4 września 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Elizabeth Hawker zwycięża po raz 5 w UTMB


W dniach 27 sierpnia – 2 września we francuskim Chamonix odbyła się 10. edycja jednej z najsłynniejszych imprez biegowych na świecie. Już po raz 5. najlepsza w rywalizacji kobiet była Brytyjka Elizabeth „Lizzy” Hawker. Wśród mężczyzn triumfował Francuz François D’Haene. Bardzo dobrze spisali się Polacy. Piotr Hercog finiszował na 15. miejscu, a Magdalena Łączak była 6. wśród kobiet!
Tegoroczna, jubileuszowa edycja słynnego The North Face Ultra – Trail du Mont – Blanc z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z najtrudniejszych w 10 – letniej historii tej imprezy. Wraz z początkiem września warunki w okolicach najwyższego szczytu Europy przypominały wszystkim o nadchodzącej zimie. Ulewne deszcze, niskie temperatury, lodowaty wiatr i śnieg padający powyżej 2000 m n.p.m. zmusiły organizatorów do wprowadzenia zmian we wszystkich odbywających się w tym czasie biegach (PTL, TDS, CCC i UTMB).
utmb_1.jpg
fot. The North Face / Alo Bellusicio
Trasa najbardziej znanego UTMB została skrócona do 103 kilometrów i prowadziła z Chamonix do Les Delevert, St. Gervais, Les Contamines i La Balme, by po wykonaniu pętli wrócić do Les Contamines i dalej do Les Houches, w kierunku Argentire i z powrotem do Chamonix. Suma przewyższeń wyniosła ok. 6000 metrów. Na 2482 zawodników, którzy stanęli na starcie w piątek o 19.00, czekało naprawdę wielkie wyzwanie.
Jako pierwszy na mecie, z czasem 10h:32m:19s pojawił się Francuz François D’Haene. Blisko pół godziny później finiszował Szwed Jonas Buud, a po 11 godzinach i 19 minutach bieg ukończył Mike Foot z USA.
Jednym z największych wydarzeń sobotniego poranka było z pewnością 5. już zwycięstwo w UTMB Elizabeth Hawker (wygrywała w 2005, 2008, 2010 i 2011 roku). 36 – letnia Brytyjka jest jedyną osobą, której udało się tego dokonać.

utmb_3.jpg
fot. The North Face / Alo Bellusicio

„Czasami najważniejszy wyścig nie rozgrywa się na trasie, ale w Twojej głowie. Ten rok pokazał, że trzeba spojrzeć w głąb siebie i zachować spokój. Nie da się w końcu kontrolować pogody. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim wspierającym mnie osobom i wolontariuszom za doping na trasie.” – powiedziała na mecie Hawker.
Warto dodać, że „Lizzy” ukończyła UTMB na 16. miejscu wśród wszystkich zawodników.
Tuż przed nią do Chamonix dotarł Piotr Hercog. To świetny wynik Polaka, dla którego był to debiut w The North Face Ultra – Trail du Mont – Blanc. Doskonale pobiegli także Magdalena Łączak, która zajęła 6. miejsce w rywalizacji kobiet i Paweł Dybek, który na mecie był 18.
Aż 57% uczestników wycofało się z trasy biegu TDS, w którym wprowadzono najmniejsze zmiany. Najlepsi spośród tych, którzy dotarli do Chamonix okazali się Dawa Sherpa i Agnes Hervé z Francji. Z kolei w wyścigu CCC, traktowanym przez wielu jako wstęp do startu w UTMB, triumfowali Hiszpan Tofol Castaner i Szkotka Ellie Greenwood.
utmb_2.jpg
fot. The North Face / Alo Bellusicio

Także uczestnicy drużynowego PTL zmierzyli się z ogromnymi trudnościami. Mimo, że 67 drużynom udało się osiągnąć najwyższy punkt na trasie (Col de l’Ane, 3033 m n.p.m.), w nocy z piątku na sobotę, w śniegu sięgającym kolan tylko 5 drużyn dotarło na Col de la Seigne (2516m n.p.m.). Pozostali podążyli w kierunku Chamonix oryginalną trasą UTMB.
Relację video z The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®, transmitowaną na żywo w internecie, obejrzało w tym roku blisko milion osób na całym świecie. Ponad połowa zawodników biorących udział w imprezie aktywowała także specjalną aplikację Live Trail, dzięki której ich wyniki publikowane były w czasie rzeczywistym na Facebook.com.
Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich na kolejną edycję The North Face Ultra – Trail du Mont – Blanc w 2013 roku.
Więcej informacji na temat imprezy znaleźć można na stronie www.ultratrailmb.com.
web: www.thenorthfacejournal.com
facebook:  http://www.facebook.com/thenorthface
twitter: http://twitter.com/TheNorthFaceEU
web TV : www.ultratrail.tv
The North Face® UTMB® kobiety:
1. Elizabeth ‘Lizzy’ Hawker (UK) 12:32:13
2. Francesca Canepa (ITA) 13:17:01
3. Emma Roca (ESP) 13:23:37
The North Face® UTMB® mężczyźni:
1. François D’Haene (FRA) 10:32:36
2. Jonas Buud (SWE) 11:03:19
3. Mike Foote (USA) 11:19:00

Możliwość komentowania została wyłączona.