25 lutego 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dobry bieg Ejdys i minimum Parszczyńskiego w Atenach

Łukasz Parszczyński, startujący na dystansie 1500 m, podczas mityngu IAAF w Atenach uzyskał minimum na halowe mistrzostwa Europy, które w dniach od 6 do 8 marca odbywać się będą w Turynie. W tej samej konkurencji rekord życiowy poprawiła Sylwia Ejdys, druga w biegu kobiet.

Parszczyński, halowy mistrz Polski z tego roku, był bliski uzyskania minimum już podczas mityngu w Walencji, gdzie uzyskał czas 3:42.41 (wskaźnik PZLA – 3:42.00). Tym razem zawodnik warszawskiej Polonii przebiegł dystans 1500 m w czasie 3:41.30, co dało mu 9 miejsce i awans do reprezentacji kraju na halowe mistrzostwa Europy. Zwycięstwo w Atenach z czasem 3:34.83 odniósł Kenijczyk Haron Keitany, lider tegorocznych list światowych (3:33.96 – Gandawa, 08.02).

Wśród kobiet w tej samej konkurencji pewne zwycięstwo, z drugim tegorocznym wynikiem na świecie (4:02.23), odniosła Rosjanka Anna Alminowa. Sylwia Ejdys była druga z nowym rekordem życiowym – 4:07.43. Poprzedni najlepszy wynik Polki został ustanowiony 13 lutego w Düsseldorfie (4:07.92). Przypomnijmy, że Sylwia Ejdys, podobnie jak Alminowa, do mistrzostw w Turynie została zgłoszona na dystansie 1500 i 3000 m.

Kolejne starty Polaków już dzisiaj w Pradze oraz w piątek w niemieckim Chemnitz. Termin uzyskiwania minimów na halowe mistrzostwa Europy został przedłużony do 28 lutego.