Redakcja Bieganie.pl
Z pewnością wielu maratończyków oraz kibiców sportowych ma mieszane uczucia związane z organizacją dwóch dużych maratonów w tym samym terminie. Z jednej strony to wspaniale, że zarówno Łódź, jak i Warszawa potrafią stworzyć dwie bardzo ciekawie zapowiadające się imprezy, z drugiej – co wynika z pierwszego – szkoda, że niemożliwe jest uczestnictwo w obu maratonach.
O tym co czeka nas w Warszawie pisaliśmy tutaj – II ORLEN Warsaw Marathon już w ten weekend – co nas czeka? W tym tekście skupimy się na tym, co dziać się będzie w Łodzi.
Chabowski vs. Shegumo
Łódź Maraton Dbam o Zdrowie, mimo silnej konkurencji ze strony maratonu w Warszawie, gdzie rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w maratonie, potrafił zadbać o to by poziom sportowy imprezy był wysoki. W tym miejscu należy pochwalić organizatorów, że do rywalizacji zaprosili nie tylko mocnych zawodników zagranicznych, ale także czołowych Polaków z Marcinem Chabowskim i Yaredem Shegumo na czele.
Obaj polscy maratończycy mają zbliżone do siebie rekordy życiowe. Chabowski dwa lata temu osiągnął czas 2:10:07, natomiast Shegumo, podczas zwycięskiego Maratonu Warszawskiego w 2013 roku uzyskał wynik 2:10:34. W niedzielę razem będą walczyć o uzyskanie wyniku poniżej 2 godzin i 10 minut oraz o prawo startu na Mistrzostwach Europy w Zurychu (minimum PZLA na tą imprezę wynosy 2:12:30).
Niewykluczone również, że obaj będą jednymi z kandydatów do zwycięstwa, choć przyznać trzeba, że ich rywale będą bardzo mocni.
Ubiegłoroczny zwycięzca i wicemistrz faworytami także w tym roku
Posiadaczem najlepszego rekordu życiowego w gronie zaproszonych zawodników jest Stephen Kibiwot. Drugi zawodnik ubiegłorocznego maratonu w Łodzi legitymuje się życiówką 2:07:54, choć ustanowioną już dość dawno, 5 lat temu w Pradze.
Łącznie na starcie stanie 5 zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2:10. Poza Kibiwotem będą to Yared Dagnaw Sharew (2:08:13), Haile Gemada Haja (2:08:35), Peter Kirui (2:08:56) i ubiegłoroczny zwycięzca – Balachew Ameta (2:09:50).
Z grona Polaków na trasie zobaczymy także Marcina Błazińskiego i Pawła Ochala.
Prowadząca grupa ma osiągnąć półmaraton w ok. 1:04:15-1:04:30.
Jarzyńska w drodze po rekord Polski
Bardzo interesująco będzie również w rywalizacji kobiet, gdzie po raz kolejny próbę poprawienia rekordu Polski (2:26:08) podejmie Karolina Jarzyńska. Podopieczna Zbigniewa Nadolskiego próbowała atakować najlepszy wynik należący do Małgorzaty Sobańskiej już przed rokiem, wówczas jednak uzyskała czas o 37 sekund słabszy.
Czas słabszy od rekordu, choć już tylko o 23 sekundy uzyskała także podczas styczniowego maratonu w Osace. Wydaje się więc, że w tym roku w Łodzi rekord jest w zasięgu Jarzyńskiej. Liczymy, że sprawdzi się powiedzenie – do trzech razy sztuka.
Kto będzie najgroźniejszą rywalką reprezentantki Polski? Organizatorzy zapowiadają, że będzie nią Tsehaye Desalegn, dziewiąta zawodniczka niedawno rozegranych Mistrzostw Świata w półmaratonie. Rekord życiowy Etiopki nie jest może imponujący (2:32:55), jednak warto zwrócić uwagę, że jej tegoroczny wynik w półmaratonie, 1:09:03, pokazuje, że stać ją na dużo lepszy wynik na dystansie dwukrotnie dłuższym.
Start do Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie zaplanowano na godzinę 9:00. W tym samym momencie wystartuje także bieg towarzyszący na dystansie 10 km (ALE 10k run), w którym pobiegnie m.in. Zbigniew Bródka – mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim.
Łódź Maraton Dbam o Zdrowie będzie pierwszą polską imprezą rozgrywaną pod patronatem IAAF, gdyż od tego roku łódzka impreza może chwalić się certyfikatem IAAF Road Race Bronze Label.
Więcej informacji na stronie: http://www.lodzmaraton.pl/