11 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Największy cykl biegów w Polsce pod nową nazwą


60 biegów, 10 lokalizacji, 6 miesięcy – tak w skrócie wyglądał poprzedni sezon Grand Prix zBiegiemNatury. Te liczby pokazują, że jest to największy cykl biegów organizowanych w naszym kraju. 11 października rusza kolejna edycja – pod nową nazwą – CITY TRAIL.

666.jpg

 

CITY TRAIL (a wcześniej zBiegiemNatury) to przełajowe zawody na dystansie 5 km. Zawody dla każdego – ścigaczy, amatorów aktywnego spędzania czasu, początkujących biegaczy, a także dzieci, bowiem w ramach zawodów organizowane są także krótsze biegi dla najmłodszych. 

Pomysł na organizację cyklu powstał w 2009 roku. Pierwsze zawody odbyły się 9 stycznia 2010  w Poznaniu pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. – Tego poranka spadło 20 cm śniegu. Ludzie dzwonili i pytali, czy bieg na pewno się odbędzie. Nie przejęliśmy się pogodą i … w zawodach pobiegło 312 osób. Zakładaliśmy, że będzie 60. Oczywiście nie obyło się bez problemów, m.in. zamarzł nam sprzęt do pomiaru czasu, ale nic nie było w stanie nas zniechęcić. Już wtedy wiedzieliśmy, że to początek czegoś na dużą skalę – wspomina Piotr Książkiewicz, jeden z organizatorów cyklu. 

1.jpg

Pierwsza edycja składała się z sześciu biegów, trwała do czerwca. Druga rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku i składała się z ośmiu imprez. Podobnie wyglądał trzeci sezon cyklu. Poznań był jedynym gospodarzem akcji do listopada 2012 roku, kiedy cykl rozprzestrzenił się na kolejne miasta – Bydgoszcz, Gdańsk, Olsztyn i Wrocław. Od tego momentu zawody odbywały się pod nazwą Grand Prix zBiegiemNatury. W edycji 2012/2013 w każdej lokalizacji odbyło się po pięć biegów. Kolejna edycja rozpoczęła się w październiku 2013  już w 10 lokalizacjach. Do wspomnianych wcześniej miast dołączyły: Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Lublin, Szczecin i Warszawa. Łącznie w niespełna 6 miesięcy pod szyldem Grand Prix zBiegiemNatury odbyło 60 biegów, w których wzięło udział ponad 6 tysięcy zawodników! 

Sezon 2014/2015 przyniesie sporo zmian. – Nowa nazwa ma jeszcze bardziej podkreślać, że zachęcamy biegaczy w miastach do szukania miejsc do treningu w naturze. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wszystkie nasze lokalizacje są w promieniu kilku kilometrów od centrum miasta. Każda z naszych tras przynajmniej w 80 procentach prowadzi leśnymi ścieżkami – podkreśla Piotr Bętkowski, drugi z inicjatorów cyklu.

Nowa edycja rusza 11 października w Lublinie. Aktualnie na mapie Grand Prix CITY TRAIL jest 10 miast, z czego dwa z nich – Gdańsk i Gdynia są gospodarzami Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL. Pozostałe lokalizacje pokrywają się z tymi z ubiegłej edycji, z wyłączeniem Gorzowa Wielkopolskiego. Lista miast uczestniczących w cyku nie jest jeszcze zamknięta.

 

terminarz cityTRAIL 800 600 01
(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Zawody tworzy grupa zaprzyjaźnionych biegaczy. Większość z osób z aktualnej ekipy uczestniczy w organizacji cyklu od początku, czyli od 2009 roku. – Najbardziej lubię start i metę biegu głównego. Wtedy czuję, że właśnie zorganizowałem coś niebanalnego dla kilkuset osób. Coś, co być może poprawi ludziom humor na cały dzień, da siłę i motywację do treningu na cały kolejny miesiąc – aż do następnych zawodów – mówi Hubert Król, jeden z członków ekipy. – Praca przy organizacji zawodów biegowych sprawia mi ogromną przyjemność. Po pierwsze dlatego, że jest połączona z moją biegową pasją, a po drugie ze względu na ludzi, z którymi pracuję – dodaje Martyna Wiśniewska, która podobnie jak Hubert jest zaangażowana w organizację zawodów od pierwszej poznańskiej edycji.

Zapisy na zawody ruszą dokładnie za miesiąc – 11 września. Szczegółowe informacje o cyklu znajdują się na stronie www.citytrail.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.