10 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Gdzie warto „przetrzeć się” przed maratonem? Nasze propozycje


Jeżeli przygotowujesz się do maratonu naturalnym sprawdzianem Twojej formy jest udział w biegu o połowę krótszym. Półmaraton jest doskonałym akcentem treningowym oraz papierkiem lakmusowym dyspozycji. Oto kilka propozycji z naszego kalendarza (KalendarzBiegowy.pl).

1.jpg

Przed nami wielkie maratony, wielkie wyzwania i pewnie wiele rekordów. Polskie imprezy: 36. PZU Maraton Warszawski (termin 28.09) oraz 15. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza (termin 12.10) z pewnością ustanowią nowe rekordy frekwencji. W stolicy Wielkopolski wystartuje rekordzista kraju w biegu na 800 metrów Paweł Czapiewski, który pod bacznym okiem Bieganie.pl szykuje się do swojego maratońskiego debiutu, zatem gratka dla amatorów, aby pokonać wielkiego mistrza! Trzeba się jednak dobrze przygotować, a bezpośrednie przygotowanie startowe jest najważniejsze.

Przed Wami kluczowe tygodnie, w których można jeszcze coś poprawić lub… popsuć. Dlatego informacje, jakie dostaniecie od organizmu w warunkach startowych w półmaratonie mogą okazać się bezcenne. Jaki żel lub batonik się sprawdzi? Czy jestem wystarczająco szybki? A może brakuje jeszcze dłuższych wybiegań? Na te pytania odpowie Wam tylko start – żaden, nawet najcięższy trening tego nie zastąpi, bowiem zawody i rywalizacja zawsze potęgują adrenalinę i zwiększają motywację.

BMW Półmaraton Praski
Zdecydowanie największy półmaraton tej jesieni w Polsce. Będzie profesjonalnie i zapewne z dużą pompą, bo sponsorzy mówią sami za siebie. Trasa może na kolana nie powala, jeśli chodzi o swoją atrakcyjność, ale o szybkość już na pewno. Biegacze zwiedzą Wał Miedzeszyński i zrobią nawrotkę, będzie płasko, zatem jeżeli 31 sierpnia w Warszawie nie będzie niemiłosiernego skwaru, to rekordy życiowe ustanowione w wiosennych „połówkach” będą mocno zagrożone. Limit zgłoszeniowy to aż 10 000 biegaczy, ale warto się spieszyć, bo zarejestrowanych przybywa w solidnym tempie. Zaletą dużego biegu masowego, oprócz profesjonalnego pakietu startowego są zawsze zające, którzy pomogą nam osiągnąć wymarzony wynik. W BMW Półmaratonie Praskim pobiegną w czasach: 2:00, 1:50, 1:45 i co 5 minut do 1:20. Koszt startowego wynosi obecnie 99 złotych. Jeżeli będą jeszcze wolne miejsca, będzie można zapisywać się w biurze zawodów 29 i 30 sierpnia – koszt 120 złotych.

Termin zawodów: 31 sierpnia

Więcej szczegółów: http://www.bmwpolmaratonpraski.pl/

XX Międzynarodowy Bieg Gusiew-Gołdap
Teraz coś dla wybranych! I to dosłownie. Jeżeli masz wizę do Rosji lub mieszkasz przy granicy i możesz podróżować na dowód, to coś dla Ciebie. Trasa w zdecydowanej większości przebiega przez Obwód Kaliningradzki ostatnie kilometry oraz meta jest już po stronie polskiej w Gołdapi. Bieg niszowy, po malowniczej trasie odbywający się w dwóch państwach to niewątpliwa atrakcja. Organizator zapewnia przejazd do Gusiewa, gdzie odbędzie się start honorowy, a start ostry z miejscowości Smirnowo w stronę przejścia granicznego – Gołdap. Nie będzie dyktujących tempo, nie będzie luksusów, ale takie imprezy na długo pozostają w pamięci, ponieważ można poczuć taki swojski, przyjazny klimat. Organizatorzy nie napisali w regulaminie, czy na punktach odżywczych będą rozdawane jabłka :), ale z pewnością trzy takie punkty będą, a na mecie na wszystkich będzie czekać ciepły posiłek. Koszt startowego wynosi 70 złotych.

