9 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Halowe Mistrzostwa Świata w Walencji – dzień III

W ostatnim, kończącym 12. Halowe Mistrzostwa Świata, dniu zawodów najważniejszym wydarzeniem było poprawienie przez Jelenę Sobolewą z Rosji własnego rekordu świata w biegu na 1500 metrów. Wiele emocji dostarczyły także biegi finałowe na 400 i 800 metrów. Wśród konkurencji poza biegowych na uwagę zasługują zwycięstwa Jewgenija Łukanienko w skoku o tyczce (5.90), Naide Gomes w skoku w dal (7.00), Valerie Vili w pchnięciu kulą (20.19), Blanki Vlašic w skoku wzwyż (2.03), Bryana Claya w siedmioboju i Phillipsa Idowu w trójskoku (17.75).

Polacy w niedzielę startowali jedynie w sztafetach. Lepiej spisała się drużyna męska, która zajęła czwarte miejsce. Panie uplasowały się na szóstej pozycji. Poniżej raport z każdej konkurencji biegowej.

400 metrów kobiet – finał

Olesja Zykina zwyciężyła w wewnętrznym pojedynku Rosjanek w finałowym biegu na 400 metrów kobiet. Liderka list światowych wyrównując swój najlepszy tegoroczny rezultat 51.09 o jedną setną sekundy pokonała dwukrotną mistrzynię świata z hali – Natalię Nazarową. Brązowy medal wywalczyła Amerykanka Shareese Woods (51.41 – nowy rekord życiowy).

Bieg rozpoczął się od bardzo mocnego startu Zykiny, która pierwsze okrążenie pokonała w czasie 23.73. Druga na półmetku była Nazarowa, a trzecia Woods. Pomimo bardzo agresywnego ataku Nazarowej na ostatniej prostej nie udało się jej wyprzedzić swojej rodaczki.

Złoty medal zdobyty przez Zykinę jest jej drugim medalem halowych mistrzostw świata wywalczonym indywidualnie. Wcześniej w 2001 roku była trzecia z czasem 51.71. Zwyciężyła wówczas Sandie Richards z Jamajki, a srebrny medal przypadł drugiej z Rosjanek Oldze Kotlarowej. Łącznie Rosjanki wywalczyły już 10 medali w tej konkurencji.

400 metrów mężczyzn – finał

Po bardzo zdecydowanym i wyczekiwanym do ostatnich 60 metrów ataku, Tyler Christopher został zdecydowanym zwycięzcą biegu na 400 metrów. 24-letni Kanadyjczyk uzyskał najlepszy w tym roku na świecie – 45.67. Srebrny medal przypadł Szwedowi Johanowi Wissmanowi, natomiast brązowy, trzeciemu także przed dwoma laty, Chrisowi Brown z Bahamów.

Początek rywalizacji należał do Wissmana, który razem z Brownem skutecznie przyblokował Christophera po pierwszym okrążeniu. Taktyka Szweda okazała się jednak niewystarczająca do pokonania świetnie dysponowanego Kanadyjczyka, który na ostatniej prostej zdecydowanie wyprzedził swoich rywali.

Dla złotego medalisty był to pierwszy medal na poważnej imprezie wywalczony pod dachem. Dotychczas największym jego osiągnięciem był brązowy medal zdobyty w Helsinkach podczas mistrzostw na otwartym stadionie w 2005 roku. W Osace Christopher był szósty.

800 metrów kobiet – finał

Niezwykle ciekawy przebieg i niespodziewaną zwyciężczynię miał dzisiejszy finałowy bieg na dystansie 800 metrów kobiet. Nie siedmiokrotna halowa mistrzyni świata Maria Mutola, nie faworyzowana Hiszpanka Mayte Martinez, a Tamsyn Lewis z Australii została złotą medalistką zawodów. Srebro wywalczyła Ukrainka Tetiana Perlyuk, natomiast brąz Maria Mutola.

