierze. Z kolei Obiri postara się obronić tytuł sprzed roku. Kenijka wygrała z czasem 30:15 i o cztery sekundy pokonała Eilish McColgan, która poprawiła wówczas rekord Wielkiej Brytanii. Obiri jest ostatnio w znakomitej formie, a w zeszłym miesiącu wygrała maraton w Bostonie. Tym razem nie będzie rywalizować z McColgan, która zmaga się z kontuzją kolana.

Zagrozić Kenijce może jej rodaczka Peres Jepchirchir. Mistrzyni olimpijska w maratonie była rok temu trzecia w Londynie. O podium powalczy też srebrna medalistka mistrzostw świata na 5000 m z 2015 roku Etiopka Senbere Teferi.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to tutaj wśród faworytów jest Callum Hawkins. Szkot może się pochwalić życiówką wynoszącą 28:02. Tylko o sekundę gorszy rekord ma inny z Brytyjczyków Marc Scott, który wygrał tę imprezę w 2021 roku.

Wracając do Faraha to ten miesiąc temu uzyskał w Gabornie czas 30:41, a ponadto zajął 9. miejsce na Maratonie Londyńskim, więc na pewno ma apetyt, żeby poprawić nastroje kibiców. Gospodarze muszą się też liczyć z silnym duetem z Australii. Chodzi o Jacka Raynera, który rok temu był drugi. Mocny będzie też rekordzista Australii na 1500 m i 3000 m Stewart McSweyn. Stawkę zawodników, mogących powalczyć o czołowe lokaty uzupełnią też ubiegłoroczny triumfator maratonu w Osace Japończyk Gaku Hoshi oraz reprezentant Ugandy Victor Kaplangat.

W ramach imprezy odbędzie się też wyścig na wózkach inwalidzkich. Tutaj faworytami są: Sean Frame, Johnboy Smith i Simon Lawson. Ponadto w programie znalazły się też półmaraton, a także Mini i Junior Greach Manchester Run.

Bieg kobiet na 10 km wystartuje o 11:15. Kwadrans później pobiegną mężczyźni.

Śledzenie wyników mężczyzn

Śledzenie wyników kobiet

Zdjęcie główne: Adam Nowicki / Facebook

Możliwość komentowania została wyłączona.