11 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

II ORLEN Warsaw Marathon już w ten weekend – co nas czeka?


Już w najbliższy weekend odbędzie się druga edycja, drugiego warszawskiego maratonu – ORLEN Warsaw Marathon. Pierwsza edycja imponowała nieznanym dotąd w Polsce organizacyjnym rozmachem, gigantycznym biegowym miasteczkiem, ale raziła kilkoma logistycznymi wpadkami podczas samych zawodów. Jak będzie tym razem? Wszystko wskazuje na to, że jeszcze lepiej.

owm1.jpg
fot. LIVE

W ramach II ORLEN Warsaw Marathon odbędą się trzy biegi – charytatywny marszo-bieg w sobotę oraz wyścig na 10 km oraz maraton w niedzielę.

Dokładny harmonogram zawodów

2 kwietnia 2014 r. (sobota)

15:00 – Start Biedronka Pasta Party oraz zakończenie rejestracji na Marszobieg 4,6 km w Biurze Zawodów
16:00 – Zbiórka uczestników Charytatywnego Marszobiegu 4,6 km „Bieg na TAK! Biegam Bo Lubię” (Pl. Zamkowy)
17:00 – Start Charytatywnego Marszobiegu 4,6 km „Bieg na TAK! Biegam Bo Lubię”
20:00 – Zakończenie Biedronka Pasta Party
22:00 – Zakończenie rejestracji na ORLEN Warsaw Marathon i Bieg na 10 km w Biurze Zawodów

13 kwietnia 2014 r. (niedziela)

08:00 – 09:00 – Zbiórka uczestników biegu ORLEN Warsaw Marathon oraz Biegu na 10 km w strefach startowych
08:43 – Start ORLEN Warsaw Marathon dla zawodników na wózkach handbike
08:50 – 09:05 – Rozgrzewka w strefach startowych
09:30 – Start ORLEN Warsaw Marathon oraz Biegu na 10 km
11:00 – Dekoracja zawodników Biegu na 10 km (przy bramie mety)
11:10 – Zamknięcie trasy Biegu na 10 km
11:15 – Dekoracja zawodników ORLEN Warsaw Marathon na wózkach handbike
11:30 – 12:00 – Losowanie samochodu smart fortwo coupe (Bieg na 10 km)
13:00 – 13:30 – Dekoracja zwycięzców ORLEN Warsaw Marathon
15:30 – Zamknięcie trasy ORLEN Warsaw Marathon i losowanie Mercedesa GLA (ORLEN Warsaw Marathon)
16:00 – Zakończenie ORLEN Warsaw Marathon

Bardzo wysoki poziom sportowy maratonu

Jeżeli chodzi o biegaczy zagranicznych, o zwycięstwo w II OWM walczyć będą Ukrainiec Dmytro Baranovskyy (rekord życiowy 2:07:15) oraz grupa długodystansowców afrykańskich, którzy mogą pochwalić się znakomitymi czasami: Tadese Tola (Etiopia, 2:04.49), Levy Matebo Omari (Kenia, 2:05:16), Megersa Bacha (Etiopia, 2:06:56), John Kipkorir Komen (Kenia, 2:07:13), Jakob Korir Cheshari (Kenia, 2:07:46), Gilbert Chepkoweny (Kenia, 2:08:16) oraz Sisay Lemma (Etiopia, 2:09:02) – ubiegłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon. Wśród kobiet o wyniki walczyć będą m.in. Etiopka Askale Magarsa Tafa z rekordem 2:21:31 oraz Kenijka Rebecca Chesire mająca na koncie wynik 2:27:52.

czolowka orlen
– Cieszę się, że ORLEN Warsaw Marathon staje się imprezą przyciągającą zawodników światowej klasy. – mówi Leszek Kurnicki, szef komitetu organizacyjnego ORLEN Warsaw Marathon – Zależy nam na tym, aby z roku na rok rósł poziom sportowy imprezy i stawała się ona coraz bardziej rozpoznawalna na świecie. Naszą ambicją jest wpisanie się do światowego kalendarza masowych biegów długodystansowych.
Na starcie pojawią się także Polacy, w tym czołowy europejski maratończyk, Henryk Szost (rekord życiowy 2:07:39). – Cieszę się, że będę mógł stanąć na starcie ORLEN Warsaw Marathon po raz drugi, tym bardziej, że w poprzedniej edycji pokonała mnie kontuzja – wspomina Henryk Szost. – Jestem mocno zmotywowany, aby tym razem pokazać się z jak najlepszej strony. Liczę, że pozostali pasjonaci biegania, którzy  pojawią się na starcie 13 kwietnia, również dadzą z siebie wszystko! 

