HMP Torun 18022024 fotPawelSkraba 56
18 lutego 2024 Janusz Romanowicz Sport

Filip Rak z dubletem – relacja z 2. dnia halowych mistrzostw Polski w Toruniu

Zakończyły się 68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w Toruniu. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem okazał się Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej), który jako jedyny wywalczył dwa złote medale.

Wczoraj Rak wygrał na 1500 metrów, a dziś okazał się najlepszy na dwukrotnie dłuższym dystansie. 21-letni zawodnik nie tylko zwyciężył, ale też o ponad trzy sekundy poprawił rekord życiowy – 7:56.51. Na ubiegłorocznych mistrzostwach kraju w hali Rak miał srebro i brąz.

Drugi na 3000 metrów był Michał Groberski (UKS Barnim Goleniów), który także osiągnął najlepszy wynik w karierze – 7:58.82. Podium uzupełnił Kamil Herzyk (SliS Just Team Bielsko-Biała) – 8:00.51.

Na tym samym dystansie, tyle że wśród pań zwyciężyła Weronika Lizakowska (Remus Kościerzyna) – 8:51.74 (rekord życiowy). Druga była Martyna Galant (AZS Poznań – 8:57.39). Tym samym Lizakowska wzięła rewanż za wczorajszy bieg na 1500 metrów, kiedy to przegrała złoto z Galant. Trzecia na 3000 metrów była Alicja Konieczek (AZS Poznań – 9:03.47).

Szymański z hattrickiem

Klasę potwierdził Jakub Szymański (SKLA Sopot). Rekordzista kraju na 60 metrów przez płotki wygrał z czasem 7.50. Za nim był Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa – 7.59), który tylko o 0,01 s. wyprzedził Damiana Czykiera (Podlasie Białystok). Szymański został halowym mistrzem Polski trzeci raz z rzędu.

HMP Torun 18022024 fotPawelSkraba 165

Dziś odbyły się też finały biegów na 200 metrów. Tytuł obroniła Martyna Kotwiła (Optima Radom) – 23.44, która 60 metrów zajęła 7. miejsce. Na podium stały też Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa – 23.59) i Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice – 23.72). Te zawodniczki na tych samych pozycjach zakończyły wczorajszą rywalizację na 60 metrów.

Mistrzem 200 metrów wśród panów okazał się Łukasz Żok (AJP Gorzów Wielkopolski – 21.14). Za nim byli Albert Komański (Resovia Rzeszów – 21.19) i Patryk Wykrota (Stal Ostrów Wielkopolski – 21.23). Ta sama trójka stała na podium także w poprzednim roku, tyle że mistrzem został wówczas Komański, a drugi był Żok. Wtedy też był znacznie wyższy poziom i wszyscy wymienieni zawodnicy pobiegli w czasie poniżej 21 sekund.

Faworytki odpoczywały

Pod nieobecność Natalii Kaczmarek i Anny Kiełbasińskiej halową mistrzynią Polski na 400 metrów została Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz – 51.87), która poprawiła życiówkę. Druga była Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice – 52.31), a trzecia Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz – 52.78, rekord życiowy). Tuż za podium znalazła się Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz – 53.06).

HMP Torun 18022024 fotPawelSkraba 67

Mateusz Rzeźniczak (MKS Aleksandrów Łódzki) zdobył złoto na 400 metrów z wynikiem 47.16. O 0,05 s. za nim był 19-letni Maksymilian Szwed (AZS Łódź). Z trzeciego miejsca mógł się cieszyć Patryk Grzegorzewicz (AZS UMCS Lublin) – 47.50.

Na 800 metrów doszło do starcia najlepszych zawodników poprzednich dwóch mistrzostw. Zwyciężył obrońca tytułu Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa – 1:46.78). Drugi Patryk Sieradzki poprawił rekord życiowy (Zawisza Bydgoszcz – 1.47.20). Trzeci był Bartosz Kitliński (AZS UMCS Lublin – 1:48.02, rekord życiowy). Dopiero 5. miejsce zajął medalista olimpijski Patryk Dobek (MKL Szczecin – 1:49.05).

HMP Torun 18022024 fotPawelSkraba 05

Mistrzynią Polski na 800 metrów w kategorii kobiet została Anna Wielgosz (Resovia Rzeszów – 2:02.81). Srebro wywalczyła Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa – 2:03.35), a brąz obrończyni tytułu Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków – 2:03.56).