7 lutego 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ciekawy weekend za oceanem

W miniony weekend w Stanach Zjednoczonych odbyły się dwie ciekawe imprezy.

W Bostonie, podczas meetingu New Balance, w wyścigu na milę zmierzyli się Alan Webb (rekordzista Stanów Zjednoczonych na tym dystansie i podopieczny Alberto Salazara), Nowozelandczyk Nick Willis (srebrny medalista olimpijski z Pekinu na 1500m), Leo Manzano (wybrany najlepszym amerykańskim milerem roku 2010 przez Track and Field News) oraz wschodząca gwiazda amerykańskich biegów, tegoroczny maturzysta Lucac Verzbicas, który w ubiegłym roku wygrał dwa najważniejsze biegi przełajowe szkół średnich organizowane przez Foot Locker i Nike.

Opinia publiczna ostrzyła sobie zęby na pojedynek najlepszych amerykańskich milerów, za plecami których Verzbicas (po wakacjach ropoczynający studia na Uniwersytecie Oregonu) miał jako drugi (notabene po Webbie) amerykański licealista złamać 4 minuty w wyścigu na milę. Tymczasem rzeczywistość okazała się przewrotna i wszystkich faworytów pogodził, zostawiając całą stawkę w pokonanym polu, Amerykanin Russel Brown, który powiedział po wygranym biegu, że „był gotowy dokonać czegoś, czego jeszcze nigdy nie dokonał”. Zszokowany własnym występem zwycięzca („czułem się jakbym oglądał film z samym sobą”) przyznał, że w sukcesie pomógł mu fakt, iż na ostatnim okrążeniu prowadzenie objął Garrett Heath, jego dawny kolega z drużyny uniwersytetu w Stanford. „Czułem jakbym się przeniósł do czasów wspólnych treningów. Zdawało mi się, że to nie zawody, ale sesja treningowa jakich wcześniej odbyliśmy wiele”.

DNF Christian Hesch USA

Verzbicas nie sprawił sobie więc wymarzonego prezentu na osiemnaste urodziny, na osłodę jednak pozostał mu fakt pobicia rekordu życiowego i niezłego debiutu w gronie elity seniorów.

W drugim ciekawym wyścigu, na dystansie 3000m, faworytów było dwóch: dwukrotny mistrz Europy z Barcelony Brytyjczyk Mo Farah oraz Etiopczyk Dejene Gebremeskel, legitymujący się rekordem życiowym na 5000m 12:53,56, uzyskanym w zeszłym roku w Sztokholmie. Tu faworyci nie zawiedli, wygrał Etiopczyk (czas 7:35.37), drugi był Farah (7:35.81), a trzeci Kenijczyk Nixon Chepseba (7:37.64). Co ciekawe, po pierwszym okrążeniu Gebremeskel zgubił jeden but, nie przeszkodziło mu to jednak w wygraniu zawodów… Po biegu Farah wyraził swoje zadowolenie z uzyskanego czasu, mniej zadowolony był z przegranej z rywalem biegnącym w samej skarpecie: „Wiedziałem, że biegnie w jednym bucie. Sądziłem, że jak mocno przycisnę, to odpuści”.

W tym samym dniu w San Diego rozgrywano Mistrzostwa USA w przełajach. Na 12-kilometrowej trasie wyścigu mężczyzn, poprowadzonej w Mission Bay Park, faworytem był Matt Tegenkamp (życiówka na 5000m poniżej 13 minut), jednak musiał uznać wyższość Brenta Vaughna, który tydzień wcześniej, po nieukończonym półmaratonie w Houston, chciał skończyć ze sportem. Drugi na mecie crossu Andrew Bumbalough stwierdził: „[Vaughn] pojawił się znikąd. Kiedy zaatakował, zrobił to porządnie”. Tegenkamp ukończył bieg na czwartym miejscu, oddając najniższy stopień podium Edowi Moranowi. Inny z faworytów, Abdi Abdirahman, ukończył zawody na 29 miejscu.

2386 1

Pośród kobiet faworytką była Shalane Flanagan, brązowa medalistka z Pekinu na 10000m oraz druga zawodniczka ubiegłorocznego Maratonu w Nowym Jorku. Flanagan wygrała bieg z miażdżącą przewagą 45 sekund nad drugą na mecie Molly Huddle. Magda Lewy-Boulet przegrała walkę o podium z Lisą Koll i zajęła 4 miejsce. Siódma była wracająca do formy po urodzeniu dziecka Kara Goucher.

Flanagan zdobyła trzeci tytuł mistrzowski w przeciągu czterech ostatnich lat, ale w wywiadzie stwierdziła, że pomimo dużej przewagi na mecie zwycięstwo nie przyszło jej łatwo.

W wyścigu Panów w kategorii Masters wygrał 49-letni Peter Magill, pokonując 8-kilometrową trasę w tempie średnim 3:15/km. Magill ma szansę został pierwszym w historii pięćdziesięciolatkiem, który złamie 15 minut na 5 km. „To mój główny cel na ten rok”, powiedział. „Nie trenuję jak wariat. Wielu mastersów trenuje zbyt ciężko”, powiedział Magill, który, jak sam mówi, zwycięstwo zawdzięcza umiarowi w treningu.

Na koniec mała refleksja: na całym świecie znana jest umiejętność Amerykanów do robienia show z każdego wydarzenia, promowania imprez i gwiazd. Tymczasem w ostatnich tygodniach w dwóch przypadkach rzeczywistość wydaje się temu zaprzeczać. Najpierw garstka widzów w Houston, gdzie rozgrywano przecież mistrzostwa USA w półmaratonie, teraz jednego dnia odbywa się istotny meeting halowy oraz Mistrzostwa USA w przełajach. Wydaje się, że poza maratonami w Nowym Jorku, Chicago i Bostonie, które są tak bardzo rozpromowane po części ze względu na rzesze biegaczy-amatorów, zawody biegowe także w USA nie cieszą się zbyt wielką popularnością i jest o nich raczej cicho w krajowych amerykańskich mediach.