7 stycznia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bydgoszcz po raz kolejny gospodarzem Mistrzostw Świata


Bydgoszcz po raz kolejny będzie organizatorem lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Juniorów – taką decyzję podjęła w czwartek Rada IAAF. Zawody odbędą się w lipcu tego roku na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka.
Przyznanie organizacji tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów Bydgoszczy to pokłosie decyzji jaką niedawno IAAF podjął wobec Rosji. Na skutek zawieszenia rosyjskiej federacji ze struktur Stowarzyszenia odebrano Kazaniowi organizację tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów. W tej sytuacji ogłoszono nowy konkurs, w którym polska kandydatura nie dała szans ofertom z Australii i Indii (kraje te nie spełniły wszystkich stawianych przez IAAF warunków).

Czwartkowa decyzja władz światowej lekkoatletyki oznacza, że Bydgoszcz stała się pierwszym w historii miastem, które dwukrotnie zorganizuje lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów (poprzednio w 2008 r.). Jednocześnie Polska zostanie obok Kanady pierwszym krajem, który zaprosi do siebie dwukrotnie najlepszych juniorów globu.

Przypomnijmy, że podczas poprzedniej edycji mistrzostw zawodników do lat 20, które odbyły się w Bydgoszczy mogliśmy oglądać wielu zawodników, których dziś i w poprzednich sezonach uznawano już za gwiazdy światowej lekkoatletyki. W tym miejscu wystarczy wspomnieć chociażby takie nazwiska jak Yohan Blake, Kirani James, Abubaker Kaki, Adam Kszczot, Christophe Lemaitre czy Genzebe Dibaba.

150 555014944
MŚJ 2008 – sztafety jamajskie (pierwszy z prawej stoi Yohan Blake)
fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska

Ewa Swoboda polską nadzieją

Decyzja władz IAAF to wielki zaszczyt dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ale także duże wyzwanie. Cieszę się, że nasze gwiazdy młodego pokolenia – Ewa Swoboda oraz Konrad Bukowiecki – będą mogły zaprezentować się na mistrzostwach świata juniorów przed własną publicznością – skomentował wspólny sukces prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha.
Pozytywne rozstrzygnięcie dzisiejszego głosowania Rady IAAF jest m.in. efektem dobrej kooperacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które wesprze finansowo organizację zawodów. 
Najważniejszy dla nas jest sport dzieci i młodzieży. Propozycja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i władz Bydgoszczy idealnie wpisuje się w tą ideę – skomentował decyzję IAAF Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.
Przed organizatorami teraz prawdziwy maraton wyzwań. W nieco ponad pół roku muszą przygotować imprezę, w której weźmie udział ok. 3000 uczestników. To nie lada wyzwanie, szczególnie w aspektach logistycznych.
Poprzednio gdy organizowaliśmy mistrzostwa świata juniorów na przygotowania mieliśmy ponad 1,5 roku. Teraz wszystko trzeba będzie przygotować znacznie, znacznie szybciej. Najważniejsze, że mamy ludzi, którzy przygotowali już wiele imprez lekkoatletycznych – właśnie oni są gwarantem, że wszystko się uda – zaznaczył Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. 
16. IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy pomiędzy 19 i 24 lipca 2016 roku.

Możliwość komentowania została wyłączona.