5 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Henryk Szost za Zakrętem Śmierci – wideoreportaż


Leżąca 130 km od Wrocławia Szklarska Poręba. Właśnie tu od lat przyjeżdżają trenować biegacze długodystansowi z całej Polski. Legenda głosi, że specyficzny mikroklimat sprawia, że warunki w Szklarskiej są niczym w alpejskich stacjach wysokogórskich, choć leży nie wyżej niż 800 m.n.p.m.

Nie wiadomo ile w tym prawdy ale prawdą jest, że od lat przyjeżdżają tu najbardziej utytuowani Polscy długodystansowcy, chyba jednak głównie ze względu na dobrą biegową infrastrukturę, górskie długie i wygodne trasy świetnie nadające się do biegania, stadion lekkoatletyczny.

Wyczynowi maratończycy szczególnie upodobali sobie kilkukilometrowy fragment asfaltowej drogi biegnącej zboczem gór Izerskich w stronę Świeradowa Zdroju, za tak zwanym „Zakrętem Śmierci”. 7 i 5 kilometrowy odcinek drogi oznaczony jest co 500 m. To tutaj trenują najlepsi biegając czasami wiele kilometrów tam i z powrotem.

Będąc tam byliśmy świadkami jak trening, na nieco ponad miesiąc przed Maratonem w Fukuoce (3 grudnia), wykonuje rekordzista Polski w maratonie – Henryk Szost.

Była to forma treningu interwałowego gdzie przerwa odpoczynkowa nie była klasycznym odpoczynkiem ale tylko obniżeniem prędkości. Poniżej graficzne zobrazownie tego treningu.

Zapraszamy was do obejrzenia wideorelacji z tego treningu. Dla tych, którzy nigdy  nie widzieli jak wygląda słynne wśród polskich maratończyków miejsce przygotowaliśmy bonus w postaci wirtualnej wycieczki turystyczno-krajoznawczej.

Reportaż – Trening interwałowy Henryka Szosta za Zakrętem Śmierci

A już w najbliższy czwartek rozmowa z Henrykiem Szostem oraz wielki quiz.

Henryk odpowiadał na 20 pytań. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie jakich odpowiedzi udzielił Henryk. Będą nagrody oczywiście od Nike. Przy okazji pytanie do Was – czy bardziej atrakcyjną nagrodą byłaby kurtka Nike FLASH, czy buty z zimowej kolekcji (także fluorescencyjne). Prosimy o wypowiedzi na forum.

Mini Quiz zakończony.

Będąc w Szklarskiej Porębie i nagrywając rozmowę z Henrykiem okazało się, że jest tam akurat grupka czołowych polskich zawodników. Zrobiliśmy QUIZ, który wygrał: Mariusz (jako pierwszy podał poprawne przypisanie wyników do sylwetek) z poniższego zdjęcia.

Można było to wymyśleć w następujący sposób.

1) Trzeba było zorientować się co to za zawodnicy co nie było chyba bardzo trudne, zawsze do dospozycji jest lista polsich ALL-TIME w maratonie z bazy PRO: Mężczyźni, Kobiety.

2) Dosyć łatwo było można na zdjęciu zlokalizować małżeństwo – stoja blisko siebie, przytuleni. (choć wszyscy są trochę przytuleni). Paweł mężczyzna – wyższy, Olga dziewczyna niższa.

3) Henryk – najwyższy

4) Kształt czaszki Arka Gardzielewskiego – łatwo rozpoznawalny 🙂

5) Fryzura Mariusza Giżyńskiego – też łatwa do rozpoznania

6) Zawsze modny i stylowy Michał Kaczmarek w bluzie z szerokiem kołnierzem

7) No i trzeba było strzelić – gdzie Grzegorz Gajdus a gdzie Błażej Brzeziński, ale jako, że Grzegorz jest tam jako trener można było zakładać, że jest z boku a nie w środku.

No i zagadka rozwiązana. Wygrał MARIUSZ.

A wielki QIUZ z Henrykiem Szostem w roli głównej już w najbliższy czwartek wieczorem, do tej pory macie czas dowiedzieć się o Henryku wszystkiego czego możecie.

Możliwość komentowania została wyłączona.