16 października 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Claudio Berardelli – czołowy trener Kenijczyków zwolniony


Claudio Berardelli, trener m.in. zawieszonej za doping Rity Jeptoo sam został zwolniony, po tym jak niedawno zdyskwalifikowany za doping została kolejna zawodniczka z obozu włoskiego trenera. Odwieszone zostały natomiast dwie agencje zrzeszające najlepszych kenijskich biegaczy – Rosa & Associati i Volare Sports.

Rosa & Associati i Volare Sports zostały zawieszone pod koniec kwietnia tego roku decyzją krajowego związku lekkoatletycznego (Athletics Kenya, AK). Zawieszenie dwóch znanych agencji menadżerskich miało związek z coraz częstszymi przypadkami stosowania dopingu wśród kenijskich biegaczy. Athletics Kenya poprzez zawieszenie chciało sobie ułatwić dochodzenie mające sprawdzić czy menadżerowie zamieszani są w tę aferę. 

Teraz, mimo że dochodzenie wciąż trwa, postanowiono znieść zawieszenie dwóch wspomnianych agencji. Jak mówi prezes Athletics Kenya, Jackson Tuwei wszystko dla dobra niewinnych sportowców będących pod opieką menadżerów z Rosa & Associati i Volare Sports, którzy przez zawieszenie mieli utrudnione możliwości treningu oraz planowania startów.

Prezes AK dodał, że samo dochodzenie zostało rozszerzone, co oznacza, że pod obserwacją nie znajdują się już tylko dwie wspomniane agencje, których odwieszenie wcale nie oznacza, że ich przedstawiciele mogą spać spokojnie, ale także inni trenerzy i menadżerowie pracujący w Kenii. 

Claudio Berardelli zwolniony

Tuż po odwieszeniu, w celu poprawy własnego wizerunku agencja Rosa & Associati zerwała umowę z jednym z czołowych trenerów grupy – Claudio Berardellim. Co ciekawe w oświadczeniu dla mediów dyrektor agencji, Federico Rosa wspominał, że nie wierzy w to, by Berardelli był zaangażowany w jakikolwiek doping. Włoski trener znajdował się jednak na czele jedynej kenijskiej grupy Rosy, w której dochodziło do przypadków stosowania dopingu (pozostałe cztery obozy działały "czysto") i dlatego musiał ponieść tego konsekwencje.

W sumie w ostatnim czasie na dopingu przyłapano trzech podopiecznych Claudio Berardelli’ego – maratończyka Mathew Kisorio, Ritę Jeptoo, a także niedawno Agathę Jeruto, która specjalizowała się w biegu na 800 m (rekord życiowy 1:59:51) i która kilkanaście dni temu została zdyskwalifikowana przez IAAF na 4 lata.

Warto dodać, że w obozie treningowym znanego włoskiego trenera i jego syna Frederica trenowali Asbel Kiprop, Eunice Sum, Janeth Jepkosgei Busienei, Alfred Kirwa i Marcy Cherono.

W 2009 udało nam się przeprowadzić rozmowę z Claudio Berardellim. Włoskiego trenera, wówczas szkoleniowca czołowych maratończyków świata – Martina Lela, Duncana Kibeta i Jamesa Kwambai, spotkaliśmy na dzień przed Maratonem w Londynie. Wywiad znajdziecie tutaj: Claudio Berardelli na dzień przed London Marathon.

Możliwość komentowania została wyłączona.