sydney
29 listopada 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Elita maratonu w Walencji: rekordzista świata z bieżni i ponad 6000 biegaczy poniżej 3 godzin


Maraton w Walencji z każdym rokiem staje się coraz bardziej rozchwytywanym biegiem. Pakiety startowe kończą się kilka miesięcy przed biegiem, a szybka trasa przyciąga coraz mocniejszych zawodników. W tym roku na listach zgłoszeniowych znalazło się wielu znakomitych zawodników z Kenenisą Bekele oraz rekordzistą świata na 5000 i 10000 metrów Joshuą Cheptegei na czele.

Listę elity mężczyzn otwiera właśnie znakomity Etiopczyk Kenenisa Bekele z rekordem życiowym 2:01.41. Trzykrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny mistrz świata będzie chciał wrócić na biegowe trasy z przytupem. W ostatnim swoim starcie 41-letni Bekele w październiku 2022 roku w Londynie uzyskał czas 2:05.53. Oczy całego świata będą jednak zwrócone na innego zawodnika, rekordzistę świata na bieżni oraz w biegu na 15 kilometrów – Joshuę Cheptegei. Ugandyjczyk był dwukrotnie mistrzem świata w biegu na 10000 metrów, a jego rekord życiowy w półmaratonie wynosi 59.21. Jak bieżniowy rekordzista poradzi sobie w debiucie maratońskim?

Na liście startowej w Walencji znajdują się również znakomity Tanzańczyk Gabriel Geay (rekord życiowy 2:03.00), Kenijczyk Alexander Mutiso (2:03.29), czy Etiopczycy Getaneh Molla (2:03.29) i Sisay Lemma (2:03.29). W sumie na listach startowych jest 44 zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2 godzin i 10 minut. Wśród elity znajduje się również dwóch Polaków: Kamil Karbowiak (2:10.35) oraz Andrzej Witek (2:19.14), którzy również powalczą o nowe rekordy życiowe.

Pełny skład elity

O sile maratonu świadczą również zgłoszenia zawodników amatorskich. W Walencji będziemy świadkami biegu, w którym weźmie udział:

  • 906 osób z rekordami życiowymi poniżej 2:30,
  • 3718 osób z rekordami życiowymi poniżej 2:50,
  • ponad 6000 z rekordami poniżej 3 godzin.

Polskich kibiców zapewne rozpali też bieg kobiet, który będzie jednym z najsilniej obsadzonych w ostatnich latach przez nasze reprezentantki. Na liście startowej elity znajduje się między innymi Aleksandra Lisowska, czyli Mistrzyni Europy z Monachium w maratonie, która powalczy o nowy rekord życiowy, który jednocześnie oznaczałby rekord Polski. Pełny skład polskich biegaczy podamy jutro.

Wśród najszybszych zawodniczek w Walencji mamy aż sześć zawodniczek, które mogą się pochwalić rekordami życiowymi poniżej 2 godzin i 20 minut. Najszybsze na liście startowej są Etiopki: Almaz Ayana (2:17.20) i Worknesh Degefa (2:17.41). Aż 54 zawodniczki, które wystartują w hiszpańskim maratonie, posiadają rekordy życiowe poniżej 2 godzin i 30 minut.

Maraton w Walencji odbędzie się 3 grudnia 2023 roku, a biegowych kibiców czekają niesamowite emocje. Dzięki marce New Balance będziemy dla Was relacjonować wydarzenia z samego serca maratonu! Bądźcie z nami!

kierunek walencja
Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
2 miesięcy temu

W biegu na 15km nowym od niedawna rekordzistą jak się nie mylę jest Jacob Kiplimo który pobiegł ostatnio 41:05 w Nijmegen

Bartłomiej Falkowski
Editor
2 miesięcy temu
Reply to  Sebastian

Kiplimo wyrównał wynik Cheptegeia, ale nie pobił. Nawet na tej samej trasie obaj to pobiegli.

Matt
Matt
2 miesięcy temu

Małe sprostowanko,Cheptegei jest 3 krotnym mistrzem świata na 10000

Driver
Driver
2 miesięcy temu

Karbowiak 2:08.11 ;.Tak trzeba myśleć! Potrzeba nam marzeń i oby coś się ruszyło w polskim maratonie! Potrzeba wielkiej niespodzianki! Potrzeba nam sukcesu, nowego otwarcia itd.Pozdrawiam

Wiesław
Wiesław
2 miesięcy temu
Reply to  Driver

Gadasz jak jehowy

Mateusz
Mateusz
2 miesięcy temu
Reply to  Driver

Miesiąc temu w połowce godzina pieć z hakiem. Żeby się nie okazało, że Andrzej Go pyknie.