20240611RO 12424117 scaled e1718144552832
12 czerwca 2024 Jakub Jelonek Sport

Bol i Warholm wygrywają, Polska bez medalu – relacja z 5. dnia ME w Rzymie

Przedostatni dzień Mistrzostw Europy w Rzymie niestety nie dostarczył nam kolejnych medali do kolekcji reprezentacji Polski. Na szóstym miejscu uplasował się Norbert Kobielski w skoku wzwyż, a na 10. miejscu Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem. W sesji porannej mieliśmy kilka awansów do finałów, a w wieczornej emocje związane m.in. z finałami biegów płotkarskich, w których wygrali faworyci: Femke Bol i Karsten Warholm. Sprawdźcie relację z wtorkowej rywalizacji i harmonogram startów Polaków w środę (12 czerwca), która będzie ostatnim dniem Mistrzostw Europy w Rzymie.

Minimum olimpijskie Anny Wielgosz, kwalifikacje sztafet

W sesji porannej o minimum olimpijskie w biegu na 800 m postarała się Anna Wielgosz, a do finału awansowała też Angelika Sarna. Poza tym trzy z czterech naszych sztafet awansowały do środowych finałów (nie udało się jedynie mężczyznom na 4×400 m z powodu dyskwalifikacji za kilkukrotne przekroczenie linii). Awans wywalczyła w skoku w dal Magdalena Bokun (6,65 m), a w rzucie oszczepem Marcin Krukowski (81,72 m).

Annie Wielgosz w zdobyciu minimum olimpijskiego pomogło bardzo mocne tempo pierwszego półfinału. Brytyjka Keely Hodgkinson, mająca na koncie wicemistrzostwo olimpijskie i dwa srebrne medale mistrzostw świata wygrała ten bieg z czasem 1:58,07 i jest zdecydowaną faworytką jutrzejszego finału (jej najlepszy tegoroczny wynik to 1:55,78). Trzy zawodniczki za Hodgkinson poprawiły życiówki, w tym czwarta na mecie Anna Wielgosz, której wynik 1:59,07 zapewnił nie tylko występ w finale mistrzostw Europy, ale też kwalifikację olimpijską. W drugim półfinale druga była Angelika Sarna i dostała się do finału z miejsca (jej wynik to 2:00,37). Więcej o występach naszych 800-metrówek pisaliśmy tutaj.

RO1 0285

Szanse na występ Ewy Swobody? „50 na 50”

Do finału awansowały nasze sztafety 4×100 m mężczyzn i 4×400 m kobiet. Z czasem awansowały nasze panie ze sztafety 4×100 m. Po biegu swoją dyspozycję tłumaczyła Ewa Swoboda, która przyznała również, że szanse na jej start w finale wynoszą 50/50.

Moja głowa jest w idealnym stanie, ale fizycznie czuję, że jest dramat – powiedziała po biegu Swoboda. – Jest po prostu dramat. Rozcięgno bardzo mnie boli. Plecy po tym bieganiu tutaj też, bo jest bardzo twardo. No i w ogóle całe nogi, całe „dwójki”, „czwórki”. Wszystko po prostu umiera. Na które miejsce liczę w finale? No, jak najwyższe – jak zwykle. Ale zobaczymy, które. Dziewczyny z innych krajów pokazały w eliminacjach, że poziom jest kosmiczny – dodała Ewa Swoboda w wywiadzie Przemysława Osiaka z Przeglądu Sportowego.

RO1 0384 2

Do finału nie awansowała w skoku w dal Nikola Horowska (6,46 w jedynej mierzonej próbie), zajmując 21. miejsce. W rzucie oszczepem nie awansowali Dawid Wegner (79,35 m) oraz Cyprian Mrzygłód (77,93). W drugim dniu wieloboju Paweł Wiesiołek w sesji porannej pobiegł 110 m przez płotki w 15,37, rzucił dyskiem 44,23 m, a o tyczce skoczył 4,60 m.

Femke Bol i Karsten Warholm nie dają szans rywalom

W biegu na 400 m przez płotki wszystkie oczy zwrócone były na rekordzistę świata – Norwega Karstena Warholma. Mistrz olimpijski z Tokio (tam pobiegł najszybciej w historii – 45,94) poprawił dziś (własny) rekord mistrzostw Europy, mimo problemów na ostatnich płotkach. Jak zwykle bardzo pobudzony Norweg wygrał z czasem 46,98, pokonując Włocha Alessandro Sibilio o ponad pół sekundy (47,50 – rekord kraju). Brąz, również z rekordem kraju, wywalczył Szwed Carl Bengtstrom (47,94).

W rozegranym kilka minut później finale 400 m ppł kobiet Femke Bol także pobiła (własny) rekord mistrzostw Europy, który od dzisiaj wynosi 52,49. Srebro wywalczyła Francuzka Louise Maraval z rekordem życiowym 54,23, a brąz Holenderka Cathelijn Peeters (54,37).

