8 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Halowe Mistrzostwa Świata w Walencji – dzień II


a563_524.jpg

W drugim dniu Halowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Walencji do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć zwycięstwa Meseret Defar w biegu na 3000 metrów, Deresse Mekonnena na 1500 metrów, Jeleny Isinbajewy w skoku o tyczce, Yargelis Savigne w trójskoku, Stefana Holma w skoku wzwyż, Godfrea Khotso Mokoena w skoku w dal oraz Lolo Jones i Xianga Liu na 60 metrów przez płotki. Dla nas najistotniejszym osiągnięciem jest wywalczenie przez Monikę Pyrek brązowego medalu w skoku o tyczce (4.70). Wśród pozostałych reprezentantów Polski najwyższe pozycje zajęli Anna Rogowska (6 m-ce) i Marcin Starzak (7).

Wzorem dnia wczorajszego prezentujemy krótkie relacje z wszystkich konkurencji biegowych drugiego dnia Halowych Mistrzostw Świata.

1500 metrów kobiet – eliminacje

Sądząc po przebiegu dwóch biegów eliminacyjnych na 1500 metrów i po zakwalifikowaniu się do finału wszystkich faworytek, niedzielny bieg zapowiada się bardzo ciekawie. Trójka z kandydatek do zdobycia medali tj. Marjam Jamal z Bahrajnu, Jelena Sobolewa z Rosji i Etiopka Gelete Burka swój awans zapewniły sobie w pierwszej serii zajmując pierwsze trzy miejsca premiowane automatycznym awansem. Czwartą pozycję i awans z czasem uzyskała niemniej utytułowana Daniela Jordanowa z Bułgarii.

Z serii drugiej pewny awans z najlepszym czasem eliminacji uzyskała Julia Fomenko. Rosjanka w swoim stylu na ostatnich 5 okrążeniach narzuciła mocne tempo i ostatecznie zwyciężyła z czasem 4:05.94. Za nią uplasowały się Liliana Popescu z Rumunii i Sonja Roman ze Słowenii. Z czasem do niedzielnego biegu finałowego awansowały Bouchra Ghézielle i Siham Hilali.

3000 metrów kobiet – finał

Etiopki Meseret Defar i Meselech Melkamu zajęły dwa pierwsze miejsca w biegu na dystansie 3000 metrów. Dla Defar było to już trzecie z rzędu zwycięstwo na imprezie tej rangi. Wcześniej 24-letnia zawodniczka triumfowała w Budapeszcie i Moskwie, pokonując wówczas m.in. Lidię Chojecką, która zdobyła brązowy medal. Trzecie miejsce w dzisiejszym finale przypadło Marokance Mariem Alaoui Selsouli.

Bieg nie był prowadzony w jakimś oszałamiająco szybkim tempie. Pierwszy kilometr zawodniczki pokonały w czasie 2:59.33 – wówczas na prowadzeniu znajdowała się Jessica Augusto z Portugalii. Kolejny kilometr liderujące biegaczki przebiegły w 2:56.17 (2km – 5:55.50). Natomiast ostatni pierwsza na mecie Defar przebiegła w 2:43.29, co dało jej wynik 8:38.79. Rezultat drugiej Melkamu to 8:41.50, natomiast trzeciej Selsouli – 8:41.66. Na pozostałych miejscach uplasowały się: Kenijka Sylvia Jebiwott Kibet (8:41.82 – rekord kraju), Rosjanka Olga Komiagina i Nowozelandka Kimberley Smith. Wyniki biegu finałowego:

1. Meseret Defar ETH 8:38.79
2. Meselech Melkamu ETH 8:41.50
3. Mariem Alaoui Selsouli MAR 8:41.66
4. Sylvia Jebiwott Kibet KEN 8:41.82
5. Olga Komyagina RUS 8:44.57
6. Kimberley Smith NZL 8:48.48
7. Silvia Weissteiner ITA 8:49.11
8. Jessica Augusto POR 8:49.78
9. Helen Clitheroe GBR 8:52.77
10. Lisa Dobriskey GBR 8:52.92
11. Yelena Sidorchenkova RUS 9:01.81
12. Megan Metcalfe CAN 9:07.16

800 metrów kobiet – półfinały

Niestety nie udał się start w półfinale naszej jedynej reprezentantce w biegach średnich – Ewelinie Sętowskiej-Dryk. Halowa mistrzyni Polski, zwyciężczyni Pucharu Europy z Moskwy zajęła trzecie miejsce w pierwszym biegu półfinałowym, dość wyraźnie ulegając dwójce faworytek Marii Mutoli i Hiszpance Mayte Martínez. Dodatkowo Sętowską-Dryk wyprzedziła Australijka Tamsyn Lewis, która przez ponad 600 metrów utrzymywała się na prowadzeniu.