Rywalizacja rozpoczęła się bardzo spokojnie. Tempo biegu nie było porywające, o czym świadczy międzyczas z półmetka – 1:03.11. Jednak już w okolicach 500-metra do ataku poderwały się zarówno Mayte Martinez, Tetiana Petlyuk i atakująca po zewnętrznej Tamsyn Lewis. Mutola na moment została przyblokowana, co zaważyło na jej ostatecznej porażce. Posiadająca przeszłość w biegach na 400 metrów, Australijka Lewis najlepiej wykorzystała swoje zdolności sprinterskie i pierwsza wbiegła na metę. Był to pierwszy jej tak duży sukces na arenie międzynarodowej.

3000 metrów mężczyzn – finał

Rywalizacja mężczyzn na najdłuższym dystansie mistrzostw przyjęła charakter pojedynku pomiędzy zawodnikami z Etiopii i Kenii. Reprezentanci tych dwóch krajów zajęli pierwsze cztery pozycje wyraźnie pokonując resztę rywali. Halowym mistrzem świata został Tariku Bekele, młodszy brat mistrza świata z 2006 roku – Kenenisy. Po srebro sięgnął znany przeszkodowiec Paul Kipsiele Koech, natomiast brąz przypadł młodemu Abrehamowi Cherkos.

Podobnie jak we wczorajszym finale kobiet bieg rozpoczął się bardzo spokojnie. Pierwszy kilometr czołówka pokonała w czasie 2:48.58, wówczas na prowadzeniu znajdował się Niemiec Arne Gabius, który jednak ostatecznie rywalizację ukończył na ostatniej pozycji. Po 1500 m tempo biegu zaczęło wzrastać, a na prowadzeniu utrzymywała się tylko piątka zawodników: Bekele, Cherkos, Koech, Soi i Craig Mottram. Decydujące rozstrzygnięcia miały miejsce na około 4 okrążenia do końca, kiedy to na prowadzenie wyszedł Tariku Bekele. Etiopczyk ostatni kilometr pokonał w czasie 2:22.52 pokonując o 0.82 Koecha i o 1.73 swojego rodaka Feleke. Czwartą pozycję zajął drugi z Kenijczyków Edwin Soi, a piątą Australijczyk Craig Mottram.

4x 400 metrów kobiet – finał

Bez niespodzianek zwycięstwem Rosjanek z czasem 3:28.17 zakończył się finał biegów sztafetowych 4x 400 metrów kobiet. 7-krotne złote medalistki halowych mistrzostw świata w składzie Julia Gushchina, Tatiana Lewina, Natalia Nazarowa i Olesja Zykina do bogatej kolekcji swojej reprezentacji dołożyły ósmy złoty krążek, wyprzedzając jednocześnie najlepszą pod tym względem Marię Mutolę. Srebrne medale zdobyły Białorusinki, a brązowe Amerykanki.

Niestety nie najlepiej zaprezentowały się nasze reprezentantki, która zajęły ostatnią, szóstą pozycję. Polki w składzie Agnieszka Karpiesiuk, Ewelina Sętowska-Dryk, Jolanta Wójcik i Bożena Łukasik uzyskały czas 3:36.97.

1500 metrów kobiet – finał

Halowy rekord świata poprawiony przez Jelenę Sobolewą był zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem całych mistrzostw świata, nie tylko rywalizacji kobiet na 1500 metrów. Rosjanka po bardzo szybkim biegu prowadzonym na zmianę ze swoją rodaczką Julią Fomenko jako pierwsza w historii uzyskała pod dachem wyniki poniżej 3:58. Poprzedni rekord także należał do Sobolewej i został ustanowiony 10 lutego tego roku w Moskwie. Międzyczasy:

1500m Jelena Sobolewa RUS (15.44) 3:57.71

Srebrny krążek w dzisiejszym biegu wywalczyła druga z Rosjanek, Julia Fomenko (3:59.41 – rekord życiowy). Brązowy medal przypadł Etiopce Gelete Burka, która poprawiła rekord kraju. Czwartą pozycję, także z nowym rekordem kraju i z ostatnim czasem poniżej 4 minut zajęła mistrzyni z Osaki – Maryam Yusuf Jamal, natomiast piąte Daniela Jordanowa (4:04.19 – nowy rekord Bułgarii).

Jelena Sobolewa po wywalczeniu srebrnego medalu w 2006 roku w Moskwie dołożyła do swojej kolekcji drugi medal halowych mistrzostw świata.