Termin zawodów: 16 sierpnia

Więcej szczegółów: http://osirgoldap.pl/aktualnosci/czas-na-zapisy-na-gusiew-goldap-2014/

4. Półmaraton Powiatu Warszawskiego Zachodniego im. Janusza Kusocińskiego
Patron ze swoim rekordem życiowym z 1932 roku na 10 000 metrów zostałby w tym roku mistrzem Polski…, dlatego trasa z podwarszawskiego Błonia do Borzęcina Dużego musi być równie szybka. Kusociński urodził się w Ołtarzewie na terenie Gminy Ożarów Mazowiecki stąd bieg zahacza również o tę gminę, łącznie aż 4. Jeśli nie lubisz tłoku i wielkich masówek, a marzysz o rekordzie życiowym… powinieneś tu przyjechać. Dlaczego? Trasa jest płaska jak stół i ma tylko jedną agrafkę. Wiedzie z zachodu na wschód głównie przez łąki i pola, dlatego gdy zawieje wiaterek… biegnie się naprawdę szybko. W zeszłym roku wyjątkowo było pod wiatr, bowiem w Polsce z reguły wiele właśnie z zachodniego kierunku, zatem podobna anomalia w tym jest mało prawdopodobna. Trasa posiada atest PZLA, w biegu obowiązuje limit 1000 osób. Start będzie odbywać się w Błoniu, a meta w Borzecinie Dużym, gdzie na wszystkich czeka masaż i posiłek regeneracyjny oraz transport do Błonia. Jeżeli dokonacie wpłaty do 8 sierpnia wynosi ona 60 złotych, do 17 sierpnia jest to 80 złotych. Po tym terminie wyłącznie w biurze zawodów w Błoniu 100 złotych.

Termin zawodów: 24 sierpnia

Więcej szczegółów: http://polmaraton.pwz.pl/

Półmaraton Suhara
Nazwa ciekawa, trasa również – miejscem rozgrywania biegu będzie, bowiem polska… Sahara. Tutaj przyda się siła biegowa, ponieważ przełajowy półmaraton terenami Lasów Błędowskich oraz Pustyni Błędowskiej nieopodal Dąbrowy Górniczej z pewnością da się uczestnikom we znaki. Limit trasy również jest wymagający, zazwyczaj jest to 3,5 godziny, jednak w Suharze musimy ukończyć rywalizację po 3 godzinach. O rekordy życiowe będzie trudno, lecz jeśli przejdziecie chrzest bojowy w takich warunkach może okazać się, że maratońska przygoda wcale nie będzie aż tak wymagająca. Półmaraton Suhara podobnie jak Cross Maraton Pustyni Błędowskiej odbędzie się pierwszy raz. Z komercją nie ma ta impreza nic wspólnego, zatem jeśli ktoś lubi nietypowe biegi w ciekawych miejscach i nie boi się trudnych tras – warto się wybrać. Unikalność ma swoją cenę, organizator zastrzega sobie, że bieg może zostać nieco wydłużony po konsultacjach z Lasami Państwowymi (w zależności od warunków terenowych). Dokładna mapka jest, zatem jeszcze niedostępna. Cena startowego do 15 sierpnia wynosi 80 złotych. W dniach 23-24 sierpnia opłata w Biurze Zawodów – 100 zł.
Termin zawodów: 24 sierpnia

Więcej szczegółów: http://sts-timing.pl/crossmaraton/index.php

333.jpg
Kalendarz biegowy – Twoja baza informacji
Ciekawych imprez w ostatnim miesiącu wakacji oczywiście jest znacznie więcej. Każdy powinien znaleźć jakiś półmaraton w niedalekiej okolicy od miejsca zamieszkania. Jeżeli nie macie pomysłu na start i nie możecie lub nie chcecie skorzystać z naszych propozycji zachęcamy od odwiedzenia naszego kalendarza – http://kalendarzbiegowy.pl/, gdzie możecie dodawać wszystkie, nawet lokalne imprezy, wydarzenia, treningi, a nawet transmisje telewizyjne z zawodów lekkoatletycznych. Istota kalendarza polega na tym, że jest on tworzony przez wszystkich biegaczy. Możecie zaznaczać w nim imprezy na 5 km, 10 km, półmaraton czy maraton, ale to tylko mały procent jego możliwości. Niszowe zawody dla ultramaratończyków? Tam je znajdziecie. Lubicie biegać po szlakach? Dodajcie bieg górski. A może jesteście wyczynowcami – dział bieżnia to coś dla Was. Gdy bieg już się odbędzie można również dodawać wyniki, a przed nim opłacać swoje starty, zbierać punkty i brać udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Jeżeli nudzi Was samotny trening, w kalendarzu znajdziecie różnego rodzaju akcje jak np. BiegamBoLubie w całej Polsce z terminarzem wspólnych zajęć. Dostępne są również ciekawe eventy biegowe ze znanymi postaciami – wszystko zależy od Was, jeżeli w okolicy dzieje się coś interesującego i chcecie wzbogacić kalendarzbiegowy.pl, aby dowiedzieli się o tym inni użytkownicy – piszcie!

Więcej szczegółów o funkcjonowaniu naszej, wciąż jednak nowej zakładki znajdziecie TUTAJ. A tymczasem wspólnie sprawdzamy swoją formę na trasie sierpniowego półmaratonu! Samych życiówek!

Możliwość komentowania została wyłączona.