Karolina Obstój
Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.
5 listopada w Indiach odbędą się Mistrzostwa Świata w Biegu na 50 kilometrów, na których Polskę reprezentować będą Dominika Stelmach i Dariusz Nożyński. Warunki pogodowe nie będą idealne, ale może to okazać się szansą dla naszych reprezentantów na zajęcie wyższego miejsca niż sugerują życiówki uczestników MŚ.
Mistrzostwa Świata w Biegu na 50 km organizowane pod egidą International Association of Ultrarunners po raz pierwszy odbędą się w Indiach, w Hyderabad. Bieg zostanie rozegrany na pętli o długości 5 kilometrów i 28 metrów przewyższenia, co przy pokonaniu jej 10 razy daje łącznie 280 m przewyższenia. Jak na bieg uliczny, jest to całkiem sporo. Temperatura także będzie niemałym wyzwaniem. W Hyderabad już o godzinie 7:00 – o której startuje bieg – temperatura oscyluje wokół 18 stopni i stale wzrasta do około 28–30 stopni w okolicy godziny 10:00. Do tego wilgotność powietrza wynosi tam ponad 60%. W takich warunkach wzrastają szanse tych zawodników, którzy niekoniecznie mają najlepsze życiówki, ale najlepiej radzą sobie z upałem i tak wysoką wilgotnością powietrza.
Na podstawie zasad kwalifikacji określonych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, do reprezentacji Polski została powołana Dominika Stelmach i Dariusz Nożyński. Minimum kwalifikacyjnym było uzyskanie w biegu na 50 km wyniku poniżej:
w okresie 01.06.2022–31.07.2023.
Rekord życiowy Dominiki Stelmach na dystansie 50 km to 3:10:27 uzyskany w 2021 r. W październiku zeszłego roku Dominika wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy w Biegu na 50 km, o czym pisaliśmy na bieganie.pl. Wówczas uzyskała czas 3:21:50, którym jednocześnie wypełniła minimum na tegoroczne MŚ.
Dominika Stelmach: – Będziemy startować w upalnej temperaturze i dużej wilgotności. W ciągu dnia ma być 32 stopnie. Rano może być trochę chłodniej, ale człowiek tu się poci nawet jak siedzi. 10 pętli po 5 kilometrów to dobra trasa w kontekście odżywiania i obserwowania, co się dzieje na trasie, jak przebiega rywalizacja. Stawka jest bardzo mocna. Przykładowo jedna ze startujących Brytyjek – Emily Kearney pobiegła półmaraton w 1:10 dwa tygodnie temu. U mężczyzn też jest sporo osób w okolicy 2:20 w maratonie. Chociaż te warunki pogodowe są także szansą dla nas, dla mnie i Darka. Jak pobiegniemy mądrze, to jest szansa na dobre miejsce. Na wynik raczej nie, bo warunki są ciężkie. Trzeba będzie pobiec rozsądnie. Trzymajcie kciuki – relacjonuje reprezentantka Polski.
Dariusz Nożyński został zakwalifikowany na MŚ na podstawie międzyczasu na 50 km (2:58:32) uzyskanego podczas Wings for Life World Run w 2023 r. w Poznaniu. Wówczas przebiegł łącznie 68,39 km, co dało mu zwycięstwo w biegu lokalnym i drugie miejsce na świecie. Dariusz Nożyński także uczestniczył w zeszłorocznych ME, na których z wynikiem 3:03:33 zajął 19. miejsce open i czwarte miejsce drużynowo wraz z Wojciechem Kopciem i Pawłem Koskiem.
– Do Indii lecę po dość krótkim okresie treningowym – nieco ponad 1,5 miesiąca biegania. Powodem była kontuzja i przymusowa przerwa. Kilka istotnych jednostek treningowych musiałem pominąć, ale to też dobrze, bo przetestowałem inne podejście. Na Mistrzostwach Europy przed rokiem byłem 19. Nie wiem czego mogę spodziewać się na Mistrzostwach Świata 😀. Temperatura ma być wysoka, około 30 stopni, więc to nie będzie raczej walka o rekord życiowy. Zamierzam wystartować swoim tempem, a od 40. km postaram się powalczyć. Na pewno istotne będzie picie i uzupełnianie elektrolitów. Mam to przygotowane i wierzę, że będzie dobrze – relacjonuje Dariusz Nożyński.
W MŚ wezmą udział zawodnicy z 20 krajów, łącznie 106 biegaczy. Każdy kraj mógł wysłać maksymalnie 9. zawodników i 9. zawodniczek. Taki maksymalny skład został zgłoszony tylko przez reprezentację USA.
Aktualny rekord świata na dystansie 50 km wynosi 2:40:13 i został ustanowiony w 2022 r. przez Stephena Mokoka. Rekord świata kobiet z 2021 r. należy do Desiree Linden i wynosi 2:59:54. Oboje rekordziści nie są zgłoszeni na MŚ w Indiach, ale być może próba ataku na rekord świata zostanie w niedzielę podjęta.
Bieg wystartuje w niedzielę, 5 listopada o godzinie 7:00 czasu lokalnego, czyli o 2:30 w Polsce.
Indie zapach g*wna i padliny, współczuję naszym bo jak się tego człowiek nawdychać to traci sens istnienia, powodzenia!
Byłeś?
Tak, znajomi byli także , kto był to wie