1. Maria de
Lurdes Mutola
MOZ 2:01.81
2. Mayte Martínez ESP 2:01.86
3. Tamsyn Lewis AUS 2:02.07
4. Ewelina Sętowska-Dryk POL 2:02.38
5. Nicole Teter USA 2:04.72
Seltana Aït Hammou MAR DQ

W drugim biegu najszybszą okazała się Ukrainka Tetiana Petlyuk (najszybsza była także w eliminacjach), która rezultatem 1:59.58 poprawiła swój najlepszy tegoroczny rezultat. Drugie miejsce z rezultatem także poniżej 2 minut zajęła Brytyjka Jennifer Meadows. Trzecia lokata również premiowaną awansem przypadła Włoszce Elisie Cusma Piccione, która dodatkowo poprawiła halowy rekord swojego kraju – 2:00.36. Finał z udziałem sześciu najlepszych zawodniczek odbędzie się jutro o godzinie 17:15.

800 metrów mężczyzn – półfinały

Jedynie dwóch pierwszych zawodników z trzech biegów półfinałowych uzyskiwało awans do jutrzejszego finału na 800 metrów mężczyzn. W pierwszej serii sztuka ta udała się halowemu mistrzowi Europy, Rosjaninowi Dimitrijowi Bogdanowi oraz Yusufowi Saad Kamelowi, reprezentującemu barwy Bahrajnu. Obaj uzyskali najlepsze wyniki półfinałów 1:46.83 i 1:46.88.

Z kolejnego biegu do finału bardzo pewnie zakwalifikowali się Mbulaeni Mulaudzi i odkrycie tego sezonu halowego w biegach średnich – Abubaker Kaki. Zawodnik z RPA i Sudanu uzyskali bardzo zbliżone do siebie czasy: 1:47.39 i 1:47.41. Dopiero na czwartej pozycji w tym biegu uplasował się Abraham Chepkirwok z Ugandy, który przed mistrzostwami potwierdzał swoje aspiracje do zdobycia medalu mistrzostw świata.

Ostatnia seria była najwolniejsza spośród wszystkich biegów półfinałowych, a awans z niej uzyskali Amerykanin Nick Symmonds i Łotysz Dmitrijs Milkevics. Nie udało się uzyskać kwalifikacji żadnemu z Hiszpanów. Eugenio Barrios był trzeci w tym ostatnim biegu, natomiast Manuel Olmedo piąty w pierwszym. Finał zaplanowano godzinę 18:40; będzie to tym samym przedostatnia konkurencja tych mistrzostw.

400 metrów mężczyzn – półfinały

Lider list światowych, Kanadyjczyk Tyler Christopher zwyciężył w pierwszym półfinale biegu na 400 metrów uzyskując zarazem najlepszy czas w tej fazie rywalizacji – 46.47. Brązowy medalista mistrzostw świata z Helsinek w bezpośredniej walce pokonał Szweda Johana Wissmana i Australijczyka Seana Wroe, który wynikiem 47.13 poprawił swój rekord życiowy.

Najlepszym zawodnikiem drugiego biegu okazał się Chris Brown z Bahamów (46.68). Drugą pozycję zajął Nery Brenes z Kostaryki, natomiast trzecią, także dającą awans do finału Rosjanin Maksim Dyldin. Pomimo uzyskania lepszego czasu niż trzeci zawodnik w biegu pierwszym – Wroe, czwarty na mecie Chris Lloyd zakończył już swój udział w mistrzostwach zajmując siódme miejsce.

400 metrów kobiet – półfinały

Wśród kobiet w rywalizacji na dystansie dwóch okrążeń wysoką dyspozycję na tych mistrzostwach potwierdziły Rosjanki, które odniosły zwycięstwa w dwóch półfinałach. W pierwszym z nich pierwsze miejsce zajęła Olesja Zykina (51.75), najlepsza w tym roku zawodniczka na 400 metrów. Za nią z nowymi rekordami życiowymi uplasowały się Antonina Jefremowa z Ukrainy i Moushaumi Robinson ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo ustanowienia nowego rekordu kraju, Racheal Nachula z Zambii zajmując czwartą pozycję pożegnała się z rywalizacją.

Druga z Rosjanek, Natalia Nazarowa w swoim biegu pokonała drugą z Amerykanek Shareese Woods oraz Angelę Morosanu z Rumunii, która jako jedyna wśród zawodniczek zakwalifikowanych do finału uzyskała wynik powyżej 52 sekund – 52.83.