Włoszka najlepsza na 25 okrążeń, Kambundji triumfuje na 200 m

33 zawodniczki wystartowały w biegu na 10000 m. Przez kilka pierwszych kilometrów prowadziła Słowenka Klara Lukan (pierwszy kilometr pokonała w 3:07, a 5 km w 15:28), a prowadząca grupa stopniowo kurczyła się. Najpierw zostały w niej 8 zawodniczek, a po 5 km już było w niej już tylko 5 biegaczek. Na siódmym kilometrze prowadzenie objęła reprezentantka gospodarzy – Nadia Battocletti, a później zmieniła ją Brytyjka Megan Keith. O złotym medalu zadecydowało przyspieszenie Włoszki na ostatnim okrążeniu (ostatni kilometr był w 2:53,54). Battocletti, dla której to drugie złoto po wywalczonym w piątek na 5000 m, wygrała z nowym rekordem Włoch – 30:51,32. Druga była ostatecznie Diane Van Es z Holandii z nowym rekordem życiowym – 30:57,24. Brąz zdobyła Brytyjka Megan Keith (31:04,77). Aż dziesięć zawodniczek tego biegu poprawiło rekordy życiowe, a pięć nie ukończyło rywalizacji.

Na 200 m bardzo mocno od początku pobiegła Szwajcarka Mujinga Kambundji (22,49), która do ostatnich metrów walczyła o zwycięstwo (decydowała 1 setna sekundy!). Srebro zdobyła Brytyjka Daryll Neita (22,50), a brąz Francuzka Helene Parisot (22,63 – rekord życiowy).

Konkurencje techniczne

W rzucie oszczepem wygrała Austriaczka Victoria Hudson z wynikiem 64,62 w pierwszej próbie, srebro zdobyła Serbka Adriana Vilagos (64,42 – najlepszy wynik w Europie w kat. U23), a brąz Norweżka Marie-Therese Obst (63,50 – rek. życiowy). Maria Andrejczyk była dziesiąta z wynikiem 58,29, a Marcelina Witek-Konofał dwunasta (55,42).

Szóste miejsce w finale skoku wzwyż zajął Norbert Kobielski (2,22 m). Zwyciężył największy „showman” tego dnia na stadionie olimpijskim w Rzymie – Gianmarco Tamberi, który skokiem powyżej poprzeczki ustawionej na wysokości 2,37 poprawił rekord mistrzostw Europy. Drugi z wyrównanym rekordem życiowym był Ukrainiec Vladyslav Lavskyy (2,29), a brąz wywalczył jego rodak Oleh Doroshchuk (2,26).

W trójskoku mężczyzn z rekordem mistrzostw triumfował Kubańczyk z pochodzenia, ale reprezentujący od 4 dni Hiszpanię Jordan Alejandro Díaz Fortún (18,18). Ten wynik daje mu trzecie miejsce w historii trójskoku i prowadzenie na listach światowych. Drugi był Portugalczyk Pedro Pichardo (18,04 – rekord kraju), a trzeci Francuz Thomas Gogois (17,38 – rek. życiowy).

Paweł Wiesiołek ukończył wielobój na 17. miejscu z 7707 punktami. W sesji wieczornej osiągnął 56,11 m w rzucie oszczepem i 4:42,93 w biegu na 1500 m. Wygrał Estończyk Johannes Erm (8764 pkt. – najlepszy w tym roku wynik na świecie), srebro zdobył Norweg Sander Skotheim (8635 pkt. – najlepszy wynik w Europie w kat. U23), a brąz z nową życiówką wywalczył Francuz Makenson Gletty (8606 pkt.).

Ósme i dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej

W klasyfikacji medalowej Polska spadła na ósme miejsce (9. miejsce zajmujemy w klasyfikacji punktowej za miejsca 1–8). Prowadzą niezmiennie Włosi z 20 medalami (w tym 10 złotych), przed Francją (13 medali, w tym 4 złote) i Norwegią (6 medali, w tym 3 złote).

Mistrzostwa Europy w Rzymie – harmonogram i starty Polaków

Środa, 12 Czerwca 2024 r.

• 20:12 10 000 m M – bieg B
  • 20:20 tyczka M – FINAŁ (Piotr Lisek)
  • 20:28 oszczep M – FINAŁ (Marcin Krukowski)
  • 20:54 w dal K – FINAŁ (Magdalena Bokun)
  • 21:06 4×400 m K – FINAŁ (POLSKA)
  • 21:19 4×400 m M – FINAŁ
  • 21:31 800 m K – FINAŁ (Angelika Sarna, Anna Wielgosz)
  • 21:44 10 000 m M – FINAŁ
  • 22:26 1500 m M – FINAŁ
  • 22:38 4×100 m K – FINAŁ (POLSKA)
  • 22:50 4×100 m M – FINAŁ (POLSKA)

Listy startowe, wyniki online i transmisja mistrzostw Europy w Rzymie

Listy startowe i wyniki online można sprawdzić tutaj.
Transmisja odbędzie się od 19:35 w TVP Sport (także na stronie i w aplikacji mobilnej) oraz od 21:05 w TVP 1.