Wśród kobiet zobaczymy m.in. dwie znakomite polskie biegaczki – Iwonę Lewandowską oraz Katarzynę Kowalską (maratoński debiut).

Szybka trasa, lepsze czasy
OWM2014_mapa_trasy_42km.pngPrace nad przebiegiem trasy maratonu skoncentrowane były na uzyskaniu jak najbardziej płaskiego profilu. Zawodników czeka tylko jeden wyraźny podbieg w okolicy 9 km trasy, na ul. Idzikowskiego. Uczestnikom powinny pomóc także szerokie ulice na całej długości trasy, dwa zbiegi (na odcinku ok. 5 km i półmaratonu), a także długie proste, dzięki którym łatwiej utrzymać stałe tempo biegu.
– Trasa uległa znacznej poprawie pod kątem szybkości i daje realną szansę na osiągnięcie dobrych wyników. Niebawem ogłosimy pierwsze nazwiska zawodników elity, ale już mogę zdradzić, że wśród najlepszych maratończyków na świecie ponownie zobaczymy Henryka Szosta, zawodnika Grupy Sportowej ORLEN – powiedział Leszek Kurnicki, szef komitetu organizacyjnego ORLEN Warsaw Marathon.
Maratończycy wystartują spod Stadionu Narodowego, ze wschodniej jezdni ul. Wybrzeże Szczecińskie. Trasa przebiegnie przez dzielnice Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Kabaty, Wilanów i Pragę. Meta znajdzie się w Miasteczku Biegacza zlokalizowanym na błoniach Stadionu Narodowego, tak jak podczas pierwszej edycji ORLEN Warsaw Marathon.

Doping dla biegaczy

Na trasie zostaną zorganizowane Strefy Kibica, wspólnie z czterema dzielnicami, przez które przebiega trasa maratonu. Znajdą się one na Mokotowie, Ursynowie, Śródmieściu oraz w Wilanowie i będą czynne 13 kwietnia w godzinach 9:30 – 14:30. Kibice, oprócz dopingowania zawodników, będą mogli na miejscu skorzystać z bezpłatnych badań medycznych, honorowo oddać krew, posłuchać dobrej muzyki, wziąć udział w rywalizacji w rowerowym spinningu i wielu konkursach z nagrodami. Przy ul. Pięknej i Myśliwieckiej (3 i 37 km trasy maratonu) znajdą się także dwie Muzyczne Sceny Trójki, na których zagrzewać maratończyków do walki będą zespoły L. Stadt, The Rookles, Plastic, Biff oraz Shamboo z Muńkiem Staszczykiem. Piątą Strefą Kibica będzie Miasteczko Biegaczy na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie zbudowane zostaną trybuny przy mecie ORLEN Warsaw Marathon. W strefach bezpłatnie rozdawane będą gadżety, które pomogą podgrzać sportowe emocje. 

OWM 21042013 fot.D.Kramski LIVE 3181
fot. D.Kramski, LIVE

Co dwa kilometry na trasie koronnego dystansu staną artyści ORLEN Marathon Jam Session, muzycznego projektu realizowanego we współpracy z radiową Trójką i dziennikarzem muzycznym Piotrem Stelmachem. Z ponad 100 zgłoszeń wybranych zostało 20 młodych, obiecujących polskich kapel, które zagrają dla maratończyków i kibiców. Reprezentują one najróżniejsze gatunki muzyczne, począwszy od rocka, przez Indie, na hip hopie skończywszy. 

Bieganie.pl na OWM

Na trasie biegu znajdzie się też ekipa dziennikarsko-reporterska Bieganie.pl. Dodatkowo, w zawodach wystartuje 25 wybranych w konkursie biegaczy, którzy będą reprezentowac nasz portal. Wszyscy będą mieli na sobie oficjalne koszulki portalu, które każdy z Was może kupic na EXPO OWM, na stoisku FORPRO!

KOSZULKI_b.jpg
Więcej informacji:

Możliwość komentowania została wyłączona.