1500 metrów mężczyzn – finał

Wiele emocji dostarczył finałowy bieg mężczyzn na dystansie 1500 metrów. Bardzo zacięta i wyrównana walka wszystkich biegaczy doprowadziła do początkowej dyskwalifikacji dwóch zawodników: Nicholasa Willisa z Nowej Zelandii i pierwszego na mecie Etiopczyka Deresse Mekonnena. Jednak po złożeniu protestu przez ekipę Etiopii cofnięto decyzję sędziów w sprawie dyskwalifikacji Mekonnena i to on został niespodziewanym mistrzem świata. Srebrny medal, podobnie jak przed dwoma laty przypadł Danielowi Kipchirchirowi Komenowi, natomiast brąz Hiszpanowi Juanowi Carlosowi Higuero.

Dla 19-letniego Etiopczyka był to pierwszy poważny sukces na imprezie rangi mistrzostw świata. Wcześniej w Osace podczas mistrzostw na otwartym stadionie nie zdołał awansować do finału. Jego rekord życiowy z tego roku to 3:35.51.

1.
Deresse Mekonnen ETH
3:38.23
2. Daniel Kipchirchir Komen KEN 3:38.54
3. Juan Carlos Higuero ESP 3:38.82
4. Arturo Casado ESP 3:38.88
5. Rashid Ramzi BRN 3:40.26
6. Mekonnen Gebremedhin ETH 3:40.42
7. Suleiman Kipses Simotwo KEN 3:41.04
8. Youssef Baba MAR 3:44.50
Nicholas Willis NZL DQ

60 metrów przez płotki kobiet – finał

Zwycięstwem LoLo Jones reprezentującej barwy Stanów Zjednoczonych zakończyła się rywalizacja pań na dystansie 60 metrów przez płotki. Pod nieobecność wielkiej faworytki, rekordzistki świata na tym dystansie, Szwedki Susanny Kallur, która odniosła kontuzję na rozgrzewce przed starem półfinałowym, Amerykanka zdobyła swój pierwszy medal na imprezie rangi mistrzowskiej. Srebro przypadło kolejnej z zawodniczek USA, Candiece Davis, natomiast brąz Kubance Lacenie Golding-Clarke. Niestety ze względu na potknięcie na ostatnim płotku ostatnie miejsce zajęła faworytka gospodarzy Josephine Onyia. Również ze względu na błąd techniczny podczas biegu dopiero siódmą pozycję zajęła Rosjanka Julia Kondakowa. Rezultaty biegu finałowego:

1. LoLo Jones USA 7.80
2. Candice Davis USA 7.93
3. Anay Tejeda CUB 7.98
4. Lacena Golding-Clarke JAM 8.01
5. Aleksandra Antonova RUS 8.02
6. Yevgeniya Snihur UKR 8.12
7. Yuliya Kondakova RUS 10.19
8. Josephine Onyia ESP 43.72

60 metrów przez płotki mężczyzn – finał

Największy dramat w tej konkurencji przeżył Dayron Robles, zdecydowany faworyt do zdobycia złotego medalu. Kubańczyk, który w tym roku zdominował rywalizację na płotkach (posiada 9 z 11 czołowych wyników tegorocznych) nie zdołał awansować nawet do półfinału. W swoim biegu eliminacyjnym zajął ostatnią pozycję, pomimo rozpaczliwej pogoni za resztą zawodników, po tym jak został w blokach, myśląc, że któryś z zawodników popełnił falstart. Jedyny Polak startujący w tej konkurencji, Dominik Bochenek odpadł w półfinale (7.97).

Pod nieobecność Roblesa medale zdobyli mistrz olimpijski, mistrz świata i rekordzista świata w biegach na otwartym stadionie – Xiang Liu (złoto), równie utytułowany, wielokrotny mistrz globu – Amerykanin Allen Johnson (srebro) oraz exequo Stanisław Olijars i Ewgenij Borisow (brąz).

1. Xiang Liu CHN 7.46
2. Allen Johnson USA 7.55
3. Stanislavs Olijars LAT 7.60
3. Evgeniy Borisov RUS 7.60
5. Thomas Blaschek GER 7.64
6. Allan Scott GBR 7.65
7. Jackson Quiñónez ESP 7.66
8. Yoel Hernández CUB 7.91

W ostatnim dniu mistrzostw bardzo ciekawie zapowiadają się finałowe biegi na dystansach 400 metrów, 800 metrów, 1500 m mężczyzn i 3000 m kobiet, a także decydujące rozstrzygnięcia w biegach sztafetowych 4x 400 m. Program trzeciego dnia zawodów dostępny jest tutaj.

Możliwość komentowania została wyłączona.